Data publikacji: 02.05.2022 | Data aktualizacji: 20.10.2023

5/5 - (1 vote)

Domy jednorodzinne na wsi i w mieście

Dom jednorodzinny

Redakcja

5/5 - (1 vote)

Domy jednorodzinne na wsi czy w mieście – to dylemat, przed którym stoi wielu Polaków. Oba te rozwiązania mają swoje wady i zalety, jeszcze do niedawna bezsprzecznie większość osób wybrałaby dom w mieście. Jednak ostatnie lata pokazały, że wiejskie zacisza i mniejsze miejscowości mają także wiele zalet. Co zatem przemawia na korzyść domów jednorodzinnych na wsi? Komu lepiej będzie mieszkać z dala od miejskiego zgiełku, a kto powinien rozważyć zakup domu w mieście? Które rozwiązanie jest bardziej atrakcyjne finansowo? Odpowiadamy!

Czym są domy jednorodzinne?

Dom jednorodzinny to jeden z typów obiektów mieszkalnych, który przeznaczony jest do użytku dla jednej rodziny, stąd też i nazwa takiego budynku. Oczywiście jest to nazwa tylko umowna, bowiem w praktyce taki budynek może zamieszkiwać więcej niż jedna rodzina. Wiele, bowiem zależy od powierzchni budynku, ale też ilości pokoi czy kondygnacji.

Wyróżnia się dwa podstawowe rodzaje zabudowy jednorodzinnej:

  •         zabudowa typu ekstensywnego – inaczej ogrodowa lub indywidualna. Wyróżnia się znaczną głębokością działki, sięgającą od 500 do 1000 m2. Tego rodzaju zabudowa zwykle znajduje się na obszarach poza miastem albo na jego obrzeżu.
  •         zabudowa intensywna – wyróżnia się ograniczoną powierzchnią działek (150 do 450m2), wymaga pełnego uzbrojenia terenu. W przypadku takiej zabudowy, Powierzchnia użytkowa takich mieszkań waha się od 78 do 145m2.

Dom jednorodzinny

Dom jednorodzinny a mieszkanie

Wiele osób zastanawia się nad tym, co jest lepsze – budowa domu czy kupno mieszkania. Na to pytanie nie ma jednoznacznej odpowiedzi. Wybór najlepszego rozwiązania jest kwestią bardzo subiektywną, często podyktowaną nie tylko względami ekonomicznymi, ale także wygodą czy dobrą komunikacją. Obydwa rozwiązania mają zarówno pewne plusy, jak i wiążą się z różnego rodzaju utrudnieniami. Sprawdźmy, dlaczego warto mieć dom jednorodzinny.

Zalety domów jednorodzinnych:

  •         większa przestrzeń,
  •         większa swoboda i prywatność,
  •         większy komfort,
  •         znacznie większy metraż oraz więcej pomieszczeń,
  •         lepsze możliwości aranżacyjne,
  •         ogród,
  •         brak czynszu administracyjnego,
  •         cisza i spokój.

Wady mieszkania w domu jednorodzinnym:

  •         samodzielne naprawy, np. wszelkiego rodzaju instalacji,
  •         samodzielne przeglądy budynku i posesji,
  •         gorsza komunikacja z centrum miasta,
  •         większa izolacja od sąsiadów,
  •         czasem mniejsze poczucie bezpieczeństwa,
  •         samodzielne dbanie o odprowadzenie ścieków czy ogrzewanie,
  •         samodzielne sprzątanie budynku,
  •         samodzielna pielęgnacja terenów zielonych wokół posesji,
  •         wyższe koszty eksploatacyjne.

Dom jednorodzinny

Zalety mieszkania w bloku:

  •         niższe koszty eksploatacyjne,
  •         spółdzielnia lub wspólnota przejmuje obowiązki związane z pielęgnacją, renowacją, konserwacją części wspólnych,
  •         nie trzeba martwić się o kwestie takie jak ogrzewanie, opał odprowadzanie ścieków, wywóz śmieci,
  •         są lepiej skomunikowane z centrum miast, często są tańsze niż wybudowanie domu,
  •         mniejsze ryzyko ewentualnych włamań,
  •         mieszkania w bloku można z łatwością szybko wynająć.

Wady mieszkania w bloku:

  •         mniejsza prywatność,
  •         brak ogrodu,
  •         mniejsza ilość pomieszczeń i mniejsza powierzchnia,
  •         mniejsze możliwości aranżacyjne,
  •         większy hałas,
  •         gorszy komfort,
  •         mało praktyczne w przypadku rodzin wieloosobowych,
  •         często uciążliwe sąsiedztwo.

Praktyka jednak pokazuje, że Polacy coraz częściej uciekają z dużych aglomeracji i blokowisk do domów prywatnych. Coraz więcej osób marzy o własnym domu jednorodzinnym. Wiele osób zmieniło swój punkt widzenia po pandemii koronawirusa. Osoby, które pracują zdalnie mogą cieszyć się w domach jednorodzinnych zdecydowanie większym komfortem, np. praca z ogrodu w czasie słonecznych dni, bliskie sąsiedztwo natury.

Domy jednorodzinne są na pewno także świetnym rozwiązaniem dla rodzin z dziećmi. Wszystko za sprawą większej ilości pomieszczeń oraz ogrodu, w którym dzieci mogą bawić się bezpiecznie przez cały dzień. Domki jednorodzinne to także świetna propozycja dla seniorów, dla których często mieszkanie w bloku bywa bardzo dokuczliwe.

Dom jednorodzinny na wsi czy w mieście? Porównanie, ceny, wady i zalety

Dom jednorodzinny

Osoby, które planują zamieszkać w domu jednorodzinnym muszą rozważyć zwykle kilka bardzo istotnych kwestii. przede wszystkim bardzo ważną rzeczą jest lokalizacja. Do wyboru mamy domy położone w miastach lub na wsi.

Ceny domów jednorodzinnych na wsi są zdecydowanie bardziej atrakcyjne od cen domów położonych w miastach. Jak zatem przedstawiają się ceny domów na wsi? Wiele zależy od tego gdzie położona jest dana miejscowość oraz od tego czy nieruchomość pochodzi z rynku pierwotnego, wtórnego czy może planujemy jej samodzielną budowę. Wybierając domy jednorodzinne z rynku wtórnego często można trafić na naprawdę bardzo atrakcyjne okazje, jednak… no właśnie. Okazuje się, że zwykle takie okazje cenowe spowodowane są tym, że dom nie jest w takim stanie, który pozwalałby na komfortowe użytkowanie. Dochodzą wówczas koszty związane z przeprowadzonym remontem, co może być zupełnie nieopłacalne. Dlatego też tanie domy do remontu na wsi nie zawsze pozwolą nabywcy zaoszczędzić. Trzeba liczyć się także z tym, że ewentualna sprzedaż domu na wsi potrwa znacznie dłużej, niż sprzedaż domu w mieście.

Warto pamiętać także o tym, że nie wszystkie stare domy na wsi są stylowe i posiadają tak zwaną duszę. Wiele domów na sprzedaż posiada prostą konstrukcję, a nie każdemu nabywcy przypadnie do gustu kwadratowy dom. Dlatego też czasem zanim znajdzie się odpowiednią ofertę na rynku wtórnym, mijają miesiące, a nawet lata.

Alternatywą są domy na wsi z rynku pierwotnego. Na pewno jest to bardzo dobre rozwiązanie dla osób, które nie posiadają działki oraz dla tych, którzy nie mają czasu skupiać się na samodzielnej budowie domu. Co istotne, ceny nieruchomości na wsi są bardzo atrakcyjne w porównaniu do cen nieruchomości w mieście.

Ceny domów jednorodzinnych w mieście bywają zawrotne. Zarówno samodzielna budowa domów jednorodzinnych połączona z zakupem działki, jak i mieszkania jednorodzinne z rynku wtórnego swoimi cenami potrafią zwalić z nóg. Jest to chyba największa wada domów jednorodzinnych w mieście. Oczywiście wiele zależy także od samego miasta, na pewno nieruchomości w Warszawie, Krakowie, Lublinie, Wrocławiu czy innych ważnych polskich miastach nie będą należały do tanich.

Jednak domy jednorodzinne w mieście mają szereg ogromnych zalet, które niemal w całości rekompensują ich wysoką cenę. Przede wszystkim posiadają one wszystkie walory domów jednorodzinnych, czyli przestronność, swoboda, ale też maksymalny komfort, ogród i duża prywatność. A oprócz tego są one doskonale skomunikowane z miastem, dzięki czemu zapewniają szybki i komfortowy dostęp do takich miejsc jak uczelnie, zakłady pracy, sklepy, galerie handlowe, punkty usługowe, placówki edukacyjne i zdrowotne, siłownie czy miejsca kultury i rozrywki.

Osoby, które chcą mieszkać blisko miejskich aglomeracji, a jednocześnie szukają nieco tańszej alternatywy dla domów w mieście mogą zdecydować się na zakupem domu na przedmieściach. Taka lokalizacja zapewnia także bardzo wiele udogodnień i daje naprawdę duży komfort. Niemniej jednak warto wcześniej zapoznać się z okoliczną infrastrukturą, komunikacją miejską lub podmiejską, dostępem do sklepów, szkoły czy przychodni medycznej.

Zobacz również

Kredyt na start projekt ustawy

Kredyt na Start: co nam mówi projekt ustawy?

Niedawno pojawił się projekt ustawy o Kredycie na Start. Analizujemy więc najważniejsze zasady nowego programu dopłat kredytowych.
Kredyt na Start

Kredyt na Start - czy wiemy już o nim dużo?

Pojawiły się kolejne informacje o „Kredycie na Start”, czyli następnym programie dopłat, który chce uruchomić rząd. Analizujemy nowe doniesienia.
wysokie budynki

Gdzie deweloperzy budują najwyżej?

GUS podaje informacje na temat wysokości bloków budowanych w Polsce. Warto przyjrzeć się tym ciekawym statystykom.
Odbiór mieszkania - jak powinien wyglądać krok po kroku?

Odbiór techniczny mieszkania od dewelopera – sprawdź, jak powinien wyglądać krok po kroku!

Odbiór mieszkania jest równie ważny, jak podpisanie umowy z deweloperem. Wyjaśniamy zasady poprawnego odbioru nowego lokum i zwracamy uwagę na „haczyki”

Komentarze

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *