Rynek pierwotny w Koszalinie z roku na rok rozwija się coraz prężniej. W ofercie firm deweloperskich znaleźć można nowe mieszkania w najwyższym standardzie wykonania i wykończenia. Nawet najbardziej wymagający klient powinien bez problemu wybrać mieszkanie dla siebie. Przed podjęciem decyzji, warto jednak pamiętać o sprawdzeniu wiarygodności wybranej firmy deweloperskiej, jej wypłacalności oraz uczciwości.
Mieszkania deweloperskie w Koszalinie – na co zwrócić uwagę
Nowe inwestycje w Koszalinie to szeroka oferta. W sprzedaży są bowiem:
- małe mieszkania tzw. kawalerki o powierzchni do 30 metrów kwadratowych – te przeznaczone są zazwyczaj dla osób samotnych, seniorów oraz pod wynajem
- nowe mieszkania dwu- i trzypokojowe – dla rodzin z dziećmi oraz pod wynajem o powierzchni do 76 metrów kwadratowych
- domki jednorodzinne w zabudowie bliźniaczej, szeregowej oraz wolnostojącej – przeznaczone dla wymagających rodzin, które chcą mieć dostęp do własnego, prywatnego ogrodu i podwórka o powierzchni około 100 metrów kwadratowych
- wygodne apartamenty – dla najbardziej wymagających użytkowników o powierzchni do 120 metrów z obszernym tarasem i dwoma łazienkami.
Szukając mieszkania w Koszalinie warto wziąć pod uwagę nie tylko metraż mieszkania, ale również potrzeby i możliwości finansowe rodziny. Udogodnieniem, za które warto dopłacić, jest oczywiście prywatne miejsce parkingowe lub własny garaż. Dużym plusem będzie również balkon, taras, piwnica lub komórka lokatorska. Większa rodzinna powinna szukać mieszkania na sprzedaż z dwoma łazienki lub chociażby łazienką i WC. Osoby starsze i rodziny z małymi dziećmi powinny postawić na mieszkanie na niższym piętrze – parter lub pierwsze piętro, tym bardziej, kiedy w budynku nie ma windy.
Nowe mieszkanie w Koszalinie – a lokalizacja inwestycji
Niemałe znaczenie przy wyborze mieszkania od dewelopera będzie miało położenie inwestycji. Większość nowych mieszkań powstaje na obrzeżach miasta, co jednak nie powinno być problemem dla osób mobilnych i kiedy w mieście funkcjonuje komunikacja autobusowa lub tramwajowa.
Warto jednak szukać mieszkania na sprzedaż w Koszalinie w bezpiecznej, cichej i spokojnej okolicy. Tu warto sięgnąć po plan zagospodarowania terenu i informacje na temat planowanych inwestycji w obrębie jednego kilometra. Sąsiedztwo, które może skutecznie uprzykrzyć życie to duże galerie handlowe, zakłady produkcyjne, wysypiska śmieci, kluby nocne. Jednak wzmożony ruch i hałas mogą wywołać już stacje benzynowe, a nawet myjnie samochodowe.
Osoby z dziećmi powinny zwrócić uwagę, czy nowe mieszkanie nie będzie zbytnio oddalone od szkoły, przedszkola i sklepu. Ważny jest również dostęp do drogi publicznej – nie wszystkie nowe inwestycje od razu posiadają drogi wewnętrzne (rozwój osiedli niekiedy trwa wiele lat).
Rynek pierwotny zakłada często budowę samowystarczalnego osiedla, z drogami, oświetleniem, ścieżkami rowerowymi, placami zabaw, skwerami i sklepami. Na takie rozwiązanie warto postawić, biorąc pod uwagę, że osiedla te bywają strzeżone przez wyspecjalizowane firmy i zamknięte dla niepożądanych osób z zewnątrz.
Inwestycje deweloperskie w Koszalinie – jak sprawdzić dewelopera
Wybór właściwego mieszkania ma takie samo znaczenie jak wybór odpowiedniego dewelopera. Aby właściwie ulokować pieniądze i w ustalonym terminie otrzymać klucze do wymarzonego mieszkania od dewelopera przed podpisaniem umowy warto potwierdzić jego wiarygodność i wypłacalność.
Inwestycje deweloperskie podlegają ustawie z dnia 16 września 2011 roku o ochronie praw nabywcy lokalu mieszkalnego lub domu jednorodzinnego, która pozwala kupującemu dokładnie prześwietlić działalność dewelopera.
Zgodnie z regulacjami niniejszej ustawy kupujący ma prawo żądać od dewelopera:
- przedłożenia prospektu informacyjnego – dokumentu zawierającego informacje na temat działalności wybranej firmy, historii prowadzonych inwestycji, stanów finansów oraz danych dotyczących ściśle wybranego mieszkania na sprzedaż
- oświadczenia, czy przeciwko deweloperowi prowadzono (lub prowadzi się) postępowania egzekucyjne na kwotę powyżej 100 000 zł
- sprawozdania finansowego za okres dwóch ostatnich lat
- aktualnego wyciągu z księgi wieczystej prowadzonej dla nieruchomości
- kopii aktualnego odpisu z Krajowego Rejestru Sądowego, jeśli podmiot podlega wpisowi do Krajowego Rejestru Sądowego lub aktualnym zaświadczeniem o wpisie do Centralnej Ewidencji i Informacji o Działalności Gospodarczej
- kopii pozwolenia na budowę
- projektu budowlanego.
Nowe mieszkania w Koszalinie – bezpieczna transakcja
Mieszkania deweloperskie cieszą się dużym powodzeniem. Wybierają je osoby wygodne, młode i modne. Blisko 50% transakcji na rynku nieruchomości dotyczy rynku pierwotnego, dlatego, jeśli obawiasz się zakupu mieszkania od dewelopera, to można śmiało napisać, że Twoje obawy nie są niczym uzasadnione.
Jeśli postąpisz zgodnie z wytycznymi umieszczonymi powyżej – sprawdzisz dewelopera i dokumentację budowy zanim podpisze umowę deweloperską, będziesz mógł spać spokojnie ciesząc się, że niebawem otrzymasz klucze do wymarzonego mieszkania.