Nowe mieszkania Białystok

Typ nieruchomości
Lokalizacja
Ilość pokoi
Powierzchnia (m2)
Villa Antoniuk

od 6 240 za m²

Villa Antoniuk

Termin oddania:

gotowe

Liczba mieszkań:

82

Liczba pokoi:

2 - 4

Powierzchnia:

30 - 60 m²

Apartamenty Centrum

Apartamenty Centrum

Termin oddania:

gotowe

Liczba mieszkań:

97

Liczba pokoi:

1 - 5

Powierzchnia:

30 - 60 m²

Panorama Białystok

od 5 700 za m²

Panorama Białystok

Termin oddania:

4 kwartał 2021

Liczba mieszkań:

175

Liczba pokoi:

1 - 3

Powierzchnia:

33 - 62 m²

Prowiantowa 15

Prowiantowa 15

Termin oddania:

3 kwartał 2021 roku

Liczba mieszkań:

147

Liczba pokoi:

1 - 4

Powierzchnia:

26.26 - 87.7 m²

Duo Apartamenty

Duo Apartamenty

Termin oddania:

2 kwartał 2023

Liczba mieszkań:

71

Liczba pokoi:

2 - 4

Powierzchnia:

41 - 109 m²

Prestiżowe Dziesięciny

Prestiżowe Dziesięciny

Termin oddania:

2 kwartał 2021

Liczba mieszkań:

47

Liczba pokoi:

1 - 4

Powierzchnia:

30 - 99.93 m²

Nowe mieszkania w Białymstoku – Rynek pierwotny

Szukając mieszkania od dewelopera w Białymstoku, warto zwrócić uwagę na kilka szczegółów. Oprócz ceny należy wziąć pod uwagę potrzeby mieszkaniowe, rozmieszczenie pomieszczeń w mieszkaniu oraz położenie samej inwestycji deweloperskiej. Warto również sprawdzić wiarygodność i rzetelność wybranej firmy.

Niniejszy poradnik powstał z myślą, by ułatwić nabywcy mieszkania w Białymstoku przejście przez trudne decyzje oraz skomplikowane formalności.

Przeczytaj, jak wybrać nowe mieszkanie i czego oczekiwać od dewelopera.

Nowe inwestycje w Białymstoku – szeroka oferta

Rynek pierwotny w Białymstoku rozrasta się w piorunującym tempie. Poszukujący mieszkania na sprzedaż ma szansę znaleźć dla siebie najlepsze mieszkanie w wygodnej lokalizacji z dala od gwaru wielkiego miasta.

Wśród dostępnych na rynku pierwotnym mieszkań można wybrać:

 • mniejsze mieszkania tzw. kawalerki o powierzchni około 30 metrów kwadratowych składające się z kuchni połączonej z pokojem dziennym, sypialnią i niewielką łazienkę. Mieszkania te świetnie sprawdzają się jako inwestycje wolnych środków – mogą przez wiele lat z powodzeniem być wynajmowane przynosząc dodatkowy zysk właścicielowi. Kawalerki wybierane są również przez osoby młode, pary, które jeszcze nie myślą o powiększeniu rodziny, jako ich pierwsze wspólne mieszkanie oraz osoby starsze, które na emeryturze chcą obniżyć koszty utrzymania mieszkania
 • mieszkania dwu-, trzy pokojowe przeznaczone dla rodzin (2 plus 1 i 2 plus 2) o skromniejszym budżecie. Mieszkania te są dość funkcjonalne, a powierzchnia około 50 metrów kwadratowych, pozwala na swobodne korzystanie z mieszkania. Często dodatkową atrakcją jest przypisany do mieszkania taras
 • apartamenty to najwygodniejsze i najbardziej przestronne z mieszkań. Są znakomicie wyposażone, posiadają odpowiednią powierzchnię, często dwie łazienki, garderobę i obszerny taras
 • domki jednorodzinne to oferta przeznaczona dla rodzin. Powierzchnia domku często sięga ponad 100 metrów kwadratowych. Domek ma przypisane podwórko i własny parking. Często również garaż.

Inwestycje deweloperskie w Białymstoku – cena

Szukając odpowiedniego mieszkania zwracamy przede wszystkim uwagę na cenę. Trzeba jednak zaznaczyć, że nowe mieszkania w Białymstoku nie odbiegają cenowo od mieszkań na rynku wtórnym. Mieszkania z tzw. drugiej ręki trzymają ścisłą cenę, którą trudno zbić.

Natomiast inwestycje deweloperskie można nabyć w promocyjnej cenie. Oferty deweloperskie zmieniają się wraz z postępami w budowie – im bliżej zakończenia inwestycji i oddania w użytkowanie sprzedanych mieszkań, tym niższa cena mieszkań, które jeszcze nie znalazły nabywcy.

Na zakupie mieszkania od dewelopera można więc sporo zaoszczędzić. Może to być kwota kilku, a nawet kilkunastu tysięcy, biorąc pod uwagę cenę z jeden metr kwadratowy powierzchni na tzw. przedsprzedaży, a cenę promocyjną lub cenę z rabatem.

Dodatkowo warto wspomnieć, że nowe mieszkania zwolnione są od podatku od czynności cywilnoprawnych. Kupując nowe mieszkanie w Białymstoku, nabywca może zostać zwolniony z opłaty skarbowej wynoszącej 2% wartości przedmiotowego mieszkania. Przy cenie mieszkania 250 000 zł w kieszeni nabywcy pozostanie 5 000 zł.

Kolejna oszczędność wiąże się z przeniesieniem prawa własności. Jak wynika z regulacji ustawy z dnia 16 września 2011 roku o ochronie praw nabywcy lokalu mieszkalnego lub domu jednorodzinnego – wynagrodzenie notariusza za wszystkie czynności wykonywane w związku z zawieraniem umowy deweloperskiej, w tym także za sporządzenie wypisów aktu notarialnego wydawanych przy zawarciu umowy deweloperskiej, oraz koszty sądowe w postępowaniu wieczystoksięgowym obciążają w równych częściach dewelopera i nabywcę.

Zatem inaczej niż przy zakupie mieszkania na rynku wtórnym nabywca może zaoszczędzić kolejne kilka tysięcy złotych na opłatach notarialnych i sądowych.

Mieszkania na sprzedaż w Białymstoku – na co zwrócić uwagę

Aby kupić odpowiednie mieszkanie, warto poznać rynek pierwotny w danym mieście – inwestycje oddane w ręce nabywców oraz inwestycje w toku. Jeśli wybrany deweloper ma za sobą już wybudowane mieszkania, a nawet całe osiedla, warto obejrzeć je na żywo.

Niemniej jednak szukają mieszkania na rynku pierwotnym, warto porozmawiać z deweloperem i wypytać o szczegóły inwestycji. Najważniejsze kwestie prócz ceny to:

 • powierzchnia dostępnych mieszkań i domków jednorodzinnych
 • układ pomieszczeń
 • liczba kondygnacji
 • dostęp do parkingu, garaży, komórek lokatorskich
 • technologia wykonania
 • standard prac wykończeniowych – nowe inwestycje to zazwyczaj mieszkania deweloperskie w stanie pod klucz lub w stanie do samodzielnego wykończenia
 • harmonogram przedsięwzięcia deweloperskiego – termin rozpoczęcie prac budowlanych, termin ukończenia prac oraz ostateczny termin oddania mieszkań
 • dopuszczenie waloryzacji ceny
 • środki ochrony nabywców (otwarty lub zamknięty bankowy rachunek powierniczy służący gromadzeniu środków nabywcy).

Dopiero po zapoznaniu się w wyżej wymienionymi szczegółami można rozmawiać o kwestiach formalnych związanych z rezerwacją lub zakupem wybranego mieszkania. Niemniej jednak nie wolno zapomnieć o sprawdzeniu sytuacji prawno-materialnej firmy deweloperskiej.

Deweloper zobowiązany jest na życzenie klienta (przyszłego, a nawet potencjalnego nabywcy) przedłożyć dokumenty świadczącego o jego płynności finansowej.

Przede wszystkim deweloper powinien okazać zainteresowanemu sprawozdanie finansowe za ostatnie dwa lata, a w przypadku realizacji inwestycji przez spółkę celową – sprawozdaniem spółki dominującej oraz oświadczenie, że przeciwko firmie/spółce nie prowadzono lub prowadzi się postępowania egzekucyjne na kwotę powyżej 100 000 zł.

Nabywca mieszkania od dewelopera w Białymstoku ma również dostęp do dokumentów potwierdzających sytuację prawną przedsiębiorstwa. Może on zobowiązać dewelopera do przedstawienia kopii aktualnego odpisu z Krajowego Rejestru Sądowego, jeśli podmiot podlega wpisowi do Krajowego Rejestru Sądowego lub aktualnym zaświadczeniem o wpisie do Centralnej Ewidencji i Informacji o Działalności Gospodarczej, kopii pozwolenia na budowę i projekty budowlanego.

Rynek pierwotny w Białymstoku, a prospekt informacyjny

Dokumentem, który powinien uspokoić i upewnić nabywcę mieszkania w Białymstoku jest prospekt informacyjny, który deweloper musi przygotować wraz z rozpoczęciem sprzedaży mieszkań.

Prospekt informacyjny zawiera w sobie informacje pozwalające zweryfikować wcześniejszą działalność dewelopera oraz obecną inwestycję. Przy czym zaznaczyć należy, że każda zmiana w prospekcie lub jego załączniku musi zostać udokumentowana w tzw. aneksie do prospektu. Deweloper zobowiązany jest poinformować nabywcę nowego mieszkania o naniesionych zmianach, doręczając mu aneksu do prospektu informacyjnego lub zmiany załącznika, w którym określone są aktualne informacje, albo nowy prospekt informacyjny lub nowy załącznik, w którym zmiana wskazana jest w sposób umożliwiający jej zidentyfikowanie.

Jeżeli deweloper poda w prospekcie informacyjnym nieprawdziwe dane lub zatai prawdziwe informacje, naraża się odpowiedzialność karną.

kontakt_bg

Postaw na gwarancję

Decyzja o kupnie inwestycji od danego dewelopera nie powinna być podejmowana pochopnie i w pośpiechu. Zanim zdecydujemy się na daną nieruchomość, warto przeanalizować opinie o danym podwykonawcy i dowiedzieć się, na jakie aspekty powinniśmy zwrócić szczególną uwagę dokonując wyboru.

Kontakt