Mieszkaniowe statystyki GUS najczęściej kojarzą się z miesięcznymi informacjami na temat liczby rozpoczętych i ukończonych mieszkań oraz uzyskanych pozwoleń na budowę. Warto jednak wiedzieć, że Główny Urząd Statystyczny podaje o wiele więcej ciekawych danych. Wiele z nich nie jest nawet omawianych w mediach. Przykład stanowią informacje na temat liczby kondygnacji w budynkach ukończonych przez deweloperów. Od niedawna dostępne są właśnie takie statystyki za cały miniony rok. Postanowiliśmy zatem sprawdzić, ile kondygnacji przeciętnie mają bloki oddawane do użytku przez polskich deweloperów. Przyglądamy się również danym z tych miast, gdzie wysokich budynków mieszkalnych powstaje najwięcej.
Spis treści
Typowy blok deweloperski ma tylko 3 – 5 kondygnacji
Na wstępie warto poinformować, że według danych GUS od stycznia do grudnia 2023 r. w całej Polsce zostało ukończonych 2475 budynków wielorodzinnych przeznaczonych na sprzedaż lub wynajem. Wszystkich bloków powstało niewiele więcej (2628) ze względu na dominację inwestycyjną deweloperów. Można sprawdzić, jak w skali całego kraju wyglądał podział nowych bloków deweloperskich pod względem liczby kondygnacji nadziemnych. Obliczenia wskazują, że rozkład liczby kondygnacji w nowych budynkach wielorodzinnych na sprzedaż lub wynajem był następujący:
- 1 kondygnacja – 17 budynków/poniżej 1% wszystkich budynków wielorodzinnych ukończonych przez deweloperów w 2023 r.
- 2 kondygnacje – 152 budynki/6% budynków
- 3 kondygnacje – 586 budynków/24% budynków
- 4 kondygnacje – 714 budynków/29% budynków
- 5 kondygnacji – 446 budynków/18% budynków
- 6 kondygnacji – 240 budynków/10% budynków
- 7 kondygnacji – 137 budynków/6% budynków
- 8 i więcej kondygnacji – 183 budynki/7% budynków
Powyżej widzimy wyraźną dominację liczbową i procentową bloków liczących sobie 3, 4 lub 5 kondygnacji. Takie bloki stanowiły bowiem aż 71% wszystkich budynków wielorodzinnych ukończonych przez deweloperów w minionym roku. Teraz warto sprawdzić sytuację z miast na prawach powiatu, gdzie ceny działek są na ogół wyższe od krajowej średniej, a miejscowe plany zagospodarowania przestrzennego oraz urzędy częściej pozwalają na wysoką zabudowę (zwłaszcza blisko centrum).
Wysokimi blokami Wrocław próbuje gonić Warszawę
Stwierdzenie mówiące, że najwięcej wysokich bloków powstaje w Warszawie raczej nikogo nie zaskoczy. Trzeba jednak pamiętać, że w stolicy przez cały miniony rok wybudowano 38 ze wszystkich 183 bloków liczących co najmniej 8 kondygnacji nadziemnych. Mini-ranking wszystkich miast na prawach powiatu, gdzie w minionym roku ukończono więcej niż 5 wysokich bloków wygląda następująco:
- Warszawa – 38 budynków liczących co najmniej 8 kondygnacji/15% wszystkich budynków wielorodzinnych ukończonych przez deweloperów w 2023 r. na terenie tego miasta
- Wrocław – 25 budynków/23%
- Kraków – 20 budynków/16%
- Gdańsk – 11 budynków/9%
- Łódź – 10 budynków/14%
- Lublin – 9 budynków/21%
- Białystok – 7 budynków/21%
- Katowice – 7 budynków/22%
- Poznań – 7 budynków/15%
- Bydgoszcz – 6 budynków/18%
- Rzeszów – 6 budynków/26%
Powyższe informacje skłaniają do wyciągnięcia kilku ciekawych wniosków. Przede wszystkim, okazuje się, że to nie Kraków, lecz Wrocław był w 2023 r. wiceliderem pod względem liczby nowych bloków deweloperskich liczących sobie co najmniej 8 kondygnacji. To zmiana względem sytuacji z 2022 roku. Poza czołową trójką miast, wysokich bloków buduje się dużo mniej, co potwierdza również poniższa mapa. Mimo tego, warto zwrócić uwagę na przykład Rzeszowa. Stolica Podkarpacia w 2023 r. cechowała się bowiem najwyższym udziałem budynków liczących co najmniej 8 kondygnacji w sumie wszystkich budynków wielorodzinnych ukończonych przez deweloperów od stycznia do grudnia 2023 r.
Źródło: GUS
Dane z Rzeszowa potrafią bardzo mocno zaskoczyć
Do jeszcze bardziej zaskakującego wniosku dotyczącego Rzeszowa można dojść przeglądając statystyki GUS z 2022 r. Okazuje się bowiem, że pod względem liczby ukończonych bloków deweloperskich posiadających minimum 8 kondygnacji nadziemnych (20 budynków), Rzeszów wówczas uplasował się za Warszawą (27 budynków) i Krakowem (21 budynków). Ciekawe dane GUS potwierdzają, że Rzeszów w skali kraju wyróżnia się nie tylko dużą liczbą mieszkań oddawanych do użytku na 1000 mieszkańców i sporą liczbą działających firm deweloperskich. Stolica Podkarpacia nadrobiła w dużej mierze zapóźnienie związane z małą liczbą mieszkań na 1000 osób, a teraz zaczyna wyróżniać się wysoką nową zabudową mieszkaniową w grupie mniejszych miast wojewódzkich.
W dużych miastach wysokość bloków jest zróżnicowana
Zaprezentowane powyżej informacje nie oznaczają, że w największych miastach nabywcy mieszkań deweloperskich są skazani na wysokie budynki. Dobry przykład stanowi Warszawa, gdzie w 2023 r. jedna trzecia oddanych do użytku bloków deweloperskich posiadała tylko trzy kondygnacje. Nie mamy dokładniejszych danych, ale można przypuszczać, że dużym udziałem niewysokich bloków cechują się bardziej peryferyjne części takich dzielnic stolicy jak np. Wawer lub Białołęka. Zróżnicowanie wysokości bloków oferowanych przez deweloperów w Warszawie oraz innych dużych miastach jest ważne, ponieważ osoby preferujące niską zabudowę, na rynku wtórnym mają do wyboru m.in. leciwe bloki z PRL-u zbudowane w technologii „Rama H” oraz inne starsze budynki, które będą wymagać kosztownej termomodernizacji ze względu na nowelizację dyrektywy budynkowej (EPBD).
Dodaj komentarz