Dom w lesie to marzenie niejednej osoby. Dostęp do świeżego powietrza, spokój, harmonia i bliskie sąsiedztwo natury to tylko niektóre zalety mieszkania w takiej lokalizacji. Życie w stylu slow, w którym to natura wyznacza nasz rytm, zyskuje z roku na rok coraz więcej zwolenników. Czy jednak dom w środku lasu jest rzeczywiście pozbawiony wad? Odpowiadamy!
Spis treści
Budowa domu w lesie – formalności
Budowa domu w lesie prywatnym dostarcza najczęściej dużo więcej trudności, niż wznoszenie domu na działce budowlanej. Przed przystąpieniem do działania konieczne jest zweryfikowanie miejscowego planu zagospodarowania przestrzennego. Jeśli zabudowa została w nim przewidziana, dom będzie mógł zostać wybudowany. To jednak nie jedyne kroki, które należy w tym kierunku podjąć. Konieczne jest bowiem także uzyskanie zgody na wyłączenie działki z produkcji leśnej. Taką zgodę wydaje regionalna dyrekcja Lasów Państwowych.
W przypadku, gdy dla danego terenu nie został uchwalony miejscowy plan zagospodarowania przestrzennego, konieczne jest także złożenie specjalnego wniosku o wydanie warunków zabudowy. Dopiero, kiedy dopełnione zostaną powyższe formalności, będzie można przystąpić do projektowania.
Dom w lesie: jak przygotować działkę do budowy?
Oczywiście, żeby dom w lesie mógł powstać, konieczne jest odpowiednie przygotowanie terenu pod zabudowę. Konieczne może być usuwanie drzew, poziomowanie i równanie działki czy niwelowanie terenu. Usunięcie drzew najczęściej odbywa się nie tylko w obrębie podwórka. Ze względów bezpieczeństwa może okazać się, że konieczna będzie wycinka drzew znajdujących się nawet kilkadziesiąt metrów od niego.
Zwykle też sami inwestorzy muszą zadbać o doprowadzenie kanalizacji i wody. Niestety, należy liczyć się z tym, że koszty budowy przyłącza wodociągowego i kanalizacyjnego, a także przyłącza gazowego nie należą do małych. Jednak najczęściej na działkach znajdujących się pod lasem nie ma dostępu do miejskiej kanalizacji. Dlatego też często konieczna może być budowa studni.
Oczywiście osoby, które chcą mieszkać pod lasem nie muszą decydować się na samodzielną budowę nieruchomości. Jest wiele domów na sprzedaż położonych w bliskim sąsiedztwie natury. Wśród ogłoszeń znaleźć można zarówno oferty typu „dom w lesie – sprzedam nieruchomość do remontu”, jak i oferty zupełnie nowych, malowniczych domów wolnostojących. Ogromną zaletą nieruchomości do remontu jest fakt, że często można znaleźć piękną działkę z domkiem pod lasem za niewielką sumę. Taką inwestycję można przekształcić w dom marzeń. Kolejnym rozwiązaniem jest kupno gotowego domu deweloperskiego pod lasem. Oczywiście wiąże się to najczęściej z większymi kosztami, jednak często pozwala zaoszczędzić wiele czasu, formalności i stresu. Wadą jest to, że nie mamy wówczas wpływu na projekt domu czy urządzenia go zgodnie z własnymi potrzebami i gustem.
Dom w środku lasu: zalety
Leśne zacisze jest doskonałym miejscem na ucieczkę od miejskiego zgiełku. Dlatego też coraz więcej osób decyduje się na budowę pod lasem. I coraz częściej nie jest to tylko dom letniskowy w lesie, ale dom całoroczny. Oczywiście największą zaletą takich miejsc jest cisza, spokój i totalne piękno otaczającej przyrody. Odgłosy natury dla wielu osób mają działanie kojące, niwelują stres oraz pozwalają na relaksację. Obcowanie z przyrodą uspokaja, a leśny mikroklimat ma korzystny wpływ na zdrowie.
Mieszkanie blisko lasu to przede wszystkim wyższa zawartość tlenu w powietrzu. Lasy pochłaniają i neutralizują szkodliwe substancje toksyczne, dlatego też takie miejsca są wprost idealne dla rodzin oraz osób starszych. Latem bliskość lasu zapewnia niższą temperaturę oraz mniejsze nasłonecznienie. Dom przy lesie stwarza także nieograniczone pole do rekreacji w czasie słonecznych miesięcy – spacery, wypady rowerowe, zbieranie grzybów, owoców leśnych, obserwacja leśnych zwierząt, kontemplacja odgłosów natury, chodzenie z kijkami czy poznawanie przyrody.
Z kolei zimą możemy cieszyć się nie tylko bajkowym krajobrazem, ale także korzystać z leśnych spacerów. Ponadto drzewa doskonale osłaniają budynek przed wiatrem, dzięki czemu niskie temperatury są mniej odczuwalne. Budowa domu w lesie to doskonała propozycja także dla właścicieli czworonogów. Las stwarza doskonałe warunki do spacerów i zabaw z psami.
Budowa domu w lesie wbrew pozorom nie musi ograniczać kontaktów towarzyskich – wręcz przeciwnie, stwarza okazję do pogłębiania przyjacielskich relacji. Z pewnością znajomi i członkowie rodziny chętnie zdecydują się na odwiedziny w takim klimatycznym miejscu. Własna działka w lesie stwarza możliwości wspólnego biesiadowania, grillowania czy po prostu cieszenia się własnym towarzystwem.
Nowoczesny dom w lesie – trendy architektoniczne
Domy w lesie stanowią zarówno duże wyzwanie, jak i dają ogromne możliwości architektom i projektantom wnętrz. Takie miejsca są wprost idealne do realizacji niecodziennych i oryginalnych projektów. Osoby, które planują budowę domu w lesie mają naprawdę bardzo wiele możliwości. Las stwarza bajkowe, klimatyczne otoczenie różnym stylom architektonicznym. Dlatego też w jego sąsiedztwie doskonale prezentują się zarówno skromne, sielskie domy, jak i okazałe, nowoczesne budowle. Na zielonym krajobrazie drzew świetnie wyglądają chatki z naturalnego drewna z dużymi, przeszklonymi werandami, belkami czy okiennicami. Popularne są także projekty domów w stylu nowoczesnej stodoły, które idealnie komponują się z leśnym klimatem. Charakteryzują się one oszczędną geometrią, dużymi przeszkleniami oraz przestronnym wnętrzem.
W naturalny wygląd leśnego otoczenia dobrze wpisują się domy w stylu skandynawskim, które wyróżniają się minimalistyczną konstrukcją oraz ekologicznym budownictwem. Oczywiście krajobraz lasu sprzyja także bardziej okazałym budynkom. Na jego tle świetnie prezentują się także wystawne budynki willowe, domy w stylu minimalistycznym czy klasycznym. Świetną propozycją mogą być także domy w kontrastującym klimacie, np. śródziemnomorskim. Na pewno decydując się na budowę domu w lesie warto jest zdecydować się na duże przeszklenia oraz obszerny taras, które umożliwią obserwację pięknej natury.
Jak zaaranżować ogród na działce leśnej?
Bliskie sąsiedztwo lasu stwarza duże możliwości przy aranżacji ogrodów. Oczywiście przed rozpoczęciem planowania ogrodu konieczna jest dokładna obserwacja – czy posesja jest zacieniona czy nasłoneczniona. Dopiero na tej podstawie oraz na podstawie analizy gleby i podłoża można przystąpić do planowania ogrodu i podziału na strefy. Na wielu leśnych działkach doskonale rozwijają się gatunki roślin, które potrzebują cienia i dużej wilgotności. W takich miejscach najlepiej sprawdzi się zieleń, która tworzy namiastkę lasu. Urządzając ogród leśny, warto postawić na naturalność, dzikość i naśladownictwo otaczającej natury. Taki krajobraz będzie doskonale komponował się z naturalnymi meblami ogrodowymi, drewnianymi altanami czy nawierzchniami z kamienia.
W leśnym ogrodzie iglastym doskonale sprawdzają się rośliny takie jak cisy, jałowce, azalie, funkie. Oprócz tego warto rozważyć posadzenie tui, wrzosów czy paproci. Z kolei w leśnym ogrodzie liściastym bujnie rosną klony, brzozy, kaliny, czeremchy, porzeczki czy derenie. Oczywiście nie przy tworzeniu ogrodu warto zdać się także na własny smak i intuicję. Jeśli lubimy kwieciste rośliny z powodzeniem wybrać można fiołki, konwalie, pierwiosnki, cebulice czy krokusy.
Czy mieszkanie w lesie ma jakieś wady?
Mieszkanie przy lesie ma także pewne wady. Przede wszystkim w przypadku samodzielnej budowy nieruchomości należy liczyć się z zawiłymi formalnościami oraz koniecznością przygotowania terenu. Często takie inwestycje są bardzo czasochłonne i stresujące. Ponadto dom w lesie to także drobne niedogodności. W wielu przypadkach musimy liczyć się z tym, że odległość do sąsiadów, sklepów, szkół czy pracy jest bardzo duża, a dojazd do tych miejsc także zajmuje wiele czasu. Często w takich miejscach jedynym środkiem transportu pozostaje samochód, bowiem w okolicy nie ma środków komunikacji miejskiej.
Las stwarza także pewne niebezpieczeństwo. Niektóre dzikie zwierzęta mogą stanowić poważne zagrożenie dla naszego zdrowia, a nawet życia. Często na skrajach lasów bytują żmije zygzakowate, które są jedynym gadem jadowitym w naszym kraju. Ten gatunek gada występuje niestety w całej Polsce. W pobliżu lasu pojawiają się także wilki i lisy. Choć zwierzęta te bardzo rzadko atakują ludzi, to jednak w przypadku wścieklizny mogą okazać się naprawdę niebezpieczne. W polskich lasach zamieszkują także dziki. Zazwyczaj niebezpieczne są głównie samice opiekujące się młodymi, niemniej jednak samce także mogą przystąpić do ataku.
Kolejną wadą domu w lesie jest też duża ilość owadów, dlatego też konieczne staje się montowanie moskitier w oknach. Ponadto w lasach liściastych latem występują także kleszcze, które mogą być niebezpieczne z uwagi na przenoszenie groźnych chorób.
Dodaj komentarz