W ostatnich latach mieliśmy do czynienia z szybkim wzrostem kosztów budowy domów. Oprócz materiałów budowlanych, szybko drożała również robocizna. Osobną kwestię stanowią coraz wyższe ceny działek. Inwestorzy prywatni mają problemy nie tylko z kosztami. Kłopotliwe staje się także znalezienie dobrych fachowców na czas tradycyjnej, dość długotrwałej budowy domu. Nie można ukryć, że o solidnych majstrów jest coraz trudniej. Wszystkie te okoliczności mogą zachęcać do wyboru innych rozwiązań niż budowa domu tak zwaną metodą tradycyjną udoskonaloną. W odpowiedzi nasi rodacy coraz częściej wybierają domy modułowe. Nie jest to jeszcze bardzo popularny wariant budowy domu, ale mimo wszystko warto go opisać. Nasz artykuł z pewnością będzie przydatny dla wszystkich osób, które rozważają dom modułowy zamiast innych technologii budowlanych (również takich mniej typowych jak chociażby dom z bala).
Spis treści
Dom modułowy – czym się różni od zwykłego domu?
W porównaniu z innymi krajami, polskie nowe domy są dość specyficzne. Chodzi nie tylko o duży udział budynków wznoszonych zupełnie samodzielnie (metodą gospodarczą) lub w ramach umowy z generalnym wykonawcą. Na Zachodzie Europy oraz w USA częściej kupowane są gotowe domy od dewelopera. Kolejna charakterystyczna kwestia związana z budową domu w Polsce to przywiązanie do tradycyjnych rozwiązań. Domy modułowe oraz inne alternatywne rozwiązania pozostają jeszcze rzadkie, gdyż króluje tzw. technologia tradycyjna udoskonalona. GUS definiuje ją jako wznoszenie budynków przy pomocy ręcznie wbudowywanych, niewielkich elementów (cegieł, pustaków lub bloczków). Charakterystyczną cechą takiej technologii jest długi czas budowy wynikający z jej pracochłonności.
Warto również zwrócić uwagę, że technologia tradycyjna udoskonalona jest mniej zróżnicowana aniżeli nowsze technologie. Przykład stanowi budownictwo modułowe, które wciąż się rozwija i korzysta z takich nowoczesnych rozwiązań jak chociażby druk 3D. Wszystkie domy modułowe mimo zróżnicowania ofert ich producentów łączy jednak wspólna cecha – powstają one z wcześniej przygotowanych prefabrykatów, które następnie są montowane na działce należącej do klienta (oczywiście po uprzednim przygotowaniu podłoża). Całoroczny dom modułowy nie powinien być kojarzony z tymczasowym obiektem, ponieważ powstaje na specjalnie przygotowanym fundamencie i posiada niezbędne przyłącza.
Gotowe domy modułowe przeznaczone do montażu na placu budowy najczęściej powstają w dwóch wariantach. Pierwszy z nich zakłada wykonanie sześciennych modułów ze stalowej ramy wypełnionej keramzytobetonem, czyli mieszanką betonową uzupełnioną o keramzyt. Dom modułowy z keramzytobetonu jest oczywiście dodatkowo ocieplony wełną mineralną i posiada elewację (np. z tynku akrylowego). Ściany w domach keramzytowych mają od razu specjalne peszle na instalacje, co oznacza oszczędność czasową.
Domy modułowe (czasem nieprecyzyjnie określane jako domy kontenerowe) mogą powstawać również w technologii szkieletowej, gdzie postawą konstrukcji jest szkielet metalowy lub drewniany. W zależności od rodzaju szkieletu (metalowy/drewniany), inny będzie materiał wykorzystany do ocieplenia (pianka poliuretanowa albo wełna mineralna). Dom modułowy szkieletowy w porównaniu do tradycyjnego domu szkieletowego cechuje się większymi możliwościami późniejszej rozbudowy. W razie potrzeby, można po prostu dodać do budynku kolejny moduł.
Warto wiedzieć, że domy kontenerowe są natomiast specyficznym wariantem zastosowania budownictwa modułowego do potrzeb mieszkalnych. Wspomniane domy powstają z nowych lub używanych kontenerów morskich, co tłumaczy nazwę. Budownictwo kontenerowe jest bardzo praktyczne i szybkie, ale niestety posiada swoje ograniczenia architektoniczne związane z faktem, że kontenery morskie mają standardowe wymiary. Budownictwo kontenerowe na razie bardziej kojarzy się z tymczasowymi rozwiązaniami (np. dla branży handlowej i usługowej).
Budowa domów modułowych coraz popularniejsza?
Gotowe domy modułowe to temat, który z roku na rok staje się coraz bardziej popularny w mediach. Warto sprawdzić, czy to przekłada się na zmiany widoczne na placach budowy. Odpowiedzi mogą nam dostarczyć dane Głównego Urzędu Statystycznego. Wskazują one, że przez ostatnie lata udział technologii tradycyjnej udoskonalonej w liczbie ukończonych prywatnych domów jednorodzinnych był następujący:
- 2013 r. – 99,5%
- 2014 r. – 99,4%
- 2015 r. – 99,5%
- 2016 r. – 99,4%
- 2017 r. – 99,3%
- 2018 r. – 99,1%
- 2019 r. – 99,0%
- 2020 r. – 98,9%
Powyższe wyniki potwierdzają, że udział alternatywnych rozwiązań takich jak np. domy modułowe systematycznie wzrasta. Polacy powoli przekonują się do innych opcji niż domy z cegieł, bloczków i pustaków. Wpływ ma na to między innymi większa popularność, jaką gotowe domy modułowe cieszą się w USA i krajach Europy Zachodniej (zwłaszcza skandynawskich). Można przypuszczać, że domy modułowe w Polsce częściej powstają blisko dużych miast, gdzie inwestorzy są bardziej skłonni do stosowania nowoczesnych i niestandardowych rozwiązań. Wzrost popularności, jaką cieszą się domki modułowe w naszym kraju jest ważny w kontekście ich ewentualnej odsprzedaży przez obecnego właściciela.
Domki modułowe – czy formalności będą łatwiejsze?
Osoby, które interesuje gotowy dom modułowy często pytają, czy w przypadku takiego budynku można liczyć na łatwiejsze formalności budowlane. Ułatwień względem tradycyjnej technologii budowlanej nie można oczekiwać, jeżeli dom modułowy ma pełnić rolę typowego domu jednorodzinnego na cały rok. Zgłoszenie budowy takiego domu zamiast pozwolenia na budowę jest możliwe jeśli obszar oddziaływania domu mieści się na działce inwestora. Jeżeli wolnostojący dom modułowy posiada powierzchnię zabudowy do 70 mkw., jest co najwyżej dwukondygnacyjny i budowany na własne potrzeby, a obszar oddziaływania mieści się na działce, to budowa na zgłoszenie będzie możliwa bez kierownika.
Na zgłoszenie wybudujemy również domki modułowe, które są parterowe, wolnostojące i mają pełnić funkcję rekreacyjną oraz:
- posiadają powierzchnię do 35 mkw. oraz ich liczba nie jest większa niż jeden na każde 500 mkw. powierzchni działki
- posiadają powierzchnię od 35 mkw. do 70 mkw. przy rozpiętości elementów konstrukcyjnych do 6 m i wysięgu wsporników do 2 m, a ich liczba nie przekracza jednego na każde 500 mkw. powierzchni działki
Warto pamiętać, że zgłoszenie budowy domu związane z możliwością uzyskania milczącej zgody urzędu w ciągu 21 dni (od doręczenia kompletnej dokumentacji) nie zwalnia z obowiązku przygotowania m.in. projektu budowlanego. Specyficzne zasady dotyczą domów na zgłoszenie, które można wznosić bez kierownika budowy. W takim przypadku, mały dom (np. dom modułowy) może zostać wybudowany bez konieczności czekania na weryfikację projektu oraz milczącą zgodę urzędu. Uproszczona procedura jest elementem zmian wprowadzonych w ramach Nowego Polskiego Ładu.
Ile obecnie kosztują domy modułowe w Polsce?
Pytanie o koszty jest kluczowe dla osób, które interesują domy modułowe. Trudno się dziwić, że w Internecie dość często pojawiają się np. pytania o ceny domów z keramzytu lub szkieletowych domów o budowie modułowej. W kontekście cen domów modułowych, trzeba pamiętać o jednej ważnej kwestii. Mianowicie, firmy oferujące dom modułowy czasem podają jego cenę bez uwzględnienia usługi montażu, która oczywiście podnosi koszty. Warto również sprawdzić, czy podana cena zawiera podatek VAT oraz koszt ewentualnych modyfikacji projektu. Ceny domów z keramzytu rozumiane jako ich łączne koszty dla inwestora powinny również uwzględniać konieczność wykonania odpowiedniego fundamentu. Wspomniane domy keramzytowe wymagają bowiem wytrzymałych stóp fundamentowych oraz zagłębionych słupów fundamentowych.
Jeżeli porównujemy np. koszt budowy tradycyjnego domu z bloczków lub koszt budowy domu z bali do kosztów dotyczących budynku modułowego, to trzeba wziąć pod uwagę wszystkie instalacje i prace wykończeniowe. Wyniki takiego porównania oczywiście zależą od różnych uwarunkowań oraz indywidualnych potrzeb inwestora. Czasem może się jednak okazać, że koszt całorocznego domu modułowego (z fundamentem) będzie tylko o 10% – 20% niższy od kosztów tradycyjnego domu z cegieł, pustaków lub bloczków. Mówimy oczywiście o porównaniu dotyczącym domów o tym samym metrażu i zbliżonej bryle. Warto wiedzieć, że ceny domów z keramzytu są wyższe w stosunku do domów modułowych o konstrukcji szkieletowej. Wiele osób preferuje jednak keramzytowe domy, gdyż ich konstrukcja wydaje im się bardziej solidna.
Domy modułowe – jakie są ich zalety oraz wady?
Dla osoby podejmującej decyzję o tym, czy wybrać gotowy dom modułowy ważne są nie tylko kwestie stricte finansowe. Spore znaczenie mają wady i zalety mniej typowej konstrukcji. Naturalnie, w pewnym zakresie zależą one od producenta i szczegółów technologii modułowej. Można jednak wskazać kilka uniwersalnych zalet, jakie posiadają domy modułowe. Czas budowy wspomnianych domów jest o wiele krótszy niż zwykłych konstrukcji. Od wyboru projektu do ukończenia budowy może minąć na przykład 6 – 7 tygodni. To wynik nieosiągalny w przypadku zwykłego domu. Co więcej, dom modułowy może być budowany niezależnie od pory roku, bo podczas jego wznoszenia nie wykonuje się tzw. mokrych prac murarskich. Warto też wspomnieć, że każdy całoroczny dom modułowy musi obecnie spełniać wygórowane normy dotyczące energochłonności.
Tradycjonaliści powątpiewają w żywotność domów modułowych. Obawy mogą dotyczyć głównie konstrukcji, które zostały wykonane w nieodpowiedni sposób lub z najtańszych materiałów. W przypadku takich domów, trudniejsza będzie również rozbudowa, która bywa wskazywana jako atut budownictwa modułowego. Dla niektórych osób finansujących budowę własnymi środkami, problemem może być fakt, że cenę za gotowe domki modułowe trzeba pokryć od razu (samodzielnie lub przy wykorzystaniu kredytu). Nie ma mowy o stopniowej budowie za własne pieniądze, która trwa nawet kilka lat. Osoby posiadające działkę z kiepskim dojazdem powinny pamiętać, że do montażu domu modułowego potrzebny będzie duży dźwig. Nie bez znaczenia jest też fakt, że domy modułowe nadal cechują się mniejszymi możliwościami indywidualizacji wyglądu niż ich tradycyjne odpowiedniki.
Dodaj komentarz