Data publikacji: 16.10.2023 | Data aktualizacji: 20.10.2023

5/5 - (1 vote)

Ceny nieruchomości idą w górę – ceny mieszkań w 2024 roku

Ceny nieruchomości idą w górę - ceny mieszkań w 2024 roku

Redakcja

5/5 - (1 vote)

Nie dziwi fakt, że wartość nieruchomości idzie w górę – eksperci przewidują kontynuację trendu

Zwiększone zainteresowanie zakupem nieruchomości, spowodowane atrakcyjnością „Bezpiecznego Kredytu 2%”, obniżeniem stóp procentowych oraz fakt, że liczba sprzedawanych mieszkań przewyższa ilość nowo budowanych, to główne powody, dla których – zdaniem specjalistów – nie zanosi się na zakończenie trendu wzrostowego cen mieszkań, który zaczął się w II kwartale 2023 roku.

Ceny transakcyjne mieszkań na rynku pierwotnym

W sierpniu 2023 roku wartość indeksu dla całego kraju wyniosła 108,54 pkt. To oznacza wzrost o 0,50 pkt. w porównaniu z lipcem. Był to już czwarty miesiąc pod rząd, kiedy indeks notował wzrost na skalę miesięczną. Jednocześnie był to najsilniejszy wzrost miesięczny od początku 2022 roku. Patrząc na dane roczne, mówimy o niższej wartości – tym razem o 3,02 pkt. r/r.

Zauważalny jest również wzrost indeksu dla głównych aglomeracji (Kraków, Wrocław, Łódź, Poznań, Gdańsk, Gdynia). W sierpniu osiągnął on wartość 122,81 pkt., co oznacza wzrost o 0,35 pkt. w porównaniu z lipcem oraz o 3,55 pkt. w stosunku do sierpnia 2022 roku.

Niepewność na rynku mieszkaniowym – deweloperzy ostrożni z nowymi inwestycjami

Eksperci rynku mieszkaniowego podkreślają, że obserwowane i przewidywane wzrosty cen mieszkań w najbliższych miesiącach są głównie spowodowane ograniczoną dostępnością mieszkań oraz rosnącym popytem, zwłaszcza w kontekście programu „Bezpieczny Kredyt 2%”.

Pozwolenia na budowę

Przez ostatnie 14 miesięcy, w większości z nich, sprzedaż przekraczała liczbę nowo dostępnych mieszkań na rynku. Pod koniec sierpnia, na głównych rynkach takich jak Katowice, Kraków, Łódź, Poznań, Trójmiasto, Warszawa i Wrocław, dostępnych było łącznie 37,8 tys. lokali. Ostatnio takie liczby widzieliśmy pod koniec 2021 roku.

Sytuacja w Krakowie i Warszawie jest szczególnie niepokojąca, tempo sprzedaży mieszkań wskazuje na możliwość wyczerpania ofert w ciągu zaledwie 4-5 miesięcy.

Oznacza to, że jeśli trend sprzedaży utrzyma się, a nowe mieszkania nie będą dostępne, mieszkań może zabraknąć w mniej niż pół roku.

Chociaż sierpień przyniósł pewien wzrost w liczbie nowych inwestycji mieszkaniowych, ogólna liczba mieszkań w trakcie budowy była niższa niż w poprzednich latach. W sierpniu 2023 r. deweloperzy rozpoczęli budowę 10 781 nowych mieszkań, co stanowi wzrost w porównaniu z poprzednim miesiącem, ale ogólna liczba rozpoczętych budów od początku roku była najniższa od 2016 r.

Eksperci ds. nieruchomości podkreślają, że pomimo rosnącego popytu, deweloperzy są ostrożni w zakresie rozpoczynania nowych projektów, zwłaszcza tych na większą skalę. Niejasności dotyczące dostępnych środków w programie „Bezpieczny kredyt 2%” oraz interwencje Narodowego Banku Polski w kwestii stóp procentowych, mimo wysokiej inflacji, wpływają na decyzje inwestycyjne deweloperów.

Oczekiwany wzrost zainteresowania hipotekami pod koniec roku

Chociaż początkowy entuzjazm związany z kredytami hipotecznymi z dopłatami rządowymi osłabł, końcówka roku może przynieść odnowienie zainteresowania.

