Rynek pierwotny rządzi się swoimi prawami. Z jednej strony pozostawiając deweloperom wiele swobody, z drugiej nakładając na nich szereg obowiązków. Tzw. ustawa deweloperska daje prawa również potencjalnym klientom dewelopera, którzy mogą żądać przedłożenia dokumentacji budowy, prospektu informacyjnego, a także oświadczenia o wypłacalności.
Zastanawiasz się nad zakupem mieszkania w Wejherowie? Poznaj nowe inwestycje w Wejherowie, a następnie sprawdź, co możesz zrobić, by bezpiecznie kupić nowe mieszkanie.
Inwestycje deweloperskie w Wejherowie – na co zwrócić uwagę?
Choć inwestycje na rynku pierwotnym są coraz bardziej bezpieczne, przed podpisaniem umowy z deweloperem warto potwierdzić jego wiarygodność i wypłacalność.
Nabywca mieszkania od dewelopera ma prawo swobodnie rozmawiać z przedstawicielem firmy deweloperskiej i pytać o szczegóły transakcji. Przede wszystkim starając się ustalić:
- termin rozpoczęcia prac budowlanych
- termin zakończenia robót i termin przeniesienia prawa własności mieszkania na sprzedaż na nabywcę – kupujący może otrzymać klucze od wybranego mieszkania dopiero po zakończeniu inwestycji i odbiorze budynku przez uprawniony organ
- doświadczenie dewelopera – warto skupić się na prowadzonych już inwestycjach podobnego typu i podobnych rozmiarów. Oprócz portfolio należy zażądać od dewelopera doręczenia tzw. prospektu informacyjnego, w którym muszą znaleźć się szczegółowe dane na temat zakończonych inwestycji z wyszczególnieniem adresów i terminów oddania budynków do użytkowania
- stabilność finansową przedsiębiorstwa – choć większość deweloperów prowadzi nowe inwestycje na kredyt to należy skupić się na wypłacalności firmy. Nabywca mieszkania na sprzedaż w Wejherowie może zażądać okazania sprawozdania finansowego za dwa ostatnie lata oraz oświadczenia, że wobec firmy nie jest i nie było prowadzone postępowanie egzekucyjne o należność przekraczającą 100 tysięcy złotych
- prawie do dysponowania gruntem – warto sięgnąć do księgi wieczystej, tak by zapoznać się nie tylko z prawem własności, ale również obciążeniami na danej nieruchomości (papierową księgę wieczystą może obejrzeć każda zainteresowana osoba w wydziale ksiąg wieczystych Sądu Rejonowego właściwego ze względu na miejsce położenia nieruchomości)
- plan zagospodarowania przestrzennego dla działek sąsiadujących oraz obszaru w promieniu jednego kilometra od planowanej inwestycji deweloperskiej – inwestycje deweloperskie powstają często na obrzeżach miasta, dlatego warto ustalić, czy w najbliżej okolicy nie przewiduje się budowy obiektów, które mogą utrudniać dojazd do miejsca zamieszkania lub uprzykrzać codzienne funkcjonowanie. Warto zwrócić uwagę na kluby nocne, zakłady mechaniczne, stacje paliw, zakłady produkcyjne, przetwórnie, ubojnie, fermy drobiu, które nie tylko generują dodatkowy ruch i hałas, ale często również nieprzyjemny zapach.
Inwestycje deweloperskie w Wejherowie – jak kupić mieszkanie?
Kontakt z deweloperem lub upoważnioną przez niego osobą powinien pomóc w wyborze wymarzonego lokalu. Deweloper bowiem powinien udzielić kupującego wszelkich szczegółów związanych z dostępnymi mieszkaniami – powierzchnia, cena, rozmieszczenie pomieszczeń, dodatkowe udogodnienia.
Niemniej jednak nowe mieszkania w Wejherowie powstają przy zachowaniu obecnie obowiązujących trendów. Nabywca w korzystnej cenie ma szansę nabyć mieszkanie dostosowanie do jego potrzeb i zasobności portfela. Przy czy osoby nieposiadające wystarczającej sumy mogą skorzystać z kredytu hipotecznego.
Banki dość chętnie finansują zakup mieszkania na rynku pierwotnym. Nowe mieszkania są bowiem pewną inwestycją. Nie tracą na wartości i są tańsze w utrzymaniu od mieszkań na rynku wtórnym (nie wymagają remontu, a zastosowanie nowych technologii obniża opłaty eksploatacyjne).
Kupując nowe mieszkanie w Wejherowie, może zastanowić się nad ceną. Tę warto negocjować z deweloperem, zyskując szansę na zbicie ceny nawet o kilka procent. Można też wyczekać ceny promocyjnej, jeśli mieszkania nie znajdują szybko nabywców.
Wybierając mieszkanie na całe życie, warto również zastanowić się nad powierzchnią i rozmieszczeniem pomieszczeń. Zakup należy przeanalizować pod kątem wymaganej liczby pomieszczeń (pokoi), dostępu do tarasu, parkingu oraz kontynuacji. Z pewnością wygodniej jest korzystać z mieszkań na parterze, choć mieszkania na najwyższej kondygnacji będą atrakcyjne w miłej i przyjaznej okolicy, z pięknymi widokami.
Rynek pierwotny w Wejherowie, a zabezpieczenie wpłaconych środków
Mieszkania deweloperskie podlegają specjalnym regulacjom, które nakładają na deweloperów obowiązek zawarcia umowy o prowadzenie tzw. rachunku powierniczego. Rachunek powierniczy – otwarty lub zamknięty – prowadzony jest przez bank osobno dla każdego mieszkania na sprzedaż.
Wpłacone przez nabywcę środki podlegają jego nadzorowi – bank zobowiązany jest udzielić nabywcy informacji o saldzie na rachunku oraz dokonanych przez dewelopera wypłatach. Przy czym deweloper ma prawo korzystać z rachunku powierniczego jedynie po ukończeniu poszczególnych etapów inwestycji (powierniczy rachunek otwarty) lub po przeniesieniu prawa własności mieszkania od dewelopera na nabywcę (powierniczy rachunek zamknięty).