Planujesz kupić nowe mieszkanie w Łapach? Poznaj zasady, którymi kieruje się rynek pierwotny. Przeczytaj mój poradnik o zakupie mieszkania od dewelopera i bezpiecznie przejdź przez drogę od wyboru właściwego mieszkania po odbiór kluczy.
Mieszkania deweloperskie w Łapach – jak sprawdzić rynek pierwotny
Zakup nowego mieszkania może okazać się najlepszą decyzją. Nowe mieszkania charakteryzują się bowiem jakością, funkcjonalnością, komfortem i dobrą ceną.
Za kwotę podobną jak na rynku wtórnym, nabywca mieszkania w Łapach ma szansę otrzymać ładnie wykonany lokal, w stylu europejskim, którego trudno doszukać się w ciasnych mieszkaniach w starym budownictwie.
Niemniej jednak, wybierając rynek pierwotny w Łapach, warto poszukać odpowiednich inwestycji. Zwrócić uwagę należy na:
- wybór uczciwego i wypłacalnego dewelopera o ugruntowanej, potwierdzonej pozycji na rynku
- lokalizacje powstałej inwestycji – część nowych obiektów powstaje na obrzeżach miasta, nie jest to oczywiście problem dla młodych, mobilnych osób, może być jednak utrudnieniem dla seniorów oraz rodzin z dziećmi. Dlatego warto szukać inwestycji z dostępem do komunikacji miejskiej lub w bliskiej okolicy szkół, przedszkoli, przychodni zdrowia
- cenę mieszkania – inwestycje deweloperskie często kosztują znacznie mniej niż mieszkania z tzw. drugiej ręki. Nabywca może zaoszczędzić dodatkową kwotę, jeśli wybierze nowe mieszkanie na wyższym piętrze lub zaczeka na promocję (ceny mieszkań spadają wraz ze zbliżaniem się inwestycji do końca, kiedy deweloper posiada jeszcze mieszkania na sprzedaż).
Nowe mieszkania w Łapach – kontakt z deweloperem
Nie należy zwlekać z kontaktem z deweloperem lub osobą go reprezentującą, bowiem najwięcej informacji o jego przedsiębiorstwie i prowadzonej inwestycji można uzyskać właśnie u źródła. Choć należy pamiętać, by sprawdzić dewelopera w internecie, odwiedzić fora, przeczytać komentarz, a jeśli jest taka możliwość na żywo obejrzeć oddane budynki.
W tym miejscu należy zaznaczyć, że rynek pierwotny reguluje tzw. ustawa deweloperska, która nakłada na dewelopera szereg obowiązków m.in.:
- przygotowanie i dostarczenie zainteresowanym zakupem mieszkania na sprzedaż prospektu informacyjne
- złożenie wyjaśnień w zakresie prowadzonej inwestycji
- przygotowanie harmonogramu prac
- założenie rachunków powierniczych
- złożenie oświadczenie o braku postępowań egzekucyjnych
- przygotowanie zestawienia o stanie finansów za okres ostatnich dwóch lat.
Osoba zainteresowana zakupem mieszkania od dewelopera w Łapach może zażądać od dewelopera przedstawienia planów budowy (projektu budowlanego), pozwolenia na budowę, wypisu z księgi wieczystej oraz wpisu do właściwego rejestru spółek lub przedsiębiorców.
Wspomnieć również należy, że w prospekcie informacyjnym deweloper zobowiązany jest ująć i opisać trzy wcześniej prowadzone i oddane inwestycje, w tym ostatnią.
Powyższe pozwala nabywcy mieszkania na rynku pierwotnym w sposób rzetelny sprawdzić wiarygodność wybranej firmy deweloperskiej.
Nowe inwestycje w Łapach – wybór mieszkania
Po sprawdzeniu dewelopera oraz samej inwestycji można przystąpić do wyboru odpowiedniego mieszkania. Zazwyczaj wiążącym kryterium jest cena i powierzchnia. Jednak warto wziąć pod uwagę:
- rozmieszczenie pomieszczeń
- położenie w budynku (piętro, strona świata)
- dodatkowe udogodnienia (taras, balkon, dwie łazienki, miejsce parkingowe, garaż, komórka lokatorska)
- standard wykończenia (inwestycje deweloperskie to zazwyczaj mieszkania w stanie pod klucz lub do samodzielnego wykończenia ścian i podłóg).
Warto również rozmawiać z deweloperem o możliwości zmiany ceny mieszkania. Zapis na ten temat powinien znaleźć się w prospekcie informacyjnym. O ile kilkuprocentowa waloryzacja ceny jest dopuszczalna, klient powinien dążyć do umowy, w której cena będzie niezmienna.
Mieszkania deweloperskie – zakup
Budowa mieszkania deweloperskiego powinna przebiegać zgodnie z prospektem informacyjnym i załącznikiem do prospektu w postaci harmonogramu prac.
Inwestycja powinna zatem zostać ukończona w ustalonym terminie, po którym dochodzi od odebrania nieruchomości i przeniesienia prawa własności poszczególnych mieszkań na nabywców.
Zakup mieszkania od dewelopera, które ma dopiero powstać, może poprzedzać zawarcie umowy przedwstępnej. Umowa ta powinna zostać zawarta w formie aktu notarialnego i zawierać klauzulę o przewidywanym terminie zawarcia umowy przyrzeczonej.
Przy czym niewywiązanie się przez dewelopera z ustalonego terminu, może skutkować odstąpieniem przez nabywcę od umowy i wycofaniem wkładu finansowego z tzw. rachunku powierniczego zamkniętego (pieniądze nabywcy są chronione do czasu zawarcia umowy przenoszącej własność).
Zawarcie umowy przyrzeczonej powinno być poprzedzone odbiorem mieszkania na sprzedaż. Protokół odbioru mieszkania powinien być sporządzony i podpisany przez nabywcę, który ma prawo składać zastrzeżenia do jakości wykonania. Wykryte wady i usterki powinny zostać przez dewelopera usunięte w terminie 30 dni od dnia ich zgłoszenia.