Olecko rozrasta się o nowe osiedla. W ostatnich latach powstało tu wiele ciekawych inwestycji deweloperskich. W mieście nabyć można nowe mieszkania w atrakcyjnej, często promocyjnej cenie. Mieszkania na sprzedaż w Olecku to najlepsza oferta dla rodzin, młodych małżeństw i singli.
Szukasz mieszkania dla siebie w Olecku? Sprawdź, co warto wiedzieć, szukając mieszkania od dewelopera.
Inwestycje deweloperskie w Olecku – czy zakup na rynku pierwotnym to dobry pomysł?
Jeszcze niedawno mieszkańcy uroczego Olecka mogli tylko marzyć o nowych mieszkaniach. Dziś, kiedy inwestycje deweloperskie dotarły również do mniejszych miasteczek Warmii, Mazur i Pomorza każdy ma szansę kupić nowe mieszkanie w Olecku.
Wiele osób zastanawia się jednak, czy wybór mieszkania na rynku pierwotnym to dobry pomysł. Warto, jednak uspokoić osoby z obawami, pisząc, że rynek pierwotny jest bezpieczny i stabilny.
Jeszcze niedawno mieszkań na rynku wtórnym brakowało. Obecnie, kiedy budownictwo mieszkaniowe ruszyło i dotarło do mniejszych gmin i powiatów plany i marzenia można wprowadzić w życie. W wielu rejonach Polski transakcje deweloperskie stanowią blisko 70% wszystkich transakcji mieszkaniowych. W skali kraju jest to już 50%.
Można dodać również, że inwestycje deweloperskie objęte są specjalnymi regulacjami ustawy deweloperskiej uprawniającymi nabywcę do rzetelnego “prześwietlenia” dewelopera.
Mieszkania deweloperskie w Olecku, a prawa nabywcy
Decydując się na nowe mieszkanie, nabywca ma prawo sprawdzić wiarygodność i wypłacalność dewelopera.
Przede wszystkim kupujący może żądać od dewelopera:
- przedstawienia sytuacji finansowej przedsiębiorstwa z uwzględnieniem dwóch ostatnich lat
- przedstawienia historii wykonanych inwestycji – potwierdzenie prezentowanego portfolio
- oświadczenia w przedmiocie wypłacalności dewelopera i brak postępowań egzekucyjnych
- dokumentów potwierdzających figurowanie firmy we właściwych rejestrach – KRS dla spółki lub CEIDG dla jednoosobowych działalności gospodarczych
- planów budowy przedmiotowej inwestycji
- harmonogramu budowy.
Nowe inwestycje w Olecku, a prospekt deweloperski
Ważnym dokumentem podczas zawierania transakcji deweloperskich jest tzw. prospekt informacyjny. Obowiązek wydania prospektu został nałożony na dewelopera mocą ustawy, dlatego, jeśli tylko nabywca mieszkania w Olecku zażąda prospektu, deweloper musi go przygotować i doręczyć bezpłatnie.
Prospekt deweloperki powinien składać się z dwóch części:
- część ogólna – dane rejestrowe dewelopera, szczegółowe informacje dotyczące nieruchomości, na której realizowana jest inwestycja, informacje o inwestycjach planowanych w promieniu jednego kilometra od tej nieruchomości, pozwolenia na budowę, informacje o sposobie finansowania inwestycji, termin rozpoczęcia i zakończenia budowy
- część szczegółowa dotycząca mieszkania na sprzedaż – cena za jeden metr kwadratowy mieszkania, rozmieszczenie pomieszczeń, lokalizacja mieszkania na nieruchomości, kondygnacja, harmonogram prac budowlanych, sposób pomiaru powierzchni mieszkania, zasady dotyczące ewentualnej zmiany ceny lokalu, środki ochrony kupującego m.in. rachunek powierniczy, gwarancja bankowa, gwarancja ubezpieczeniowa, opis dotyczący standardu wykonania mieszkania oraz warunki odstąpienia od umowy deweloperskiej.
Mieszkania od dewelopera w Olecku – jak przebiega zakup mieszkania?
Rynek pierwotny w Olecku nie jest zbyt rozbudowany, dlatego po potwierdzeniu wiarygodności i uczciwości dewelopera (informacje w internecie, rozmowy ze znajomymi, kontakt z byłymi klientami dewelopera) oraz rozeznaniu się w standardzie prowadzonych inwestycji (jakość wykonania, długość gwarancji) można przystąpić do formalności.
Pierwszym krokiem może być umowa rezerwacyjna. Jej zawarcie nie jest obligatoryjne jednak może pozwolić “zaklepać” wybrane mieszkanie.
Umowę rezerwacyjną, warto zawrzeć, jeśli kupując zamierza starać się o kredyt hipoteczny i dalsze losy transakcji zależeć będą od decyzji banku. Przy czym warto zaznaczyć, że w umowie rezerwacyjnej powinien znaleźć się zapis, iż kupujący może bez ponoszenia żadnych opłat odstąpić od umowy, jeśli nie otrzyma kredytu.
Jeśli nowe inwestycje na pewno przypadły nam do gustu kolejnym krokiem w drodze do posiadania własnego M będzie zawarcie umowy deweloperskiej. Tę należy zawrzeć już w kancelarii notarialnej. Opłaty notarialne ponoszą strony umowy po połowie. Dla zabezpieczenia swoich praw, treść umowy deweloperskiej, warto wcześniej omówić z notariuszem lub wybitnym prawnikiem. Deweloper na życzenie klienta ma obowiązek wydać mu wcześniej wzór takiej umowy.
Wraz z podpisaniem umowy deweloperskiej powstaje obowiązek regulowania rat. Ostatnią ratę należy wpłacić deweloperowi po podpisaniu umowy przenoszącej własność mieszkania.
Podpisanie umowy głównej może nastąpić po odebraniu budynku. Ostatnim krokiem jest przekazanie kluczy (odbiór mieszkania/sporządzenie protokołu zdawczo-odbiorczego).
Mieszkania deweloperskie posiadają ustawową pięcioletnią rękojmię – prawo reklamowania przez nabywcę wykrytych wad i usterek.