Bielsk Podlaski to urocze wielokulturowe i wielowyznaniowe miasteczko z bogatą historią. Zabytkowy układ urbanistyczny, obco brzmiące nazwy ulic i pięć drewnianych cerkwi sprawiają wrażenie, że w mieście zatrzymał się czas. Zmniejszająca się liczba ludności w województwie podlaskim (zmniejszenie urodzeń, trend który dotyczy całego kraju oraz migracja ludzi młodych w poszukiwaniu miejsc pracy) pogłębia jeszcze to wrażenie. Czy to oznacza, że miasto w ogóle się nie rozwija? Nie. Samorządy prowadzą różne akcje, by pokazać atrakcyjność regionu, miasta jako dobrego miejsca do życia.
W jakich mieszkaniach można zamieszkać w Bielsku Podlaskim?
Nowych inwestycji w Bielsku jest niewiele. Właściwie można użyć sformułowania, że rynek pierwotny w Bielsku Podlaskim prawie nie istnieje. Deweloperzy są ostrożni, podobnie jak urząd miasta i spółdzielnie mieszkaniowe – ofert jest na tyle mało, że nowe mieszkania rzadko kiedy można wyszukać przez popularne wyszukiwarki. Prędzej uda się to na stronie dewelopera czy inwestora w Bielsku Podlaskim. Choć duży ruch panuje raczej na rynku wtórnym i wynajmu, to nie oznacza, że nie można nabyć nowego mieszkania.
W kameralnych obiektach położonych w cichych dzielnicach niezbyt oddalonych od centrum deweloperzy w Bielsku Podlaskim oferują nowe mieszkania wykończone w takich samych standardach, w jakich wykańczane są lokale w wielkich miastach (ściany z bloczków silikatowych pokryte tynkiem gipsowym, okleinowane okna PCV, antywłamaniowe drzwi, estetyczne klatki schodowe). Największym zainteresowaniem cieszą się lokale 2-3 pokojowe i trudno się temu dziwić – cena za metr jest dość wysoka (ponieważ ofert nowych mieszkań jest mało, deweloper może poniekąd dodatkowo narzucać swoje warunki), rata kredytu będzie stanowiła dość poważną pozycję w budżecie domowym, a pewność przyszłości lubi zmieniać się w czasie. Układ mieszkań jest nowoczesny (poszukujący nowego mieszkania od dewelopera coraz większą uwagę zwracają na jakość budowanych osiedli i to, za co płacą, deweloperzy starają się zatem nadążyć za trendami i oczekiwaniami klientów) – niewielkie powierzchnie mają umożliwić funkcjonalne i komfortowe życie rodzinie lub singlowi (otwarta kuchnia połączona z salonem, duże okna, balkon lub loggia, ustawne pomieszczenia).
Jak sprawdzić wiarygodność dewelopera?
Ponieważ nowych inwestycji nie jest dużo, ofert deweloperów także, trzeba być ostrożnym w działaniu. Zapowiedź o nowej inwestycji czy realizacji przez nieznanego dewelopera musi być dokładnie zweryfikowana, ponieważ bardzo łatwo można trafić na oszusta lub firma sprzedająca mieszkania będzie na tyle w złej kondycji finansowej, że może zbankrutować i np. nie dokończy rozpoczętej inwestycji. W dzisiejszych czasach nie jest to trudne – wystarczy w internecie poszukać danych firmy tj. nazwa, nazwiska właścicieli, adres siedziby firmy, a także oferty aktualnych i zakończonych już projektów. Warto poświęcić temu chwilę czasu i rozwiać wątpliwości oraz uzyskać odpowiedzi na najważniejsze pytania, by w kolejnych latach spokojnie spać.
Dobrym rozwiązaniem jest udanie się do biura sprzedaży lub dewelopera w Bielsku Podlaskim i uzyskać informację na temat interesującego mieszkania od dewelopera lub lokalu użytkowego, udanie się na miejsce budowy aktualnych lub zakończonych już inwestycji – czasem już na tym etapie można zweryfikować wiarygodność dewelopera gdy np. zamiast obiecanych cegieł leżą inne materiały. Drożejące materiały budowlane stwarzają okazję do tego, by kombinować. I niektórzy tej pokusie ulegają. Deweloper ma prawo nanieść zmiany w prospekcie budowlanym, jednak powinien o tym poinformować nabywcę (to obowiązek), a ten ma prawo do decyzji, czy zgadza się np. zapłacić niższą cenę danego lokalu kosztem jakości materiałów potrzebnych do wybudowania go. Uczciwy deweloper będzie działał zgodnie z prawem i korzystał z dostępnych narzędzi, by wprowadzać zmiany, natomiast nieuczciwy będzie działał po cichu, w nadziei, że nabywcy się nie połapią, a skoro już zapłacili, stoją na straconej pozycji. Przepisy prawne jednak chronią też nabywcę i ma on pełne prawo domagać się otrzymania tego, co zostało ustalone, co zostało wycenione oraz zapłacone.