Zakup mieszkania deweloperskiego w Siemiatyczach może być nie lada wyzwaniem, dla osób, które jeszcze nigdy nie przechodziły przez tego typu transakcje. Trzeba jednak uspokoić, pisząc, że zakup mieszkania od dewelopera nie jest skomplikowaną procedurą. Wiele czynności ułatwia profesjonalne podejście deweloperów – posiadają oni wykształconych i doświadczonych pracowników, współpracują z prawnikami i notariuszami, często również z bankami.
Dodatkowo warto zaznaczyć, że inwestycje deweloperskie objęte są regulacjami specjalnie przygotowanej ustawy z dnia 16 września 2011 roku o ochronie praw nabywcy lokalu mieszkalnego lub domu jednorodzinnego, która w sposób jasny określa prawa nabywcy mieszkania od dewelopera oraz obowiązki dewelopera.
Niemniej jednak, by przybliżyć i być może ułatwić podjęcie wyboru o zakupie mieszkania w Siemiatyczach postaram się opisać przebieg zakupu mieszkania na rynku pierwotnym w 5 krótkich krokach.
Nowe mieszkania w Siemiatyczach – zakup mieszkania krok 1
Pierwszym krokiem w drodze do posiadania własnego M jest zbadanie rynku pierwotnego w danej okolicy. Nowe inwestycje w Siemiatyczach można sprawdzić, przeglądając strony internetowe, billboardy lub odwiedzając biura pośrednictwa sprzedaży nieruchomości.
Siemiatycze nie są ogromnym miastem, dlatego każdy zainteresowany zakupem nowego mieszkania nie powinien mieć problemu z ustaleniem nowych inwestycji i dotarciem do dewelopera.
Mieszkania deweloperskie w Siemiatyczach – zakup mieszkania krok 2
Kolejnym zadaniem nabywcy nowego mieszkania, powinno być sprawdzenie wiarygodności i rzetelność dewelopera, który prowadzi inwestycje na terenie miasta. Rynek pierwotny w Siemiatyczach można swobodnie sprawdzić, udając się na przegląd wykonanych przez dewelopera inwestycji. Warto również zasięgnąć języka byłych klientów firmy – ich zdanie powinno być bardzo istotne.
Po zebraniu pozytywnych komentarzy można przystąpić do kontaktu z deweloperem.
Mieszkania na sprzedaż w Siemiatyczach – zakup mieszkania krok 3
Jeśli informacje zdobyte na temat wybranej firmy deweloperskiej są pozytywne, należy umówić się na spotkanie z przedstawicielem dewelopera celem omówienia możliwości zakupu mieszkania. Warto jednak pamiętać, że nowe mieszkania mogą powstać dopiero w przyszłości. Zatem to, o co należy zapytać dewelopera to:
- termin rozpoczęcia inwestycji
- termin zakończenia robót
- termin oddania mieszkań nabywcom
- cena za jeden metr kwadratowy
- dostępne metraże
- rozmieszczenie pomieszczeń
- liczba kondygnacji w budynku
- standard wykonania i wykończenia
- dodatkowe udogodnienia (winda, balkony, tarasy, garaże)
- plan zagospodarowania terenu wokół budynku (droga wewnętrzna, oświetlenie, chodniki, trasy rowerowe, place zabaw).
Nowe mieszkanie w Siemiatyczach – zakup mieszkania krok 4
Przy wyborze mieszkania na sprzedaż ważne są oczekiwania, wymagania i możliwości finansowe nabywcy. Warto jednak zaznaczyć, że mieszkania deweloperskie cieszą się większą popularnością, niż mieszkania na rynku wtórnych. Niestety w wielu miastach nadal nie buduje się nowych mieszkań.
Rynek pierwotny oferuje mieszkania o najwyższym standardzie, rewelacyjnie zaprojektowane, funkcjonalne i wygodne. Powyższe przekłada się na to, że nawet najbardziej wymagający klient powinien bez trudu znaleźć odpowiednie dla siebie mieszkanie. Warto dodać, że z oferty mieszkań deweloperskich mogą skorzystać osoby, które na zakup mieszkania planują zaciągnąć kredyt hipoteczny. Mając odpowiednią zdolność kredytową bank, może wyrazić zgodę na sfinansowanie nawet 100% wartości transakcji. Dzieje się tak dlatego, że mieszkania od dewelopera nie tracą na wartości – często ich cena wzrasta z czasem.
Niemniej jednak przed wyborem właściwego mieszkania należy poprosić dewelopera o prospekt informacyjny oraz dokumenty potwierdzające jego wypłacalność.
Jeśli nadal sytuacja dewelopera i nowej inwestycji będzie przedstawiać się korzystnie, należy dążyć do zawarcia umowy deweloperskiej.
Mieszkania w Siemiatyczach – zakup mieszkania krok 5
Nowe mieszkanie, które zostało już odebrane do użytkowania, czyli przy zakończonej inwestycji można nabyć zawierając z deweloperem umowę kupna-sprzedaży.
Decydując się jednak na nowe inwestycje, które mają dopiero powstać, nabywca może zawrzeć umowę rezerwacyjną, a następnie umowę przedwstępną lub samą umowę przedwstępną.
Zawarcie umowy rezerwacyjnej będzie miało sens, jeśli nabywca mieszkania na sprzedaż nie jest jeszcze pewien swojej decyzji lub czeka na decyzję banku o przyznaniu kredytu na zakup mieszkania.
W takim przypadku warto zadbać, by w treści umowy rezerwacyjnej nie znalazły się zapisy obciążające nabywcy kosztami (zaliczka, zadatek, opłata rezerwacyjna) w przypadku odstąpienia od umowy.
Umowa przedwstępna zakupu mieszkania od dewelopera powinna zostać zawarta w formie aktu notarialnego i określać termin, w którym powinno dojść do zawarcia umowy przyrzeczonej. Treść umowy przed podpisaniem, warto omówić z prawnikiem lub notariuszem.
Do zawarcia umowy przenoszącej własność może dojść po odebraniu nieruchomości i podpisaniu przez nabywcę protokołu odbioru.