Deweloperzy Żary

Żarska Wełna

Żarska Wełna

Żary – 1000 lat historii

Żary to miasto położone we wschodniej części województwa lubuskiego, zaledwie 20 kilometrów od Zielonej Góry. Malowniczo usytuowane, o średniowiecznym układzie, burzliwej historii i otoczone piękną przyrodą. Pierwsze wzmianki o Żarach datuje się już na rok 1007. Prawa miejskie zostały nadane w XIII wieku. Zlokalizowane na terenach przygranicznych przez ostatnie wieki przechodziły z rąk do rąk. Rządzili tu Czesi, Węgrzy, elektorzy sascy, Polacy. Pomimo to udało się w mieście zachować wiele zabytków pamiętających te czasy. Można odnieść wrażenie, że miasto jest pomnikiem samo w sobie, świadek historii, który w końcu może rozwinąć skrzydła i powrócić do lat swojej świetności. Żary zawsze były miastem zamożnym, leżące na szlaku handlowym, pozwalało bogacić się swoim mieszkańcom żyjącym z handlu czy rzemiosła. Już w XIV w. w mieście istniały cechy sukienników, płócienników, piwowarów, szewców, farbiarzy.

Obecnie Żary to prężny ośrodek przemysłowy. Rozwój gospodarczy zawdzięcza głównie położeniu w pasie przygranicznym. Bogate tradycje oraz korzystne warunki rozwoju, jakie zostały tu stworzone, spowodowały, że żarskie fabryki szybko dostosowały się od nowej rzeczywistości gospodarczej. Przemysł, jaki dominuje na tych terenach to przede wszystkim drzewny, elektryczny, metalowy oraz materiałów budowlanych.

Rynek pierwotny nieruchomości korzysta na rozwoju miasta. Buduje się sporo, aczkolwiek potencjał miasta każe myśleć, że będzie się tu budowało znacznie więcej.

Inwestycyjne przebudzenie

Żary są miastem, które dopiero pokazuje, na co je stać. Przystąpienie Polski do Unii Europejskiej zaowocowało przyspieszeniem rozwoju gospodarczego całego regionu. Województwo lubuskie leżące przy granicy z Niemcami stało się atrakcyjnym miejscem do inwestowania. W wielu miastach na tych terenach powstały nowe miejsca pracy, poprawiono infrastrukturę, nie inaczej było też w Żarach. Miasto rozwija się samo i korzysta na wzroście znaczenia pobliskiej Zielonej Góry. Znajduje to odzwierciedlenie w ofercie deweloperów operujących w regionie. Systematycznie zwiększa się baza lokalowa, planowane są też kolejne inwestycje.

Deweloperzy Żary traktują jako miasto, w którym warto się pokazać. Dodatkowo mają okazję się wykazać. Historyczna zabudowa, piękny odrestaurowany rynek, mnóstwo zabytków. To wymaga od inwestorów odpowiedniego podejścia i dostosowania się do istniejącej tkanki miejskiej. Efekty są wielce zadowalające. Im bliżej centrum widać większą dbałość o wierność tradycji. Oddalając się od rynku, deweloperzy mają więcej swobody, wtedy decydują się nowocześniejszy wygląd budynków. Bloki stawiane obecnie Żarach zostały zaprojektowane w sposób przemyślany. Budujący, mając na uwadze komfort i wygodę mieszkańców nie zapomnieli o wszelkich udogodnieniach. Place zabaw, podziemne parkingi, naziemne miejsca postojowe dla gości sprawiają, że mieszka się wygodnie.

Popularna w Żarach jest także zabudowa jednorodzinna. Stawiane są domy wolnostojące, szeregowe czy bliźniaki. O popularności tego typu rozwiązań świadczy średni metraż lokali oddawanych do użytku, 105 metrów kwadratowych. Taka wysoka wartość to wynik bardzo dużego udziału domów w rynku pierwotnym nieruchomości, które mocno zawyżają średnią.

Życie w Żarach

Nowe inwestycje powstające na tych terenach charakteryzują się różnorodnością oraz wygodą. Mamy do wyboru nieruchomości zlokalizowane bliżej historycznego centrum o architekturze nawiązującej do dawnych tradycji. Nowoczesne bloki, czy domy jednorodzinne. Są też projekty niezwykłe jak na miasto tej wielkości, jak adaptacja starej fabryki na cele mieszkaniowe. Każdy deweloper Żary traktuje nieco inaczej, w zależności od swojej specjalizacji. Na szczęście miejscowy rynek daje szeroki wachlarz możliwości. Przekłada się to na bogactwo oferty oraz daje solidne podstawy do dalszego rozwoju. Kolejnym czynnikiem, który sprawia, że jest to atrakcyjny kierunek poszukiwań, jest cena. W Żarach mieszkanie czy dom kupimy relatywnie tanio, a stosunek jakości do ceny jest bardzo dobry.

Życie w tym uroczymi miasteczku jest spokojne i bezpieczne, z dala od zgiełku, korków i smogu. Piękne widoki na historyczne budynki, średniowieczny układ miasta z centralnie położonym rynkiem, parki, galerie handlowe, restauracyjki i punkty usługowe. W Żarach mamy wszystko, czego potrzeba do życia, szczególnie dla rodzin z dziećmi, szkoły, przedszkola, przychodnie, dodatkowo dobrze skomunikowane. Atutem, o którym nie można zapominać, jest przyroda, lasy i jeziora okalające miasteczko. Bliskość natury to ważny aspekt życia w Żarach.

Perspektywy

Rozwój gospodarczy całego regionu jest imponujący. Miasto też ma w nim swój udział. Obecnie budowane tu są hale produkcyjne, kompleksy handlowo-usługowe, biurowce, obiekty sportowe, magazyny, oczyszczalnia ścieków, centrum rekreacyjno-sportowe oraz wiele innych inwestycji. To pokazuje siłę miasta oraz jego potencjał. Cały region przeżywa obecnie prawdziwy boom gospodarczy, a Żary są jego uczestnikiem, dodatkowo położonym blisko Zielonej Góry, stolicy województwa. Stabilne podstawy gospodarcze, zakorzenione zresztą głęboko w historii stanowią magnes dla nowych mieszkańców i inwestorów. Można jednak odnieść wrażenie, że Żary nie rozwinęły jeszcze skrzydeł i najlepsze dopiero przed nami. Tak, buduje się tu sporo, powstają nowe ciekawe inwestycje, ale ilość oddawanych nowych lokali do użytku nadal jest poniżej średniej dla całego kraju, a nawet województwa. Zalety tego miejsca każą przypuszczać, że wkrótce to się zmieni. Powstające nowe miejsca pracy w połączeniu z niskimi cenami nieruchomości to przepis na rozwój miasta. Jeśli dodamy do tego atutu mniej przyziemne takie jak przepiękny krajobraz i bogatą historię to widzimy, że przyszłość miasta maluje się w wyjątkowo jasnych barwach.

Jeśli przyjrzymy się miastu bliżej, docenimy jego walory, uświadomimy, jaki drzemie w nim potencjał, nie powinno nas dziwić zainteresowanie inwestorów tym miejscem. Na razie się rozglądają, ale też testują rynek. Realizują ambitniejsze projekty, sprawdzając gotowość lokalnego rynku na bardziej niekonwencjonalne rozwiązania. To pokazuje, że deweloperzy już zauważyli jaką okazją może się okazać inwestowanie w Żarach. Do podjęcia ryzyka zachęcają także niskie ceny, do których jeśli miasto utrzyma tempo rozwoju, nie powinniśmy się jednak przyzwyczajać.

Żary były bogatym miastem już w średniowieczu. Wichry historii nie były dla nich łaskawe, ale w końcu nadszedł czas, kiedy mogą się spokojnie rozwijać, rozbudowywać i z nadzieją patrzeć w przyszłość.

kontakt_bg

Postaw na gwarancję

Decyzja o kupnie inwestycji od danego dewelopera nie powinna być podejmowana pochopnie i w pośpiechu. Zanim zdecydujemy się na daną nieruchomość, warto przeanalizować opinie o danym podwykonawcy i dowiedzieć się, na jakie aspekty powinniśmy zwrócić szczególną uwagę dokonując wyboru.

Kontakt