Data publikacji: 13.02.2024

5/5 - (1 vote)

Ceny nowych „M”: mamy podsumowanie 2023 r.

Ceny nowych mieszkań - jak rosły w IV kw. 2023 roku?

Łukasz Pierzchała

5/5 - (1 vote)

Jeżeli chodzi o dotyczące mieszkań dane cenowe z drugiej połowy minionego roku, to raczej nie może być wątpliwości co do ogólnego trendu. Zainteresowanie wzbudza natomiast tempo podwyżek. Niektóre osoby mogły się spodziewać, że dane Narodowego Banku Polskiego z III kw. 2023 r. pokażą większe wzrosty cen nowego metrażu – zwłaszcza w świetle napływających z rynku informacji o dużym deficycie podaży. NBP niedawno opublikował nowsze informacje cenowe, które dotyczą IV kw. 2023 r. Warto sprawdzić, co te statystyki mówią o cenach ofertowych i transakcyjnych nowych lokali z największych rynków.

W cennikach deweloperów widoczne przyspieszenie

Analizę warto rozpocząć od średnich stawek ofertowych za 1 mkw., które zostały zaprezentowane w poniższej tabeli. To zestawienie oprócz średniej ofertowej ceny nowego metrażu z IV kw. 2023 roku, przedstawia również kwartalne zmiany (obliczone dla III kw. oraz IV kw. 2023 r.) i zmianę roczną (IV kw. 2023 r. vs IV kw. 2022 r.). Kolejność cenowa analizowanych miast wojewódzkich oraz Gdyni nie wzbudza większego zaskoczenia.

Warto natomiast odnotować, że poszczególne rynki zachowywały się różnie pod względem reakcji cen ofertowych na program Bezpieczny Kredyt 2%. Przykładowo, w Warszawie i Krakowie koniec minionego roku przyniósł uspokojenie sytuacji. Z kolei takie miasta jak na przykład Gdańsk, Lublin, Rzeszów oraz Łódź dopiero w IV kw. 2023 r. doświadczyły większych podwyżek. W tym kontekście znaczenie miała zarówno wyprzedaż tańszej oferty, jak i polityka cenowa firm deweloperskich dotycząca nowych projektów.

Jeżeli sprawdzimy tempo rocznych podwyżek, to pierwsze miejsce Krakowa (+22%) nie wzbudza zaskoczenia – zwłaszcza wziąwszy pod uwagę szybki spadek liczby tamtejszych ofert. Również w Warszawie i Poznaniu średnie stawki z cenników deweloperskich przez rok odnotowały wzrost wynoszący co najmniej 20%. Stolica Wielkopolski pod względem ofertowym „wskoczyła” na poziom (ok. 12 500 zł/mkw.), który niedawno był zarezerwowany dla Warszawy. O wiele stabilniej wyglądały w 2023 r. ofertowe stawki z Kielc, Zielonej Góry oraz Olsztyna. Generalnie rzecz biorąc, IV kw. 2023 r. przyniósł niewielkie zwiększenie tempa wzrostu cen ofertowych, co wpłynęło również na wyniki roczne.

zmiany oferowanych cen nowych mieszkan

Źródło: opracowanie własne na podstawie danych NBP

W przypadku transakcji widoczna większa zmiana…

Większa różnica pomiędzy tempem podwyżek z III kw. oraz IV kw. 2023 r. dotyczy średnich stawek transakcyjnych za 1 mkw. Koniec minionego roku przyniósł bowiem wyraźne przyspieszenie podwyżek w takich miastach jak chociażby Białystok, Bydgoszcz, Kraków, Lublin, Rzeszów i Wrocław. Po dość nieoczekiwanym, jednoprocentowym spadku z III kw. 2023 roku, do cenowego wyścigu przyłączyła się też Łódź. Z kolei w Warszawie na rynku pierwotnym znów odnotowano sześcioprocentowy kwartalny wzrost, a stolica zbliżyła się do granicy 15 000 zł/mkw.

W ujęciu rocznym (IV kw. 2023 r. vs IV kw. 2022 r.), Warszawa była jednym z liderów podwyżek (+16%), razem z Bydgoszczą, Gdańskiem, Opolem (po +16%) i Rzeszowem (+17%). Największy wzrost średniej transakcyjnej ceny 1 mkw. nowych lokali odnotowano jednak we Wrocławiu (+20%). Na przeciwnym biegunie znajdziemy Gdynię, Kielce, Szczecin oraz Zieloną Górę, gdzie widoczne były niewielkie roczne wzrosty albo nawet spadki.

Różnice dotyczące tempa zmian cenowych (pomiędzy miastami) mogą się zmniejszyć w I kw. 2024 roku, choć trzeba pamiętać, że dane NBP za ten okres będą uwzględniać jeszcze wpływ „Bezpiecznego Kredytu 2%”. Wiele osób składało bowiem wnioski kredytowe pod sam koniec naboru do krótkiego programu dopłat.

zmiany oferowanych cen nowych mieszkan2

Źródło: opracowanie własne na podstawie danych NBP

Zobacz również

Ceny nowych „M” I kw. 2024 r. z dużymi wzrostami

Ceny nowych „M”: I kw. 2024 r. z dużymi wzrostami

Wiele osób mogło oczekiwać korekty dotyczącej cen nowych mieszkań w I kw. 2024 roku. Taka zmiana jednak nie nastąpiła.
Kredyt na start - zbiór informacji

Kredyt na start - zbiór informacji

Najważniejsze informacje, które zebraliśmy dla Was na temat Kredytu na Star.
Jednak będą jeszcze zmiany w Kredycie na Start

Jednak będą jeszcze zmiany w Kredycie na Start?

Zaprezentowane niedawno zasady programu Kredyt na Start nie są ostateczne. Mówi się o pewnych zmianach. Przyglądamy się więc sytuacji.
Zakup u dewelopera bezpieczniejszy od 1 lipca 2024 roku

Zakup u dewelopera bezpieczniejszy od 1 lipca 2024 roku?

Wraz z dniem 1 lipca 2024 r. zakończy się okres przejściowy we wprowadzaniu nowej ustawy deweloperskiej. Wyjaśniamy jakie będzie to miało skutki.

Komentarze

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *