Data publikacji: 02.07.2024

5/5 - (1 vote)

Jasna deklaracja: Kredyt na Start ruszy wraz z początkiem 2025 r.

Kredyt na Start ruszy wraz z początkiem 2025

Łukasz Pierzchała

5/5 - (1 vote)

Na przełomie 2023 roku oraz 2024 roku, kiedy Ministerstwo Rozwoju i Technologii ogłosiło zamiar wprowadzenia programu Kredyt na Start, pojawiły się przewidywania mówiące, że wspomniana inicjatywa może ruszyć w drugim półroczu. Obecnie taki termin wydaje się mało prawdopodobny, a najnowsze doniesienia z początku lipca jedynie to potwierdziły. Mowa o wywiadzie, którego Minister Rozwoju i Technologii, Krzysztof Paszyk udzielił serwisowi Money.pl. Wspomniany wywiad zawiera tak wiele ciekawych informacji, że postanowiliśmy mu poświęcić osobny tekst. Przy okazji prezentujemy również obecny stan prac legislacyjnych nad programem Kredyt na Start.

Minister jednoznacznie podał termin startu dopłat

Na wstępie przypomnijmy, że minister Krzysztof Paszyk dopiero od niedawna pełni swoją obecną funkcję. W dniu 13 maja 2024 roku został on powołany na stanowisko Ministra Rozwoju i Technologii w rządzie Donalda Tuska. Warto dodać, że poprzednik obecnego ministra, czyli Krzysztof Hetman obecnie zasiada już w Parlamencie Europejskim. Wywiad aktualnego Ministra Rozwoju i Technologii dla serwisu Money.pl (opublikowany 1 lipca 2024 r.) potwierdza, że szefostwo ministerstwa rozwoju nie porzuciło planów dotyczących wprowadzenia programu Kredyt na Start.

W ramach odpowiedzi na pytanie o planowany start nowego programu, minister Paszyk powiedział, że: „Realnie, jeśli wszystko się powiedzie, jesteśmy w stanie uruchomić program z początkiem przyszłego roku”. Ten program dopłat kredytowych ma być elementem szerszego pakietu mieszkaniowego, który będzie wspierał też podaż. Niedawno pojawiły się informacje sugerujące, że jeszcze w lipcu możemy spodziewać się ogłoszenia projektu przepisów zwiększających podaż mieszkań. Rozwiązania mające trafić do wykazu prac legislacyjnych rządu przewidują między innymi uproszczenie możliwości dobudowania kondygnacji.

Z wywiadu udzielonego przez ministra Paszyka wynika, że rozwiązaniem poważnie branym pod uwagę jest też wykorzystanie leżących odłogiem gruntów Skarbu Państwa. Trwają również prace związane z wprowadzeniem przepisów regulujących działalność tzw. REIT-ów, czyli korzystnie opodatkowanych spółek inwestujących w nieruchomości (między innymi mieszkania pod wynajem).

Generalne założenia programu pozostaną bez zmian

Kolejna ważna deklaracja Ministra Rozwoju i Technologii dotyczy założeń planowanego programu dopłat kredytowych. Te generalne zasady opisywaliśmy już wcześniej na portalu wybierzdewelopera.pl. Wypowiedzi ministra wskazują, że nie należy spodziewać się rewolucji we wcześniej wypracowanych założeniach. Nowy program ma mieć wyraźny aspekt prorodzinny, co było widoczne już w kwietniowym projekcie ustawy. Ministerstwo Rozwoju i Technologii planuje, że przez okres pięciu lat na dopłaty do rat kredytowych zostanie przeznaczona suma 10 mld zł – 11 mld zł. W 2025 r. wartość kredytowego dofinansowania ma wynieść 0,55 mld zł. Plan na 2025 r. przewiduje udzielenie 75 000 dotowanych kredytów mieszkaniowych oraz po 50 000 umów w kolejnych dwóch latach.

W analizowanym przez nas wywiadzie minister Paszyk zapewnił, że obecny kształt programu Kredyt na Start nie będzie przedmiotem veta ze strony koalicjantów. Minister stwierdził, że wcześniejsze deklaracje polityczne Szymona Hołowni oraz lewicowej części koalicji miały miejsce w warunkach kampanii wyborczej przed wyborami do Europarlamentu. „(…) W ostatnich tygodniach osobiście prowadziłem dialog z partnerami koalicyjnymi i wygląda to optymistycznie” – zapewnił minister. Zdaniem Krzysztofa Paszyka, problemu nie stanowi również wszczęta wobec Polski procedura nadmiernego deficytu budżetowego, bo roczne wydatki dotyczące programu Kredyt na Start będą niewielkie w skali całego budżetu, a Ministerstwo Finansów zna prognozy kosztowe.

Na razie wciąż czekamy na opinie dotyczące programu

Zaprezentowane wyżej informacje sugerują, że w lipcu powinniśmy poznać następne konkrety dotyczące nowego programu dopłat kredytowych. Pierwszy tydzień lipca ma przynieść ostateczne konsultacje w ramach rządzącej koalicji. Na razie czekamy jednak na uwagi z procesu konsultacji publicznych. Warto przypomnieć, że Ministerstwo Rozwoju i Technologii zbierało te uwagi do końca maja, czyli nieco dłużej niż zapowiadano. W najbliższym czasie informacje na temat stanowisk i uwag zaprezentowanych podczas konsultacji publicznych powinny znaleźć się na stronie Rządowego Centrum Legislacji.

O autorze

Łukasz Pierzchała

Właściciel oraz osoba odpowiedzialna za rozwój portalu wybierzdewelopera.pl. Pasjonat rynku nieruchomości, który z zaangażowaniem śledzi najnowsze trendy i zmiany w branży. Jego celem jest pomoc użytkownikom portalu w znalezieniu idealnych inwestycji.

Zobacz również

Kredyt na Start po nowemu, czyli zmiany w projekcie

Kredyt na Start po nowemu, czyli zmiany w projekcie

W dniu 16 lipca 2024 r. rząd zaprezentował zmieniony projekt ustawy wprowadzającej program Kredyt na Start. Analizujemy najważniejsze zmiany.
Nowe mieszkania są coraz mniejsze

Nowe mieszkania są coraz mniejsze?

Średnia powierzchnia nowych mieszkań sprzedawanych przez deweloperów to ok. 50 - 55 mkw. Sprawdzamy jak sytuacja zmieniała się przez lata.
nowe przepisy budowlane

Od sierpnia duże zmiany na nowych osiedlach

Na początku sierpnia 2024 r. zmienią się warunki techniczne dla budynków. Wyjaśniamy, jakie to przyniesie pozytywne zmiany dla klientów firm deweloperskich.
najtańsze mieszkania w Polsce

Najtańsze mieszkania na sprzedaż w Polsce – gdzie się znajdują?

Wiele osób chciałoby wiedzieć, gdzie są najtańsze mieszkania w Polsce. Odpowiadamy na to pytanie, które jest szczególnie ważne w kontekście podwyżek cen metrażu.

Komentarze

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *