Nowe domy Wrocław

Typ nieruchomości
Lokalizacja
Ilość pokoi
Powierzchnia (m2)
Osiedle Ratyń pod Lasem 2

od 7 500 za m²

Osiedle Ratyń pod Lasem 2

Termin oddania:

3 kwartał 2023

Liczba domów:

6

Liczba pokoi:

4 - 4

Powierzchnia:

109 - 120 m²

Osiedla domów jednorodzinnych we Wrocławiu – rynek pierwotny

Wrocław jako stolica województwa dolnośląskiego stanowi ważny ośrodek kulturalny i gospodarczy regionu. Miasto doceniane jest na całym świecie za swoje walory architektoniczne i wysoką jakość życia mieszkańców. Nie bez powodu każdego roku przyciąga w swoje granice tysiące turystów. Dzięki temu prężnie rozwija się wrocławska gospodarka. W sektorze usług i handlu znajduje zatrudnienie znaczna liczba mieszkańców. Co chwila we Wrocławiu powstają nowe inwestycje szukające doświadczonych pracowników do pracy szczególnie w działach IT czy księgowości. Szeroki wachlarz ofert pracy przyciąga do Wrocławia nowych mieszkańców. Napływ ludności napędza firmy deweloperskie skutkiem czego w całym obrębie miasta powstają nowe inwestycje mieszkalne.

Według badań prowadzonych w ostatnich latach, najbardziej polecaną dzielnicą mieszkalną są Krzyki i cieszą się one największym zainteresowaniem wśród potencjalnych nabywców. Z kolei Fabryczna oraz Psie Pole zostały okrzyknięte najbardziej zadbanymi dzielnicami. Pewnym jest, że każda osobą szukająca domu we Wrocławiu znajdzie coś dla siebie pośród wielu ofert na rynku. Nowe osiedla domów jednorodzinnych powstają w różnych częściach miasta i są bardzo różnorodne pod względem wielkości czy jakości użytych do budowy materiałów. Należy liczyć się z faktem, że im bliżej centrum miasta znajduje się dane osiedle, tym większe będą ceny zakupu nieruchomości na jej obszarze. Zazwyczaj w osiedlach zbudowanych na obrzeżach dzielnic ceny zakupu będą zauważalnie niższe. Na cenę domu szeregowego wpływa także jego powierzchnia czy udogodnienia w postaci większego ogrodu, dwóch miejsc garażowych czy rozwiniętej infrastruktury i komunikacji miejskiej.

 

Czym kierować się przy kupnie segmentu?

Zakup nieruchomości na osiedlu domów jednorodzinnych niewątpliwie ma wiele zalet. Łączy w sobie zalety mieszkania w domu wolnostojącym po cenie zbliżonej do zakupu mieszkania.

 

Deweloper – jak sprawdzić jego wiarygodność?

Deweloper to podmiot, który w pełni odpowiada za budowę nowego osiedla mieszkaniowego. W jego kwestii leży dotrzymywanie terminów podanych w umowie, zakup materiałów budowlanych wysokiej jakości czy zabezpieczenie wpłaconych przez nabywców środków finansowych. Zgodnie z umową deweloperską, odpowiada on finansowo za przekroczenie czasu budowy oraz wszelkie konstrukcyjne odstępstwa od normy. Powierzając pieniądze deweloperowi należy mieć pewność, że jest to uczciwa firma, która nie zawiedzie naszego zaufania w najbliższej przyszłości.

Prowadząc wstępne rozmowy dotyczące zakupu segmentu należy dopytać dewelopera o jak najwięcej szczegółów dotyczących inwestycji. Zacząć można od pytania, z jakich środków finansowana jest inwestycja – mogą to być środki własne dewelopera lub pochodzące z kredytu. Czy któraś z tych opcji jest bezpieczniejsza dla nabywcy? Jeśli środki pochodzą z kredytu, to oznacza, że deweloper musiał zostać dokładnie sprawdzony przez bank, który uznał za bezpieczne pożyczenie mu ogromnej sumy pieniędzy. Kolejną kwestią, którą należy ustalić jest status gruntu – czy deweloper posiada prawo własności lub czy jest jego użytkownikiem wieczystym, co w przyszłości wpłynie na koszty utrzymania nieruchomości przez nabywcę.

Kupujący powinien także ustalić, czy inwestycja nie jest obciążona kredytem hipotecznym. Wtedy stosowna adnotacja powinna znaleźć się w umowie deweloperskiej nakładającej na dewelopera dodatkowe zobowiązania przed ukończeniem budowy.

Kupując nieruchomość na początkowym etapie budowy, nabywca ma pogląd jak będzie wyglądać ukończone osiedle tylko dzięki wizualizacjom i katalogom promocyjnym. Dokładny opis wykończenia budynku powinien zostać zawarty w umowie deweloperskiej z odpowiednimi adnotacjami gwarantującymi, że za ewentualne odstępstwa odpowiada deweloper. Nie bez znaczenia są także materiały używane podczas budowy. Wysokiej jakości materiały będą podwyższały cenę zakupu domu, ale jednocześnie przedłużą jego trwałość.

Wiedząc w jakim stanie nabywca odbierze dom, daje mu to możliwość wstępnego wyliczenia kosztów niezbędnych do jego wykończenia. Potencjalny nabywca powinien dowiedzieć się, jakie są plany zagospodarowania przestrzeni wspólnej na przykład w postaci placów zabaw czy skwerów, co znacznie podnosi wartość nieruchomości. W dzisiejszych czasach standardem jest, że osiedla są ogrodzone i monitorowane, ale mimo to należy się upewnić, czy tak będzie i w przypadku wybranego osiedla.

Uzyskane do dewelopera informacje zawsze warto potwierdzić na własną rękę. Najprostszą rzeczą jest odwiedzenie innej inwestycji wybudowanej przed danego dewelopera i rozmowa z mieszkańcami na temat trwałości i jakości wykonania, a także kontaktów z deweloperem w razie stwierdzenia odstępstw od umowy. W zakładzie ubezpieczeń społecznych oraz urzędzie skarbowym można uzyskać informacje na temat niezalegania dewelopera z opłatami, a w systemie elektronicznych ksiąg wieczystych dostępne są wszelkie dane dotyczące gruntu. Czytając opinie na temat danego dewelopera należy zwrócić szczególną uwagę na głośne skandale związane z nieukończeniem poprzedniej budowy czy trudności z wyegzekwowaniem kary za opóźnienia.

Ostatnim krokiem jest podpisanie umowy deweloperskiej. Należy skonsultować jej treść z doświadczonym prawnikiem, który sprawdzi, czy pieniądze kupującego są na pewno dobrze zabezpieczone. Niezbędne są także zapisy o karach finansowych w przypadku opóźnień czy reklamacji w razie niezgodności konstrukcyjnych budynku z treścią umowy. Warto także dokładnie zapoznać się z ewentualnymi zasadami odstąpienia od umowy – życie jest nieprzewidywalne i zawsze dobrze mieć możliwość wycofania się z danej inwestycji.

 

Odbiór nowego domu od dewelopera – na co zwrócić uwagę?

Ukończenie długo wyczekiwanej budowy wymarzonego domu to emocjonujące wydarzenie. Jest to jednak kluczowy moment, w którym kupujący ostatecznie porównuje stan nieruchomości z zapisami w umowie. Odbiór domu następuje jeszcze przed podpisaniem umowy końcowej. Jest to więc moment na usunięcie zauważonych przez kupującego nieścisłości. Należy sprawdzić, czy powierzchnia i położenie całego domu, jak i poszczególnych pomieszczeń, są zgodne z umową oraz czy wydane zostało pozwolenie na użytkowanie domu. Ważnym aspektem jest także upewnienie się, że przestrzeń wspólna osiedla została zagospodarowana w obiecany przez dewelopera sposób dlatego warto, aby nabywcy towarzyszyła wykwalifikowana osoba, która będzie wiedziała, na które szczegóły należy zwrócić szczególną uwagę.. Zwieńczeniem odbioru jest podpisanie odpowiedniego protokołu, w którym nabywca zamieszcza wszelkie uwagi i spostrzeżenia.

kontakt_bg

Postaw na gwarancję

Decyzja o kupnie inwestycji od danego dewelopera nie powinna być podejmowana pochopnie i w pośpiechu. Zanim zdecydujemy się na daną nieruchomość, warto przeanalizować opinie o danym podwykonawcy i dowiedzieć się, na jakie aspekty powinniśmy zwrócić szczególną uwagę dokonując wyboru.

Kontakt