Nowe mieszkania Świdnik

Typ nieruchomości
Lokalizacja
Ilość pokoi
Powierzchnia (m2)
Brata Alberta 10

Brata Alberta 10

Świdnik, Św. Brata Alberta
Termin oddania:

Gotowe

Powierzchnia:

27.59 - 64.31 m²

Liczba pokoi:

2 - 4

Zobacz inwestycję
Osiedle Polesie

Osiedle Polesie

Świdnik, Klonowa
Termin oddania:

Gotowe

Powierzchnia:

48.08 - 137.44 m²

Liczba pokoi:

2 - 5

Zobacz inwestycję
Olympic Estate

Olympic Estate

Świdnik, Olimpijczyków
Termin oddania:

IV Kwartał 2023

Powierzchnia:

38.66 - 60.62 m²

Liczba pokoi:

1 - 3

Zobacz inwestycję
Osiedle 4 Pory Roku

od 6 000 za m²

Osiedle 4 Pory Roku

Świdnik, ul. Gen. S. Roweckiego "Grota"
Termin oddania:

Gotowe

Powierzchnia:

27.8 - 70.82 m²

Liczba pokoi:

1 - 4

Zobacz inwestycję
Klonowe Osiedle

Klonowe Osiedle

Świdnik, ul. Klonowa
Termin oddania:

Gotowe

Powierzchnia:

34 m²

Liczba pokoi:

1 - 4

Zobacz inwestycję

OFERTY ARCHIWALNE

Osiedle Sokołów Świdnickich
Oferta archiwalna

Osiedle Sokołów Świdnickich

Świdnik, Wyszyńskiego
Termin oddania:

Gotowe

Liczba mieszkań:

16

Liczba pokoi:

3 - 4

Powierzchnia:

30 - 70 m² m²

Nowe mieszkania w Świdniku – Rynek pierwotny

Prowadzone w ostatnim czasie inwestycje deweloperskie w Świdnicy pozwoliły wielu młodym rodzinom wejść w posiadanie własnego, wyczekiwanego mieszkania. Rynek wtórny już dawno bowiem przestał spełniać potrzeby mieszkaniowe. Nowe inwestycje tak bardzo oczekiwane przez Świdniczan dały więc możliwości, o których wcześniej nikt nie marzył – szansę na nowe mieszkanie w Świdniku.

Mieszkania deweloperskie w Świdniku – jak bezpiecznie kupić własne lokum?

Choć jeszcze niedawno docierały do nas informacje o nieuczciwościach ze strony firm deweloperskich, dziś można śmiało powiedzieć, że obowiązujące prawo chroni nabywcę, stawiając go niejednokrotnie w pozycji uprzywilejowanej nad deweloperem.

Nowe inwestycje reguluje m.in. ustawa deweloperska, która upoważnia nabywcę do prześwietlenia historii działalności firmy deweloperskiej, sprawdzenia stanu jej finansów oraz pozwoleń i wytycznych dotyczących podjętej budowy.

Przed zakupem mieszkania od dewelopera nabywca może w szczególności żądać doręczenia mu szczegółowego prospektu.

Mieszkania od dewelopera w Świdniku, a prospekt informacyjny

Prospekt informacyjny, warto poznać przed podpisaniem umowy o nowe mieszkanie. Z dokumentu tego można uzyskać wiele istotnych informacji. W prospekcie dzielonym na dwie części znaleźć muszą się dane na temat samego dewelopera, jego dotychczasowych inwestycjach, informacje dotyczące nieruchomości, na której prowadzona będzie budowa oraz dane o budynku i dane szczegółowe dotyczące mieszkania na sprzedaż.

Prospekt może zostać udostępniony w zwykłej formie papierowej lub w wersji elektronicznej.

Nowe inwestycje w Świdniku, a dostęp do dokumentów budowy

Mieszkania deweloperskie powstają zgodnie z założonym harmonogramem, który udostępnia się nabywcy. W trakcie realizacji przedsięwzięcia oraz przed zawarciem jakiejkolwiek umowy, nabywca ma prawo przejrzeć m.in. księgę wieczystą nieruchomości, na której prowadzona jest inwestycja.

Warto sięgnąć po papierową księgę wieczystą, prowadzoną przez właściwy ze względu na położenie nieruchomości Sąd Rejonowy -Wydział Ksiąg Wieczystych, bowiem właśnie w księdze wieczystej mogą znajdować się jeszcze nierozpoznane wnioski i obostrzenia.

Nabywca nowego mieszkania powinien zwrócić uwagę na obciążenia na nieruchomości ujawnione w księdze wieczystej – hipoteki, ograniczone prawa rzeczowe i służebności.

Inne dokumenty, o które powinien pytać nabywca mieszkania w Świdniku to pozwolenie na budowę, plan zagospodarowania przestrzennego oraz sprawozdanie finansowe dewelopera za okres ostatnich dwóch lat.

Rynek pierwotny w Świdniku, a koszty zakupu nowego mieszkania

Jak wiadomo, mieszkania deweloperskie potrafią być tańsze od używanych mieszkań na rynku wtórnym. Za wyborem nowego mieszkania przekonuje więc nie tylko możliwość zaoszczędzenia pewnej kwoty, ale również stan budynku – nowe inwestycje deweloperskie prezentują najczęściej obowiązujące trendy, komfort i wygodę. Rynek pierwotny charakteryzują jasne i obszerne salony oraz sypialnie. Odbiega się od ciasnych pokoików  i mało funkcjonalnych kuchni.

Kupując mieszkanie od dewelopera, można zaoszczędzić nie tylko na remoncie, ale również na podatku od czynności cywilnoprawnych. Mieszkania na sprzedaż w Świdniku oferowane przez deweloperów zwolnione są z podatku, którego wysokość określona jest odgórnie i wynosi 2% wartości nieruchomości.

Dodatkowe koszty po stronie kupującego to opłata notarialna. Tę strony umowy ponoszą po połowie. Dość często deweloperzy oferują zawarcie umowy przed “zaprzyjaźnionym” notariuszem, który naliczy opłatę niższą, niż stawka maksymalna uregulowana rozporządzeniem o wynagrodzeniu notariusza.

Wysokość taksy notarialnej liczona jest od wartości mieszkania na sprzedaż:

  • to 1 010 zł plus 0,4% od nadwyżki powyżej 60 000 zł dla mieszkania o wartości od 60 000 zł do 1 000 00 000 zł
  • to 4 770 zł plus 0,2% od nadwyżki powyżej 2 000 000 zł (nie może jednak przewyższyć kwoty 10 000 zł) dla mieszkania o wartości od 1 000 000 zł do 2 000 000 zł.

Do powyższych wydatków nabywca nowego mieszkania, musi doliczyć koszty wypisów z aktów notarialnych oraz opłaty sądowe.

Do opłat sądowych zaliczyć należy koszt założenia księgi wieczystej – 60 zł oraz wpis prawa własności do księgi wieczystej – 200 zł. W przypadku, kiedy transakcja finansowana jest z kredytu hipotecznego, nabywca ponosi dodatkową opłatę w wysokości 200 zł za ustanowienie hipoteki.

Mieszkania na sprzedaż w Świdniku, a negocjowanie ceny z deweloperem

Należy pamiętać, że deweloperzy to przede wszystkim przedsiębiorcy nastawieni na zysk. Powyższe przekłada się na to, że zainteresowany zakupem mieszkania od dewelopera może próbować negocjować cenę.

Jednak warto pamiętać, że w zależności od etapu sprzedaży zmieniać się będzie cena, którą deweloper oczekuje. Najdroższe będą nowe mieszkania na etapie tzw. przedsprzedaży. Z czasem, kiedy zainteresowanych zakupem będzie mniej, a budowa będzie zbliżać się do finiszu, deweloper może “puścić” ofertę promocyjną, pozwalającą nabyć nowe mieszkanie w Świdniku o kilka-kilkanaście procent taniej niż cena pierwotna.

kontakt_bg

Postaw na gwarancję

Decyzja o kupnie inwestycji od danego dewelopera nie powinna być podejmowana pochopnie i w pośpiechu. Zanim zdecydujemy się na daną nieruchomość, warto przeanalizować opinie o danym podwykonawcy i dowiedzieć się, na jakie aspekty powinniśmy zwrócić szczególną uwagę dokonując wyboru.

Kontakt