Domowa elektrownia
Z uwagi na postępujące zanieczyszczenie środowiska oraz zmniejszające się zasoby tradycyjnych źródeł energii, coraz więcej osób decyduje się szukać alternatywnych sposobów na pozyskiwanie energii. Własna domowa elektrownia to specjalny system urządzeń, które mają za zadanie wytwarzać oraz magazynować energię elektryczną. Takie rozwiązania są popularne nie tylko na świecie, ale także w Polsce. Wiele osób w naszym kraju decyduje się wykorzystać naturalną energię do wytwarzania energii elektrycznej. Czy takie rozwiązanie się opłaca? Co warto wiedzieć o domowej elektrowni? Z czego się ona składa? Jak działa w praktyce?
Czym jest domowa elektrownia?
Domowe elektrownie mają za zadanie pozyskiwać dodatkową energię elektryczną dla pojedynczych gospodarstw domowych. Obecnie istnieje wiele nowoczesnych rozwiązań, które pozwalają w alternatywny sposób pozyskiwać energię elektryczną.
Własna elektrownia umożliwia wykorzystywanie odnawialnych źródeł energii. Jest to rozwiązanie ekologiczne, które może znacząco obniżyć rachunki za prąd.
Rodzaje domowej elektrowni?
Istnieje kilka sposobów na alternatywne pozyskiwanie energii elektrycznej. Do najbardziej popularnych należą:
- Agregaty prądotwórcze – inaczej generatory prądotwórcze. To po prostu specjalistyczne urządzenia elektroenergetyczne, które pozwalają samodzielne wytwarzanie energii elektrycznej. Urządzenia te mogą wytwarzać prąd w miejscach oddalonych od sieci. Najczęściej sprzęty te wykorzystywane są na budowie, bowiem pozwalają uruchomić maszyny budowlane w miejscach oddalonych od sieci elektrycznej. Jednak ich wykorzystanie jest znacznie szersze. Agregat w razie potrzeby może służyć, jako mała elektrownia domowa. Co więcej nowoczesne agregaty prądotwórcze charakteryzują się tym, że są łatwe w przenoszeniu i transporcie. Dlatego też można wykorzystywać je również poza domem, np. na działce czy podczas podróży kamperem.
- Instalacje fotowoltaiczne – jednym z najbardziej popularnych rozwiązań w ostatnim czasie jest niewątpliwie fotowoltaika. Panele fotowoltaiczne pozwalają zamieniać energię promieniowania słonecznego w energię elektryczną. Obecnie domowa elektrownia słoneczna występuje w trzech wariantach: sieciowym, hybrydowym i niezależnym. Popularność tego systemu rośnie od wielu lat bardzo dynamicznie na całym świecie. Nic dziwnego – rozwiązanie to jest bardzo komfortowe, charakteryzuje się wysoką trwałością oraz łatwością obsługi. Co więcej, inwestując w to rozwiązanie w wielu przypadkach można wciąż skorzystać z możliwości dofinansowania. Z czego składają się domowe elektrownie fotowoltaiczne? W ich skład oprócz paneli słonecznych wchodzi też inwerter, czyli falownik, optymalizatory, zabezpieczenia AC/DC, system montażowy oraz okablowanie. Warto podkreślić, że rozwiązanie to może nie być opłacalne, jeśli nasz dom położony jest w miejscu, gdzie znajduje się bardzo dużo cienia. Co istotne, jeśli planujemy zamontować fotowoltaikę na dachu, dobrze jest zwrócić uwagę na to, czy nie wymaga on remontu. Najlepiej jest wstrzymać się z instalacją systemu do momentu aż dach będzie do tego odpowiednio przygotowany.
- Przydomowa elektrownia wiatrowa – własny wiatrak prądotwórczy to kolejne bardzo interesujące rozwiązanie. Domowa elektrownia wiatrowa pozwala zmieniać energię wiatrową w elektryczną. Takie rozwiązanie jest bardzo opłacalne, ale głównie w tych rejonach, w których podmuchy wiatru są częste i mocne. Z czego składa się wiatrowa elektrownia przydomowa? Otóż system ten zbudowany jest z kilku bardzo istotnych elementów – ogrodowej turbiny wiatrowej, akumulatora, licznika oraz okablowania. Warto pamiętać o tym, że tego typu urządzenia pracują tylko wówczas, gdy na dworze wieje. Dlatego też w regionach, w których wiatr jest znikomy rozwiązanie to może nie być zbyt opłacalne. Decydując się na to rozwiązanie należy uwzględnić, czy w naszym regionie zasoby energii wiatru są wystarczające, by system mógł wydajnie pracować. Przyjmuje się, że najlepsze warunki dla turbin wiatrowych są w północnej części naszego kraju. Najbardziej efektywnej pracy można spodziewać się, więc wzdłuż wybrzeża Morza Bałtyckiego, w okolicach Szczecina, czy na Suwalszczyźnie. Także w Bieszczadach czy Tatrach warunki atmosferyczne będą sprzyjały temu systemowi.
- Przydomowa elektrownia wodna – domowe elektrownie wodne to kolejne intensywnie wykorzystywane odnawialne źródło energii na świecie. Hydroenergetyka pozwala na produkcję energii elektrycznej z bezemisyjnego źródła, jakim jest płynąca wodna. Wielu osobom budowa elektrowni wodnej wydaje się bardzo skomplikowanym przedsięwzięciem, jednak w rzeczywistości mechanizm ten nie jest zbyt skomplikowany. System bazuje na turbinie. Otóż przepływająca w turbinie ciecz stanowi siłę napędową wirnika, który z kolei napędza generator energii. Niestety w naszym kraju przydomowe elektrownie wodne nie cieszą się dużą popularnością. Może mieć to związek z tym, że charakteryzują się niską wydajnością energetyczną w porównaniu z innymi odnawialnymi źródłami energii. Ponadto należy także liczyć się z wysokimi kosztami budowy, które sprawiają, że inwestycja nie zawsze jest opłacalna.
Wady i zalety domowych elektrowni
Takie rozwiązania, oprócz względów środowiskowych, mają także szereg innych zalet. Oczywiście jednym z najważniejszych argumentów pozostaje wciąż fakt, że tradycyjne źródła energii mają ograniczone zasoby i coraz więcej osób zaczyna zdawać sobie z tego sprawę. Ponadto wiele przydomowych elektrowni nie obciąża środowiska emisją dwutlenku węgla czy innymi zanieczyszczeniami odprowadzanymi do atmosfery.
Kolejną kwestią są względy ekonomiczne. W dłuższej perspektywie okazują się rozwiązaniem dużo bardziej korzystnym, niż tradycyjne źródła energii. Praktycznie każdego roku zmagamy się z podwyżkami cen prądu, a ceny za energię elektryczną potrafią przyprawić o zawrót głowy. Zwłaszcza wtedy, kiedy jesteśmy właścicielami dużych domów rachunki mogą być kolosalne.
Inną kwestią jest także stosunkowo duża niezależność energetyczna. Oczywiście nie we wszystkich regionach argument ten ma takie samo znaczenie. Niemniej jednak w okolicach, gdzie przerwy w dostawie prądu zdarzają się często, będzie to bardzo ważna kwestia. Co więcej wiele nowoczesnych instalacji do pozyskiwania energii elektrycznej charakteryzuje się bezawaryjnością. Dlatego też pozwalają one na nieprzerwaną pracę nawet w najbardziej niesprzyjających warunkach.
Oczywiście takie rozwiązania nie są zupełnie wolne od wad. Dlatego też warto poznać drugą stronę medalu. Do minusów domowych elektrowni należy głównie wysoka cena tych systemów. Niestety wiele osób nie może pozwolić sobie na taki wydatek. Choć w dłuższej perspektywie koszty się zwracają, to jednak dla wielu osób nie jest to wystarczająco mocny argument.
Minusem może być także fakt, że wiele z tych systemów jest zależnych od warunków pogodowych, a ich wydajność zmienia się pod wpływem czynników zewnętrznych.
Dodaj komentarz