17.08.2022

5/5 - (1 vote)

Najtańsze mieszkania w Poznaniu

Stare_Miasto_w_Poznaniu

Redakcja

5/5 - (1 vote)

Pół miliona, właśnie ta wartość jest przypisana do obecnej liczby ludności stolicy wielkopolski. Szacuje się jednak, iż w 2050 roku, Poznań, będzie liczył niespełna 400 tysięcy mieszkańców. Występujący w większych miastach Polski – niż demograficzny oraz wzrost ilości budowy domów jednorodzinnych pod miastem, przyczyniają się do spadku wartości mieszkań. Jak wygląda obecna sytuacja na Poznańskim rynku nieruchomości i na jakich osiedlach można znaleźć tanie mieszkania w Poznaniu?

Poznańskie mieszkania na rynku pierwotnym

Znalezienie najtańszego mieszkania na rynku pierwotnym w Poznaniu nie należy do trudnych. Takich mieszkań jest bardzo dużo, a ich lokalizację można dopasować do swoich potrzeb. Biorąc pod uwagę najgęściej zaludnione dzielnice Poznania, takie mieszkania możemy znaleźć na osiedlach – Rataje, Piątkowo, Grunwald Południe, Wilda czy Jeżyce. Ceny za mkw, wahają się w granicach 8/9 tys. zł. Sytuacja ulega zmianie, gdy zbliżamy się do centrum, tam za mieszkania na rynku pierwotnym trzeba zapłacić od około 10 tys. zł w górę.

Jak widać, Poznańskie stawki na rynku pierwotnym działają na podobnej zasadzie, do tych, które obowiązują w innych dużych miastach Polski. Zasada – im bliżej centrum, tym drożej, jest tutaj zmorą każdego, kto ceni sobie mieszkanie w sercu miasta. Są jednak pewne kwestie, które pomogą nieco zmniejszyć cenę mieszkania. Tanie mieszkanie w Poznaniu to przede wszystkim mieszkanie na parterze, choć rozchodzą się one jak ciepłe bułeczki, to ich cena są, o kilka procent niższe, niż te, które dotyczą wyższych pięter budynku. Kolejnymi czynnikami, które mają wpływ na nieco niższą cenę mieszkania rynku pierwotnego, są m.in. wysokość czynszu, oddalanie od przystanków komunikacji miejskiej, standard mieszkania, wielkość balkonu lub innych dodatkowych powierzchni.

Najtańsze mieszkania w Poznaniu

Tanie mieszkania poznań rynek wtórny

Poszukując taniego mieszkania w Poznaniu, powinniśmy w dużej mierze skupić się na rynku wtórnym. Może być to znacznie tańsze rozwiązanie niż rynek pierwotny. Jednym ze znaczących czynników, który wpływa na niższą wartość, jest ilość dostępnych mieszkań. Tanie mieszkania na rynku wtórny w Poznaniu cechują się kilkukrotnie wyższą liczbą, niż te dostępne na rynku pierwotnym, a to obniża ich cenę o nawet 15% od tych w nowym budownictwie. Takie mieszkania możemy znaleźć w każdej z dzielnic miasta.

Poszukując taniego mieszkania w Poznaniu na rynku wtórnym, możemy z łatwością dobrać lokalizację budynku, która będzie dostosowana do naszych preferencji. Jednymi z najtańszych dzielnic rynku wtórnego są – Jeżyce, Rataje, Śródka czy Górczyn. Ceny na wymienionych osiedlach oscylują w granicy od około 6500 zł/mkw do 7800 zł/mkw.

Jak przedstawia się sytuacja tanich kawalerek na sprzedaż w Poznaniu ? Tutaj, przewaga liczebna stoi zdecydowanie za rynkiem pierwotnym. Nowe budownictwo jest coraz częściej dostosowywane do potrzeb nadchodzącego niżu demograficznego. Jednak takie rozwiązanie jest nadal zdecydowanie droższe niż, wybór taniego mieszkania w Poznaniu z rynku wtórnego bez względu na metraż czy ilość pokoi. Kawalerki na rynku wtórnym w stolicy wielkopolski możemy kupić już za 6000 zł/mkw, natomiast na rynku pierwotnym od 8000 zł/mkw, jednak ich ilość jest zdecydowanie większa.

Zobacz również

wycena nieruchomości

Na czym polega wycena nieruchomości

Na czym polega wycena nieruchomości? Ile kosztuje wycena nieruchomości? Sprawdź na czym polega wycena nieruchomości.
darowizna nieruchomości

Darowizna nieruchomości, kiedy może być problematyczna?

Darowizna mieszkania to forma nieodpłatnego przekazania nieruchomości. Jak przeprowadzić darowiznę, by nie narobić sobie kłopotu?
bezumowne korzystanie z nieruchomości

Bezumowne korzystanie z nieruchomości

Bezumowne korzystanie z nieruchomości - jakie możliwości w świetle prawa ma właściciel chcący dochodzić swoich roszczeń?
timeshare

Umowa o timeshare, na czym polega

Timesharing daje podobny komfort, jak posiadanie swojego miejsca. Jakie atuty mają umowy timeshare i na co trzeba uważać?

Komentarze

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.