Specjaliści z branży zwracają uwagę na aspekt psychologiczny tej sytuacji. Coraz częstsze dyskusje na temat ograniczeń w ramach programu „Bezpieczny Kredyt 2” mogą skłonić potencjalnych kredytobiorców do podjęcia decyzji o zaciągnięciu kredytu z obawą przed wyczerpaniem dostępnych środków. W związku z tym, przewidują, że pod koniec roku możemy być świadkami drugiej fali zainteresowania tymi kredytami.

Analitycy przewidują kontynuację trendu wzrostowego cen mieszkań

W sierpniu szczególnie zauważalny był wzrost indeksu dla stolicy. Wskaźnik ten osiągnął wartość 119,71 pkt., co oznacza wzrost o 0,66 pkt. w porównaniu z lipcem oraz o 2,32 pkt. w stosunku do sierpnia poprzedniego roku. Większość specjalistów z branży przewiduje kontynuację trendu wzrostowego cen mieszkań. Podkreślano, że wzrost cen nieruchomości jest reakcją właścicieli na próbę rekompensaty strat. Takie tendencje pojawiają się, gdy czynniki zewnętrzne wpływają na gospodarkę, takie jak zwiększona dostępność środków na rynku poprzez programy wsparcia kredytów mieszkaniowych, które pobudzają popyt, oraz osłabienie wartości waluty przez obniżenie stóp procentowych. Chociaż dokładne dane dotyczące średnich cen transakcyjnych w trzecim kwartale 2023 roku zostaną ujawnione dopiero w przyszłym miesiącu, obecnie obserwuje się wzrost średnich cen ofertowych.

Stawki najmu mieszkań zbliżają się do górnych granic

Zwracano uwagę, że w Warszawie w sierpniu średnie ceny najmu dla nowych mieszkań wzrosły o 5,3% w skali miesiąca. Dla rynku wtórnego odnotowano wzrost o 4,9%. Wiele z tych mieszkań kwalifikuje się do wsparcia w ramach programu „Bezpieczny Kredyt 2%”.

Zauważono, że z oferty znikają mieszkania typowo inwestycyjne. Na rynku panuje duża aktywność ze strony inwestorów, którzy nabywają nieruchomości z zamiarem ich wynajmu. Mimo że obecne stawki najmu są stabilne, to w porównaniu z poprzednim rokiem są one znacznie wyższe. Przewidywano, że sytuacja w sektorze najmu nie ulegnie dużym zmianom w najbliższym czasie. Osoby, które nie mogą zakupić mieszkania lub nie planują tego w najbliższym czasie, prawdopodobnie będą dalej szukać lokali do wynajęcia.

Podkreślano, że ceny najmu zbliżają się do poziomu, który jest uważany za maksymalnie akceptowalny dla osób wynajmujących.

 

Zobacz również

Kredyt hipoteczny bez wkładu własnego - czy to możliwe?

Kredyt hipoteczny bez wkładu własnego – czy to możliwe?

Kredyt hipoteczny bez wkładu własnego mógłby wielu osobom mocno ułatwić zakup „M”. Wyjaśniamy, czy można dostać taki kredyt przy pomocy jakiegoś triku.
Podatek PCC - jak zwiększa koszt mieszkania?

Podatek PCC (podatek od czynności cywilnoprawnych) – jak zwiększa koszt mieszkania?

Podatek PCC dotyczy również transakcji związanych z zakupem nieruchomości. Wyjaśniamy, czy konieczność zapłacenia tej daniny stanowi duży problem.
Stan deweloperski domu lub lokalu - czego się spodziewać?

Stan deweloperski mieszkania lub domu – czego się spodziewać?

Stan deweloperski nadal jest bardzo popularnym rozwiązaniem. Sprawdzamy czego można się spodziewać, wybierając stan deweloperski domu lub mieszkanie w stanie deweloperskim
Minimalny wkład własny - ile dokładnie wynosi?

Czym jest minimalny wkład własny przy kredycie hipotecznym? Sprawdź, co warto o nim wiedzieć!

Jeżeli zaciągamy kredyt hipoteczny, wkład własny jest koniecznością. Wyjaśniamy, ile wkładu własnego na mieszkanie rzeczywiście będzie potrzebne.

Komentarze

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *