21.09.2021

5/5 - (1 vote)

Jakie są najdroższe dzielnice oraz ulice Warszawy?

Jakie są najdroższe dzielnice oraz ulice Warszawy

Redakcja

5/5 - (1 vote)

W ramach jednej z naszych poprzednich analiz, zwracaliśmy uwagę, że Warszawa w porównaniu np. z Poznaniem cechuje się bardzo dużym zróżnicowaniem cenowym dotyczącym mieszkań. W stolicy Wielkopolski średnie ceny 1 mkw. lokali z poszczególnych dzielnic różnią się maksymalnie o 10% – 15%. Jeżeli natomiast chodzi o Warszawę, to trzykrotnie wyższe średnie ceny na terenie Śródmieścia w stosunku np. do Wawra lub Białołęki nie powinny nikogo dziwić. Takie ogromne zróżnicowanie cenowe jest widoczne zarówno na stołecznym rynku pierwotnym (deweloperskim), jak i na rynku wtórnym. Warto zatem dokładniej przyjrzeć się statystykom i sprawdzić, jakie są najdroższe dzielnice Warszawy. Dzięki danym, które publikuje stołeczny ratusz, można również odpowiedzieć na pytanie o najdroższe ulice w Warszawie.

Nowe mieszkania: jakie jest najdroższe osiedle w Warszawie?

Wspomniane wcześniej ciekawe dane, które publikuje Urząd Miasta Stołecznego Warszawy pochodzą z lokalnego Rejestru Cen i Wartości Nieruchomości (RCiWN). Informacje z rejestrów RCiWN są cenne ze względu na ich transakcyjny charakter. Problem stanowi natomiast wymóg dłuższego oczekiwania na potrzebne dane. Ze względu na konieczność przetworzenia informacji z aktów notarialnych, na stronie mapa.um.warszawa.pl znajdziemy tylko mapy pokazujące różnice cen metrażu w 2019 r.

Mimo upływu czasu, wspomniane mapy nadal stanowią cenny materiał do analizy. Relacje cenowe między poszczególnymi częściami stolicy nie zmieniają się bowiem tak szybko, jak średnie ceny za 1 mkw. nowych i używanych lokali. Sprawdźmy zatem najpierw, jakie są najdroższe dzielnice Warszawy pod względem średnich transakcyjnych cen 1 mkw. nowych mieszkań.

Warto zwrócić uwagę, że prezentowana mapa uwzględnia zróżnicowanie cenowe nawet w skali poszczególnych ulic. Najdroższe ulice w Warszawie zostały oznaczone kolorem brązowym. Taką barwę sygnalizującą poziom cen ponad 15 000 zł/mkw. (w 2019 r.) znajdziemy na większości terenu Śródmieścia, a także punktowo na obszarze Woli, Mokotowa i Pragi-Południe (osiedle Saska Kępa). Razem ze Śródmieściem są to lokalizacje, gdzie najłatwiej można znaleźć mieszkania z najwyższej półki cenowej (luksusowe apartamenty). Na obszarze wszystkich wcześniej wymienionych dzielnic oraz dodatkowo Ochoty, Żoliborza, Bielan, Ursynowa, Pragi-Północ i Bemowa zobaczymy miejsca, gdzie sprzedają się nieco tańsze nowe lokale z segmentu premium (kolor pomarańczowy).

Na rynku wtórnym Śródmieście to też najdroższa dzielnica w Warszawie

Kolejna mapa Warszawy z takim samym oznaczeniem kolorystycznym pokazuje sytuację panującą na rynku wtórnym. Podobnie jak w przypadku rynku pierwotnego, nie można odpowiedzieć na pytanie, jaka jest najdroższa ulica w Warszawie poprzez podanie jednej nazwy. Widać jednak, że na rynku wtórnym wyjątkowo drogo jest w okolicach ulicy Wiejskiej, Książęcej, Wioślarskiej, Emilii Plater oraz Świętokrzyskiej. Teren w pobliżu Krakowskiego Przedmieścia również jest wyjątkowo drogi, co nie powinno dziwić. Zespół kamienic ciągnący się wokół Krakowskiego Przedmieścia można potraktować jako najdroższe osiedle w Warszawie. Jeżeli natomiast osiedle będziemy rozumieć jako jednostkę pomocniczą niższego rzędu, to jako najdroższe osiedle w Warszawie trzeba zakwalifikować obszar Centrum (osiedle numer IV) i Osiedle Staromiejskie (osiedle numer II).

Ceny mieszkań z rynku pierwotnego w Warszawie

Ceny mieszkań z rynku pierwotnego w Warszawie

Ceny mieszkań z rynku wtórnego w Warszawie

Ceny mieszkań z rynku wtórnego w Warszawie

Dlaczego ceny mieszkań w Warszawie są tak różne?

W kontekście zaprezentowanych map, na pewno może nasunąć się pytanie, dlaczego różnice cenowe dotyczące stołecznych mieszkań są tak duże. Odpowiedź powinna uwzględniać fakt, że Warszawa cechuje się najbardziej rozwiniętym w Polsce rynkiem luksusowych apartamentów. Są one zlokalizowane głównie na terenie Śródmieścia, co w naturalny sposób wpływa na rekordowe stawki za 1 mkw. mieszkań z tej centralnej dzielnicy. W połowie 2021 r. wspomniane stawki przekraczały już 20 000 zł/mkw. na rynku pierwotnym.

Nie można także zapominać o tym, że stolica jest dużo większa terytorialnie niż np. Poznań. Duże zróżnicowanie odległości względem ścisłego centrum miasta to czynnik, który również wpływa na rozbieżność cen metrażu. Popularna i odległa Białołęka nieprzypadkowo jest około trzy razy tańsza niż najdroższa dzielnica w Warszawie. W przypadku m.in. Bielan i Ursynowa, na ceny metrażu dodatnio wpływa metro mocno skracające czas dojazdu do Śródmieścia.

Zobacz również

Rembertów: przyjazna enklawa wśród zieleni?

Rembertów: przyjazna enklawa wśród zieleni?

Rembertów jest raczej mało popularnym wyborem dla osób szukających lokum. Niemniej jednak, postanowiliśmy sprawdzić wady i zalety tej ciekawej lokalizacji
Mokotów to wybór tylko dla zamożnych?

Mokotów to wybór tylko dla zamożnych?

Mokotów wzbudza duże zainteresowanie nabywców mieszkań. Postanowiliśmy zatem opisać tę dzielnicę (nie tylko pod kątem stricte mieszkaniowym).
Ograniczone prawa rzeczowe - czym się różnią?

Ograniczone prawa rzeczowe - czym się różnią?

Ograniczone prawa rzeczowe pełnią bardzo ważną rolę w przypadku nieruchomości. Wyjaśniamy, czym się charakteryzują takie prawa
Ile wynosi czynsz za mieszkanie w bloku?

Ile wynosi czynsz za mieszkanie w bloku?

Czynsz administracyjny to bardzo ważny element wydatków polskich rodzin oraz singli. Wyjaśniamy zatem, jakie są koszty mieszkania w bloku

Komentarze

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *