Data publikacji: 26.02.2024 | Data aktualizacji: 28.02.2024

5/5 - (1 vote)

Deweloperzy faktycznie przyspieszyli z inwestycjami?

developer

Łukasz Pierzchała

5/5 - (1 vote)

Program Bezpieczny Kredyt 2% bez wątpienia wpłynął na relację między popytem oraz podażą na rynku pierwotnym mieszkań. Takie zjawisko było dobrze widoczne między innymi w Warszawie, Krakowie oraz Gdańsku. Deficyt nowych lokali skutkował większym zainteresowaniem ofertą rynku wtórnego, co miało oczywiście wpływ na ceny z ogłoszeń. Jednak pojawiające się doniesienia medialne sugerują, że jeszcze przed zakończeniem rządowego programu dopłat, deweloperzy zwiększyli swoją aktywność inwestycyjną. Dzięki niedawno opublikowanym informacjom GUS można sprawdzić, czy po stronie podażowej rynku koniec 2023 r. rzeczywiście przyniósł zmiany. Najpierw zobaczmy jednak, jak całoroczna aktywność deweloperów (związana z rozpoczętymi projektami) prezentowała się na mapie Polski.

Jak wyglądała całoroczna aktywność deweloperów?

Jeszcze przed analizą kwartalnych wyników aktywności firm deweloperskich w miastach wojewódzkich, warto spojrzeć na poniższą mapę. Informuje ona bowiem, jaka była liczba lokali i domów rozpoczętych przez deweloperów na terenie powiatów oraz miast na prawach powiatu w całym 2023 r. Mapa bazująca na wstępnych danych GUS pokazuje nie tylko dużą skalę budownictwa deweloperskiego na terenie sześciu największych miast oraz niektórych podmiejskich powiatów (m.in. poznańskiego i wrocławskiego). Widzimy również mocną pozycję Rzeszowa, który pod względem liczby rozpoczętych przez deweloperów lokali i domów niemal dogonił znacznie większy Szczecin. Mimo swojego wojewódzkiego statusu, słabo wypadły z kolei takie miasta jak na przykład Białystok, Gorzów Wielkopolski, Kielce i Opole. Negatywnie zaskoczyła również Gdynia.

W statystykach GUS faktycznie widać przyspieszenie

Dokładne roczne wyniki miast wojewódzkich dotyczące liczby lokali i domów rozpoczętych przez deweloperów, można sprawdzić w poniższej tabeli. Oprócz całorocznego wyniku to zestawienie przedstawia również wartości z poszczególnych kwartałów. Na podstawie danych z tabeli można wyciągnąć wniosek mówiący, że zachowanie deweloperów w skali miast wojewódzkich było zróżnicowane. Dobry przykład stanowi Warszawa, gdzie to pierwszy kwartał 2023 r. zakończył się największą liczbą rozpoczętych lokali i domów. Jednak po zsumowaniu danych z osiemnastu miast wojewódzkich widzimy, że najwięcej lokali i domów rozpoczęto pod koniec minionego roku. Udział poszczególnych kwartałów w rocznym wyniku (54 400 rozpoczętych lokali i domów na sprzedaż) wyglądał następująco:

  • I kw. 2023 r. – 23% (12 297 lokali i domów rozpoczętych przez deweloperów w osiemnastu miastach wojewódzkich)
  • II kw. 2023 r. – 20% (10 934 lokale i domy rozpoczęte przez deweloperów w osiemnastu miastach wojewódzkich)
  • III kw. 2023 r. – 27% (14 939 lokali i domów rozpoczętych przez deweloperów w osiemnastu miastach wojewódzkich)
  • IV kw. 2023 r. – 30% (16 230 lokali i domów rozpoczętych przez deweloperów w osiemnastu miastach wojewódzkich)

Powyższe informacje potwierdzają doniesienia o większej aktywności inwestorów w drugiej połowie minionego roku. Oczywiście, trzeba pamiętać, że wprowadzenie inwestycji do sprzedaży często następuje przed fizycznym i formalnym rozpoczęciem budowy. Niewykluczone, że deweloperów nieco zaskoczyła skala popytu związanego z programem Bezpieczny Kredyt 2%. Ta inicjatywa rządu w przypadku największych rynków sprzyjała wyprzedaży niedużych lokali o cenie nieprzekraczającej 500 000 zł – 600 000 zł. Pamiętajmy o tym, że dużą część beneficjentów niedawno zakończonego programu stanowili single. Taka zależność była najbardziej widoczna w miastach liczących powyżej 400 000 mieszkańców, co potwierdzają dane PKO BP[1]. Deweloperzy będą próbowali przynajmniej częściowo uzupełnić podażową lukę, którą spowodował poprzedni program dopłat. Inwestycje wprowadzane na miejsce tych wyprzedanych, często będą się jednak cechować wyższą średnią ceną 1 mkw.

Tabela

Źródło: opracowanie własne na podstawie danych GUS

[1] Źródło: https://centrumanaliz.pkobp.pl/nieruchomosci/puls-nieruchomosci-kto-skorzystal-na-bezpiecznym-kredycie-2

O autorze

Łukasz Pierzchała

Właściciel oraz osoba odpowiedzialna za rozwój portalu wybierzdewelopera.pl. Pasjonat rynku nieruchomości, który z zaangażowaniem śledzi najnowsze trendy i zmiany w branży. Jego celem jest pomoc użytkownikom portalu w znalezieniu idealnych inwestycji.

Zobacz również

sredni-widok-z-boku-planow-utrzy

Jak długo trwa w Polsce budowa bloku?

GUS niedawno poinformował, ile w 2024 roku trwała budowa typowego bloku. Sprawdzamy ciekawe dane - również na mapie Polski.
blond-biznesmen-szczesliwy-wyraz

Jawność cen deweloperskich - co tak naprawdę się zmienia?

Prezydent podpisał nowelizację ustawy deweloperskiej, która dotyczy ujawniania cen nowych mieszkań. Wyjaśniamy więc, co naprawdę się zmieni.
meski-agent-nieruchomosci-prowad

Dopłaty kredytowe w wirze powyborczego zamieszania

Po ostatnich wyborach pojawiły się nowe doniesienia na temat programu dopłat kredytowych Pierwsze Klucze. Nie ucieszą one osób liczących na wsparcie.
biznesmen-dajac-pieniadze-swojem

Obniżka stóp zepchnęła dopłaty na margines?

Majowa obniżka stóp procentowych może osłabić argumenty na rzecz wprowadzenia dopłat kredytowych. Czy tak się stanie? Analizujemy sytuację.

Komentarze

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *