Data publikacji: 17.09.2021 | Data aktualizacji: 20.10.2023

5/5 - (1 vote)

Najtańsze mieszkania w Polsce – gdzie się znajdują?

najtańsze mieszkania w Polsce

Redakcja

5/5 - (1 vote)

Dane Głównego Urzędu Statystycznego wskazują, że w skali całej Polski średnia cena nowego mieszkania od 2015 r. do 2020 r. wzrosła o 24,7%. W przypadku używanych lokali, analogiczny wynik wynosił aż 44,7%. Na terenie wielu ośrodków miejskich, skala takich długookresowych zmian była jeszcze większa. Trudno się zatem dziwić, że wiele osób szuka informacji o tym, gdzie są najtańsze mieszkania na sprzedaż w Polsce (np. najtańsze kawalerki w Polsce). Postanowiliśmy udzielić odpowiedzi na takie pytanie przy pomocy danych statystycznych GUS-u. Warto jednak pamiętać, że miejscowości, gdzie znajdują się bardzo tanie mieszkania na sprzedaż często nie są atrakcyjne pod względem sytuacji na rynku pracy i ogólnego komfortu życia.

Dzięki zdalnej pracy łatwiej można wybrać „tanie” miasta

Już od dawna wiadomo, że lokalne ceny mieszkań są ściśle powiązane z sytuacją miejscowego rynku pracy (bezrobociem i poziomem płac), a także z saldem migracji. Nieprzypadkowo niskimi cenami lokali mieszkalnych zwykle cechują się miasta, w których kondycja rynku pracy nie jest najlepsza, a wielu młodych ludzi wyjeżdża. Takie dwa niepokojące zjawiska często występują jednocześnie. Dlatego miasta, gdzie znajdziemy najtańsze mieszkania w Polsce, niekoniecznie muszą być atrakcyjne dla młodego pracownika. Warto jednak pamiętać, że sytuację nieco zmieniła pandemia koronawirusa. Chodzi o to, że przyczyniła się ona do wzrostu popularności pracy zdalnej.

Najtańsze mieszkania znajdziemy np. na Górnym Śląsku

Na podstawie najnowszych dostępnych danych Głównego Urzędu Statystycznego, można sprawdzić, które miasta na prawach powiatu w 2019 r. wyróżniały się najniższymi cenami nowych i używanych mieszkań. Na razie nie mamy jeszcze dostępu do nowszych danych z aktów notarialnych. Warto jednak zdawać sobie sprawę, że co roku czołówka miast, w których są najtańsze mieszkania na sprzedaż wygląda bardzo podobnie.

W poniższej tabeli znajdziemy między innymi niektóre miasta z Górnego Śląska, które już od dawna pojawiają się w zestawieniach dotyczących najniższych cen lokali mieszkalnych. Przykład stanowią takie miejscowości jak Bytom, Jastrzębie Zdrój oraz Piekary Śląskie, gdzie od lat sprzedawane są najtańsze mieszkania w Polsce. Jeszcze niedawno najtańsze kawalerki w Polsce znajdujące się na terenie właśnie tych miejscowości mogły kosztować o wiele mniej niż 100 000 zł. Warto zwrócić uwagę, że poza ośrodkami miejskimi ze Śląska, w poniższej tabeli znajdziemy również inne przemysłowe miasta (np. Krosno, Grudziądz i Wałbrzych) oraz miasta położone z dala od metropolii (przykłady: Przemyśl i Zamość).

Najtańsze nieruchomości w Polsce o charakterze mieszkaniowym (lokale i domy) znajdziemy również w mniejszych miastach, które nie pełnią funkcji powiatu. Mowa o ośrodkach miejskich, które ze względu na swoją wielkość nie zostały sklasyfikowane w poniższej tabeli. Lokale z takich miejscowości w 2021 r. nadal mogły kosztować znacznie mniej niż 3000 zł/mkw.

najtańsze mieszkania na sprzedaż w Polsce - tabela

Źródło: opracowanie własne na podstawie danych GUS

Stosunkowo tanie „M” znajdziemy też w większych miastach

Dla wielu osób dobra odpowiedź na pytanie, gdzie są najtańsze mieszkania na sprzedaż w Polsce musi dotyczyć wyłącznie miast wojewódzkich. Wspomniane ośrodki miejskie cechują się wyższym poziomem cen mieszkań niż miasta liczące np. 10 000 – 50 000 mieszkańców. Nie zmienia to jednak faktu, że w niektórych miastach wojewódzkich nadal jest względnie tanio.

Dane Narodowego Banku Polskiego z II kw. 2021 r. wskazują, że przeciętne nowe mieszkania z Zielonej Góry kosztowały wówczas 5684 zł/mkw. Stosunkowo tanio było również na terenie Opola (6000 zł/mkw.), Kielc (6297 zł/mkw.), Białegostoku (6370 zł/mkw.) oraz Rzeszowa (6448 zł/mkw.). Tanie mieszkania na sprzedaż z rynku wtórnego były dostępne na terenie Zielonej Góry (5174 zł/mkw.), Kielc (5301 zł/mkw.), Katowic (5481 zł/mkw.), Opola (5605 zł/mkw.), Bydgoszczy (5792 zł/mkw.), Łodzi (5800 zł/mkw.) oraz Olsztyna (5852 zł/mkw.).

Zobacz również

Kredyt na start projekt ustawy

Kredyt na Start: co nam mówi projekt ustawy?

Niedawno pojawił się projekt ustawy o Kredycie na Start. Analizujemy więc najważniejsze zasady nowego programu dopłat kredytowych.
Kredyt na Start

Kredyt na Start - czy wiemy już o nim dużo?

Pojawiły się kolejne informacje o „Kredycie na Start”, czyli następnym programie dopłat, który chce uruchomić rząd. Analizujemy nowe doniesienia.
wysokie budynki

Gdzie deweloperzy budują najwyżej?

GUS podaje informacje na temat wysokości bloków budowanych w Polsce. Warto przyjrzeć się tym ciekawym statystykom.
Odbiór mieszkania - jak powinien wyglądać krok po kroku?

Odbiór techniczny mieszkania od dewelopera – sprawdź, jak powinien wyglądać krok po kroku!

Odbiór mieszkania jest równie ważny, jak podpisanie umowy z deweloperem. Wyjaśniamy zasady poprawnego odbioru nowego lokum i zwracamy uwagę na „haczyki”

Komentarze

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *