Chełm to małe, jednak prężnie rozwijające się miasto, w którym w ostatnich latach przybyło mieszkań na rynku pierwotnym. Mieszkania deweloperskie stanowią świetną alternatywę dla mieszkań na rynku wtórnym. Często są atrakcyjniejsze cenowo, wizualnie oraz prezentują komfort i wygodę na miarę XXI wieku. Mieszkania z tzw. drugiej ręki dość, że znajdują się w starym budownictwie, to często wymagają przeprowadzenia gruntownego remontu. Nic więc dziwnego, że młode, wymagające pokolenie stawia na mieszkania od dewelopera w Chełmie, a nowe inwestycje deweloperskie rosną tu, jak grzyby po deszczu.
Inwestycje deweloperskie w Chełmie – jak sprawdzić dewelopera?
Rynek pierwotny w Chełmie jest bezpieczny. Działają tu bowiem sprawdzone firmy deweloperskie. Ich wiarygodność i doświadczenie mogą potwierdzić wcześniejsze inwestycje. Nowe mieszkania można znaleźć w internecie, na stronie dewelopera i w jego portfolio. Warto również udać się w teren, by na żywo obejrzeć dzieło wybranej firmy.
Natomiast odnośnie już samej inwestycji i wybranego mieszkania od dewelopera to tu należy pytać o tzw. prospekt informacyjny.
Mieszkania na sprzedaż w Chełmie, a prospekt deweloperski
Dokument zwany prospektem, deweloper musi przygotować i bezpłatnie doręczyć klientowi na jego żądanie. Powyższy obowiązek nakładają na firmę deweloperską przepisy ustawy dnia 16 września 2011 roku o ochronie praw nabywcy lokalu mieszkalnego lub domu jednorodzinnego.
Zgodnie w wytycznymi ustawy, prospekt powinien zawierać m.in.
- cenę zakupu mieszkania na sprzedaż z wyszczególnieniem ceny z jeden metr kwadratowy
- termin zakończenia prac budowlanych i przeniesienia na nabywcę prawa własności
- dane dotyczące nieruchomości
- określenie sposobu przelewania środków pieniężnych (rachunek powierniczy, ubezpieczenie)
- warunki odstąpienia od umowy deweloperskiej.
Nowe inwestycje w Chełmie, a gwarancja wypłaty pieniędzy
Rynek pierwotny chroniony jest przepisami ustawy deweloperskiej, dlatego nowe inwestycje są co do zasady bezpieczne. Od 29 kwietnia 2012 roku deweloper, który rozpoczął inwestycję budowlaną, zobowiązany jest przed sprzedażą mieszkań zawrzeć umowę o prowadzenie rachunku mieszkaniowego powierniczego.
Wybrany bank będzie ewidencjonować wpłaty i wypłaty dla każdego nabywcy osobno. Powyższe ma stanowić zabezpieczenie środków finansowych przeznaczonych na budowę mieszkań.
Dodatkowo wspomnieć należy, że bank wypłaca środki zgromadzone na rachunku powierniczym nabywcy mieszkania w Chełmie, jeśli:
- doszło do ogłoszenia upadłości dewelopera
- nabywca odstąpił od umowy deweloperskiej, gdy deweloper nie dokonał przeniesienia na nabywcę prawa własności lokalu mieszkalnego, w terminie określonym w umowie.
Gwarancja bankowa wygasa w dniu podpisania aktu notarialnego przenoszącego na nabywcę prawo własności mieszkania od dewelopera.
Nowe mieszkania w Chełmie, a prawo rezygnacji z zakupu
Decydując się na nowe mieszkanie w Chełmie, nabywca ma prawo odstąpienia od umowy do czasu zawarcia umowy przenoszącej własność. Nowe mieszkanie nie stanowi bowiem własności nabywcy do czasu zawarcia umowy głównej. Zasady odstąpienia od umowy deweloperskiej określa art. 29 ustawy chroniącej nabywców mieszkań i domów jednorodzinnych na rynku pierwotnym.