Data publikacji: 21.07.2022 | Data aktualizacji: 20.10.2023

5/5 - (1 vote)

Sposoby na dopisanie współwłaściciela do mieszkania?

Dopisanie współwłaściciela mieszkania

Redakcja

5/5 - (1 vote)
Uporządkuj swój sukces - Pobierz checklistę!

Uporządkuj swój sukces - Pobierz checklistę!

Aby to zrobić podaj swój adres e-mail

    Kupując mieszkanie, szczególnie w sytuacji, kiedy jesteśmy w partnerstwie, powinniśmy pomyśleć o tym, aby osoba mieszkająca z nami, miała również określone prawa do tego mieszkania. Jest to kluczowy element, który pozwoli nam na określone działanie w sytuacji, która będzie wymagała podejmowania decyzji wobec mieszkania, przez tą drugą osobę. Formalność ta nazywa się dopisaniem współwłaściciela, ale wymaga to spełnienia określonych formalności. Należy wykazać się tytułem prawnym, który udzieli nam prawa do nieruchomości wpisanej dla nowej osoby, która ma się stać nowym współwłaścicielem.

    Dołączenie bliskiej osoby do listy współwłaścicieli mieszkania, czy też danej nieruchomości, jest co do zasady naturalnym działaniem.

    Inaczej sytuacja będzie się przedstawiała, kiedy chcemy dopisać osobę postronną, lub właściwie obcą. Oczywiście procedura jest taka sama, ale mentalnie zawsze będziemy podchodzili do tematu zupełnie inaczej. Jest to jednak proces możliwy, dlatego warto podjąć takie działanie, jeśli jesteśmy do tego przekonani. Jest to dziś nawet popularny zabieg i czasami ma ogromne znaczenie w zakresie okoliczności, które znacząco mogą wpływać na naszą sytuację społeczną, finansową, lub też nasze życie.

    Aby podjąć takie kroki, będziemy potrzebowali notarialnego oświadczenia, a czasami orzeczenia sądowego. Procedura będzie wymagała od nas poniesienia określonych kosztów takiego zapisania nowego współwłaściciela w księdze wieczystej, ale także spełnienia określonych warunków.

    Poniższa treść artykułu dostarczy nam wiedzy w zakresie tego, jak dopisać nowego współwłaściciela do naszej nieruchomości, jakich potrzebujemy dokumentów, a także, jak znieść współwłasność nieruchomości?

    Dopisanie współwłaściciela mieszkania

    Prawa współwłaścicieli ich obowiązki

    Tylko właściciel nieruchomości może dokonać zmian w statusie własnościowym swojego obiektu. Oczywiście, musi posiadać ku temu stosowne dokumenty, będące podstawą, która upoważnia go do takich działań. Nowy współwłaściciel mieszkania to bardzo poważna sprawa. Właściciel musi zatem legitymować się stosownym potwierdzeniem, w którym jest akt notarialny. Ważne w tym jest również to, aby osoba która otrzyma współwłasność mieszkania, mogła wylegitymować się odpowiednim statusem prawnym. Formalnie wygląda to w ten sposób, że musimy taką osobę dopisać jako współwłaściciela, przekazując je wcześniej część praw do dysponowania wskazaną nieruchomością. Zatem takie dopisanie właściciela wymaga podpisania wcześniej umowy sprzedaży lub darowizny.

    Podstawą zatwierdzenia takiej umowy i wykonanych wcześniej czynności, będzie podpisany akt notarialny, podsumowany zazwyczaj w obecności notariusza. Po spełnieniu powyższych formalności, właściciel, który będzie legitymował się takim potwierdzeniem, będzie miał prawo wpisania do księgi wieczystej.

    Notariusz, jako świadek podpisanego aktu

    Procedura, która ma na celu znieść współwłasność mieszkania, jest w wielu kwestiach formalnych podejmowana przez notariusza. To właśnie ta osoba czuwa nad prawidłowością wykonywanych formalności. Notariusz czuwa zatem nad prawidłowym przeprowadzeniem umowy sprzedaży, lub też przekazania darowizny i zgłasza nowego współwłaściciela w stosownym sądzie rejonowym do działu ksiąg wieczystych.

    Nie jest to skomplikowana procedura, ale jakże bardzo ważna przy podejmowaniu takich kroków prawnych. Bez zgłoszenia współwłaściciela do ksiąg wieczystych, akt notarialny może zostać podważony.

    Koszt przedsięwzięcia takiego aktu może być różny i będzie wynikał z taryfikatora danego biura notarialnego. Jednak, już sam wpis do ksiąg wieczystych jest kwotą stałą, ustaloną zgodnie z przepisami prawa. Na dzień dzisiejszy wynosi 200 zł.

    Po dokonaniu takiego wpisu, możemy też wykonać odwrotną procedurę, która pomoże nam zadbać o to, aby znieść współwłasność. Można tego dokonać na trzy różne sposoby, a pierwszym z nich będzie fizyczny podział nieruchomości. Kolejną możliwością jest przekazanie nieruchomości na wyłączność jednego z dotychczasowych współwłaścicieli. Trzecim sposobem będzie zarządzanie egzekucyjny sprzedaży. Współwłasność mieszkaniowa jest zatem możliwa do zniesienia.

    Dopisanie współwłaściciela mieszkania

    Darowizna i podatek

    Podejmując korki przeniesienia własności na osobę, która nie należy do pierwszej linii pokrewieństwa, musimy pamiętać o tym, aby uiścić stosowny podatek. Każdy taki współwłaściciel nieruchomości, będzie mógł nam ewentualnie w tym pomóc. Koszt takiego podatku będzie zależny od rynkowej wartości nieruchomości, dlatego ważne jest aby unikać zaniżania wartości takiej nieruchomości, gdyż może to zostać zweryfikowane przez urząd skarbowy. Możemy potem ponieść odpowiedzialność finansową za błędne sprawozdanie dotyczące wartości nieruchomości. Bez względu na to, kim będzie współwłaściciel mieszkania, warto podejmować kroki uczciwe i zgodne z zasadami prawa.

    Wiemy już, jak dopisać współwłaściciela mieszkania, dlatego warto podjąć określone kroki, jeśli są nam w tym kierunku potrzebne.

    Odnosząc się do kwestii podatkowych, należy również pamiętać, że przy umowie sprzedaży takiej nieruchomości, należy odprowadzić podatek od czynności cywilnoprawnych. Kwota ta będzie zróżnicowana, a zgodnie z prawem, będzie zależna od wartości dochodu, który uzyskamy z takiej sprzedaży.

    Współwłasność mieszkania własnościowego jest dzisiaj konieczna w każdym związku. Sytuacje losowe mogą sprawić, że będziemy musieli przedstawić odpowiednim organom akt notarialny, nadający nam prawa do danej nieruchomości. Wiele par, które nie zawarły związku małżeńskiego, po śmierci partnera, mają ogromny problem z nabyciem praw do takiej nieruchomości. Ważne jest zatem, aby zadbać o te elementy, myśląc o przyszłości osób nam bliskich, ale także tych dalszych.

    Procedura zapisania mieszkania, jako element współwłasności, jest dziś bardzo prostym krokiem. Czasami nie podejmujemy takich działań, obawiając się, że będzie to od nas wymagało ogromnego zaangażowania, trudnych działań administracyjnych, jak również kosztów, które mogą nas przerosnąć. Jak można wyczytać z powyższego artykułu, nie taki diabeł straszny, jak go malują.

    Uporządkuj proces i uniknij stresu - pobierz checklistę!

    Uporządkuj proces i uniknij stresu - pobierz checklistę!

    Aby to zrobić podaj swój adres e-mail

      Zobacz również

      Kredyt na start projekt ustawy

      Kredyt na Start: co nam mówi projekt ustawy?

      Niedawno pojawił się projekt ustawy o Kredycie na Start. Analizujemy więc najważniejsze zasady nowego programu dopłat kredytowych.
      Kredyt na Start

      Kredyt na Start - czy wiemy już o nim dużo?

      Pojawiły się kolejne informacje o „Kredycie na Start”, czyli następnym programie dopłat, który chce uruchomić rząd. Analizujemy nowe doniesienia.
      wysokie budynki

      Gdzie deweloperzy budują najwyżej?

      GUS podaje informacje na temat wysokości bloków budowanych w Polsce. Warto przyjrzeć się tym ciekawym statystykom.
      Odbiór mieszkania - jak powinien wyglądać krok po kroku?

      Odbiór techniczny mieszkania od dewelopera – sprawdź, jak powinien wyglądać krok po kroku!

      Odbiór mieszkania jest równie ważny, jak podpisanie umowy z deweloperem. Wyjaśniamy zasady poprawnego odbioru nowego lokum i zwracamy uwagę na „haczyki”

      Komentarze

      Dodaj komentarz

      Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *