W dobie naszych czasów, możemy zaobserwować wiele nowych możliwości, dotyczących budowania. Widujemy dziś tak zwane budownictwo ekologiczne, które dla wielu może być wielkim zapytaniem, gdyż będzie stanowiło wielką niewiadomą. Czym zatem jest ten ekologiczny, budowlany temat?
Budownictwo ekologiczne jest określane mianem szeregu rozwiązań, jakie daje nam dzisiaj budownictwo. Zadaniem takich inwestycji jest spełnienie wymogów ochrony przyrody, o czym świadczy sama nazwa takiej architektury. Podstawą jest zadbanie o środowisko, ale także podjęte działania w umiejętnym zużywaniu zasobów naturalnych. Powstaje zatem pytanie, na czym polega cały ten proces i dlaczego ma takie wielkie znaczenie? Odpowiedź wydaje się bardzo prosta, ponieważ podstawą jest ochrona środowiska.
Z poniższego artykułu dowiemy się czym jest inwestycja fotowoltaiczna, oraz po jakim czasie nam się zwróci? Skąd powinniśmy pozyskać dotacje, aby wdrożyć ekologiczne rozwiązania w naszym domu? Czym jest Smart Home, czyli nowoczesne rozwiązanie sterujące?
Budownictwo ekologiczne, czym jest i po co powstaje?
Budownictwo ekologiczne to element, który składa się z kilku filarów. Podstawą są trzy trzony, na podstawie których takie nieruchomości są tworzone. Będzie to przede wszystkim ekologia, która bada wpływ nieruchomości na środowisko. Kolejnym filarem będzie ekonomia, weryfikująca oszczędność w zużyciu mediów. Natomiast trzecim filarem będzie aspekt społeczny, który ma zapewnić komfort otoczeniu, zarówno ludzi, jak i zwierząt. Podstawą w takim działaniu jest zielone budownictwo, które możemy zaobserwować już na niektórych galeriach, sklepach branżowych. Podstawą jest tutaj wyłożenie ściany takiego budynku zielenią, która będzie przyjazna dla otoczenia i środowiska. Takie pokrycie elementów budowlanych zielenią ma przynieść najlepszy efekt dla środowiska, czyli podstawą będzie tutaj wybór elementów i materiałów budowlanych, oraz ich pozyskanie.
W naszym kraju, zielone budownictwo nie jest jeszcze tak znane, a śmiało można powiedzieć że króluje właściwie wśród inwestycji komercyjnych, czyli we wspomnianych wcześniej galeriach, lub sklepach branżowych. Nie mniej jednak, możemy teraz częściej zaobserwować, że trend ten przeskakuje również do tworzonych biurowców, które mają stać się standardem, szczególnie przyjaznym środowisku. Wielu inwestorów zapoznaje się obecnie z rozwiązaniami, jakie daje nam budownictwo ekologiczne. Niestety, dziś jeszcze dominuje technologia tradycyjna, ale pewnie z czasem trend ten nabierze rozpędu i okaże się, że zielone budownictwo to również element domów jednorodzinnych.
Wiele osób tworzy dziś nieruchomości, które w pewnym sensie stanowią trend domów ekologicznych. Powstają drewniane domy, określane mianem domów kanadyjskich, co wpisuje się w te trendy, wskazujące rozwiązania ekologiczne. Oczywiście, nie jest to jeszcze typ domu zielonego, nazywanego powszechnie ekologicznym, ale jest to dobry początek do tego, aby wdrażać takie inwestycje, przy tworzeniu domów jednorodzinnych. Odchodzi się zatem od typowych bloczków, gazobetonu, czy też cegły. Dla ekologii nie jest to bez znaczenia.
Obok powstających domów jednorodzinnych, możemy też zaobserwować nowe osiedla mieszkalne w postaci bloków kilku kondygnacyjnych, w których stosuje się ekologiczne rozwiązania. Jest to przełom w rozwoju takiej technologii, a współcześni deweloperzy decydują się na rozwiązania ekologiczne coraz częściej.
Ekologiczne rozwiązanie w nowoczesnym budownictwie
Budując ekologiczny dom, możemy dzisiaj obniżyć koszty danej inwestycji. Niestety, niewiele osób zdaje sobie jeszcze z tego sprawę, choć zdecydowana większość deweloperów przechodzi na dobrą stronę mocy. Dziś dyskutuje się o ekologicznych rozwiązaniach dla domu, które mogą zminimalizować koszty utrzymania takich nieruchomości, a tym samym przysposobić się dobrze do zielonego otoczenia naturalnego. Ekologiczne rozwiązania w domu to dziś w wielu przypadkach temat numer jeden. Jednym z takich elementów, który zrywa dziś granicę popularności, są panele fotowoltaiczne. Powstają one zazwyczaj na dachach budynków, jeśli dotyczy ona oczywiście bloków jednorodzinnych, lub blokowisk, posiadających dach o określonym nachyleniu. Ale możemy je dzisiaj również zaobserwować na wielu działkach rolnych, które zostały zamienione w plantację paneli fotowoltaicznych. Takie panele mogą znacząco zniwelować konieczność korzystania z prądu, doprowadzonego do mieszkań z wielkich elektrowni. Jest to również narzędzie, które skutecznie obniża rachunki za prąd, a pozyskana tym sposobem energia elektryczna, jest przyjazna dla środowiska, i co najważniejsze, zdecydowanie tania. Koszt takiej inwestycji może nam się zwrócić już za 10 lat.
Inne rozwiązania w domu ekologicznym
Kolejnym krokiem do tego, aby dom był ekologiczny to wykorzystanie energooszczędnych żarówek. Popularne stają się dziś lampy ledowe i w wielu nowych nieruchomościach stanowią właściwie standard. Pobierają one zdecydowanie mniej energii elektrycznej, świecą dłużej, przez to rzadziej musimy je wymieniać. Są to doskonałe, ekologiczne rozwiązania dla każdej nieruchomości. Przede wszystkim, są one przyjazne środowisku, ale także stanowią odpowiednie zabezpieczenie dla naszego portfela, gdyż zaoszczędzimy na takich żarówkach. Wiele osiedli posiada dzisiaj korytarze, różnego rodzaju przejścia, ale także miejsca spacerowe, które powinny być oświetlone właśnie za pomocą wykorzystania żarówek ledowych. Stanowią one doskonały instrument do tego, aby pod pewnymi aspektami określić daną nieruchomość jako zielone budownictwo.
Kolejnym elementem, który możemy dołożyć do worka ekologicznych rozwiązań, jest zbieranie deszczówki. Popularne jest to dzisiaj w domach jednorodzinnych, gdzie zbiera się taką deszczówkę po to, aby móc podlewać rośliny, które znajdują się w naszych ogródkach. Ale taką wodą możemy wykorzystać również do innych czynności dnia codziennego, do których chociażby zaliczamy spłukanie toalety, lub podlanie elementów wspólnych, znajdujących się na osiedlach mieszkalnych. Możemy w ten sposób zaoszczędzić pobór wody, zmniejszyć koszty wspólnych rachunków. W domu jednorodzinnym będzie to szczególnie kluczowe rozwiązanie, gdyż pozostawi nam ono wiele środków w naszym portfelu.
Ekologiczne rozwiązania w budownictwie
Przedstawione powyżej rozwiązania to elementy, które możemy zastosować sami, mając już wybudowaną nieruchomość lub posiadając mieszkanie. Inaczej sytuacja przedstawia się, kiedy powstaje już nieruchomość, w której możemy wdrożyć pewne elementy ekologiczne. Deweloperzy starają się o to, aby na osiedlach powstawały bujne roślinności, niewielkie przestrzenie na małą łąkę, domki dla ptaków i owadów, oraz wspomniana wcześniej roślinność na ścianach i dachach budynków. Możemy wtedy śmiało powiedzieć że są to ekologiczne budynki, ale warto do nich dodać coś jeszcze.
Rozwiązaniem będą tutaj panele fotowoltaiczne, które mogłyby dostarczać prąd do oświetlenia wewnątrz budynkowego, jak również i na zewnątrz. Dodatkowym rozwiązaniem do tego przedsięwzięcia będą energooszczędne lampy LED. Warto osiedla wyposażyć również w zbiorniki na wodę deszczową, gdyż pozwoli to zebrać wodę na podlanie znajdującej się tutaj zieleni.
Podczas budowania nieruchomości, bardzo ważne jest, aby uwzględnić ustawienie budynku względem stron światła, co w zimie pozwoli ogrzać wnętrze mieszkania, ale także odpowiednio je naświetlić. Im dłużej będziemy mieli jasno w naszym mieszkaniu, tym później będziemy musieli skorzystać z oświetlenia sztucznego.
Coraz częściej możemy teraz zaobserwować roślinność na dachach dużych nieruchomości, ale także na ścianach budynków. Jest to bardzo świetne rozwiązanie, które sprawdza się do tego, aby warunki naturalne były zdecydowanie bliżej mieszkańców. Pojawiają się też również takie rozwiązania, które pozwalają na tworzenie ogrodów na dachach budynków. W wielu miastach jest to świetne rozwiązanie na możliwość odpoczynku, na takich właśnie terenach zielonych.
Mieszkania Smart również ekologiczne
Proekologiczne rozwiązania to dziś elementy szybko rozwijające się i zyskują coraz większą popularność. Nie bez znaczenia mówi się dzisiaj o domach inteligentnych i nie chodzi tutaj o wykorzystaną technologię budowlaną, co raczej o elektroniczne zarządzanie budynkiem.
Powstaje zatem pytanie, czy jest to dobre rozwiązanie dla domów ekologicznych? Wydawać by się mogło, że im więcej elektroniki, tym gorzej dla środowiska. Niemniej jednak, inteligentny dom może nam pomóc w zapanowaniu nad zbytnim wykorzystywaniem energii elektrycznej, lub też zadbać o mniejsze wykorzystanie pieców. Automatyczne włączanie i wyłączanie światła, weryfikacja temperatury w pomieszczeniach i wiele innych elementów sprawia, że taka elektroniczna automatyka, którą określamy Smart, w pewnym zakresie jest świetnym rozwiązaniem. Można zatem śmiało powiedzieć że jest to swego rodzaju ekologiczne rozwiązanie dla naszego domu. Pozwalają przecież one na zaprogramowanie pewnych sekwencji, które zadziałają w taki sposób, w jaki je ustawimy. Wykorzystanie technologii takiego typu, nie jest bez znaczenia dla ekologii. Warto zatem wdrożyć przyjazne ekologii rozwiązania, które pozwolą dziś zadbać o nasz ekosystem.
Dodaj komentarz