Data publikacji: 12.07.2024

5/5 - (1 vote)

Od sierpnia duże zmiany na nowych osiedlach

nowe przepisy budowlane

Łukasz Pierzchała

5/5 - (1 vote)

Osoby zainteresowane tematyką rynku nieruchomości mogły już słyszeć o znaczącej zmianie warunków technicznych dla budynków, która miała zacząć obowiązywać od 1 kwietnia 2024 r. Dosłownie w ostatniej chwili rząd postanowił jednak odroczyć wejście w życie nowych przepisów, ponieważ wnioskowali o to inwestorzy mieszkaniowi (nie tylko deweloperzy, ale również towarzystwa budownictwa społecznego oraz społeczne inicjatywy mieszkaniowe). Sierpniowy termin wprowadzenia nowych przepisów nie ulegnie już zmianie, więc warto przyjrzeć się rozwiązaniom, które postanowił wprowadzić ustawodawca. Są one bezsprzecznie korzystne dla klientów firm deweloperskich, choć jednocześnie mogą przyczynić się do wzrostu cen mieszkań.

Wysokie budynki teraz dalej od granicy działki

Tytułem wstępu warto doprecyzować, że cały czas mówimy o nadchodzącej zmianie Rozporządzenia Ministra Infrastruktury z dnia 12 kwietnia 2002 r. w sprawie warunków technicznych, jakim powinny odpowiadać budynki i ich usytuowanie (Dz.U. 2002 nr 75 poz. 690). Tę zmianę ma wprowadzić Rozporządzenie Ministra Rozwoju i Technologii z dnia 27 października 2023 r. zmieniające rozporządzenie w sprawie warunków technicznych, jakim powinny odpowiadać budynki i ich usytuowanie (Dz.U. 2002 nr 75 poz. 690). To właśnie termin wejścia w życie tego drugiego aktu prawnego został przesunięty z 1 kwietnia na 1 sierpnia 2024 r.

Krajowe media informując o zmianie warunków technicznych dla budynków często skupiają się na kwestii odległości od granicy działki. Po medialnych doniesieniach na temat kilku kontrowersyjnych inwestycji rząd postanowił wprowadzić zmiany dotyczące właśnie tej kwestii. Mianowicie, od 1 sierpnia br. budynki mieszkalne wielorodzinne o wysokości ponad czterech kondygnacji nadziemnych będą musiały znajdować się w odległości od granicy działki wynoszącej co najmniej 5 metrów (niezależnie od tego, czy w ścianie znajdują się okna lub drzwi). To oznacza limit odległościowy większy o 1 metr lub 2 metry względem obecnie obowiązujących przepisów. Dla wyższych budynków wielorodzinnych (o wysokości ponad czterech kondygnacji) wprowadzono też dodatkowy limit odległości względem granicy działki: 3 metry od balkonu.

Place zabaw mają być teraz znacznie większe

Wielkość placów zabaw to kolejna kwestia związana z nowymi osiedlami, która w ostatnim czasie wzbudzała zainteresowanie mediów oraz kontrowersje. Przepisy obowiązujące od 1 sierpnia 2024 r. zmienią sytuację na lepsze. Nowe regulacje wskazują bowiem, że powierzchnia placu zabaw powinna wynosić:

  • 1 mkw. na każde mieszkanie – jeśli w budynku lub zespole budynków znajduje się od 21 do 50 mieszkań
  • 50 mkw. – jeżeli w budynku lub zespole budynków znajduje się od 51 do 100 mieszkań
  • 0,5 mkw. na każde mieszkanie – o ile w budynku lub zespole budynków znajduje się od 101 do 300 mieszkań
  • 200 mkw. – jeśli w budynku lub zespole budynków znajduje się powyżej 300 mieszkań

Warto zwrócić uwagę, że dla budynków liczących do 20 mieszkań włącznie nie przewidziano obowiązku budowy placów zabaw. Mniej restrykcyjne wymogi będą też dotyczyć inwestycji w strefie śródmiejskiej. Wprowadzone przepisy ustalają dodatkowe wymogi związane z placami zabaw – dotyczące np. wyposażenia, lokalizacji i ogrodzenia placu zabaw. Co ważne, dla budynków liczących powyżej 20 mieszkań obowiązkowe staną się też miejsca rekreacyjne dostępne dla osób ze szczególnymi potrzebami. Mowa o osiedlowych przestrzeniach z udziałem powierzchni biologicznie czynnej na poziomie co najmniej 30% (takim jak w przypadku placu zabaw).

Pomieszczenie na rowery będzie obowiązkowe  

Następną nowością oczekiwaną przez wiele osób będzie konstrukcja obowiązkowych pomieszczeń na rowery oraz wózki dziecięce. Zaktualizowane warunki techniczne wskazują, że w budynku mieszkalnym wielorodzinnym powinno znajdować się pomieszczenie gospodarcze na potrzeby przechowywania rowerów i wózków dziecięcych. Taka wózkownia/rowerownia będzie musiała znaleźć się w pobliżu wejścia do budynku lub na kondygnacji podziemnej z dostępem poprzez windę lub pochylnię. Zamiennie odpowiednie pomieszczenie gospodarcze będzie mogło mieć postać budynku gospodarczego, altany lub wiaty. Minimalna powierzchnia przestrzeni na wózki oraz rowery to 15 mkw.

Budowanie na starych zasadach jest możliwe?

Warto podkreślić, że do 1 sierpnia 2024 r. inwestorzy mieszkaniowi mogą składać wnioski o pozwolenie na budowę bloków objętych dotychczasowymi warunkami technicznymi. W przypadku wydanych do tego dnia decyzji o pozwoleniu na budowę, również będą miały zastosowanie poprzednie regulacje. Tak więc zmiany dotyczące funkcjonalności nowych osiedli zobaczymy z pewnym opóźnieniem. Nowe przepisy obejmą inwestycje deweloperskie, w przypadku których o pozwolenie na budowę wnioskowano od 1 sierpnia 2024 r. Z czasem takich projektów będzie przybywać na rynku.

O autorze

Łukasz Pierzchała

Właściciel oraz osoba odpowiedzialna za rozwój portalu wybierzdewelopera.pl. Pasjonat rynku nieruchomości, który z zaangażowaniem śledzi najnowsze trendy i zmiany w branży. Jego celem jest pomoc użytkownikom portalu w znalezieniu idealnych inwestycji.

Zobacz również

Kredyt na Start ma finansowanie lecz nie ma akceptacji

Kredyt na Start ma finansowanie, lecz nie ma akceptacji?

Sprawa dotycząca Kredytu na Start wciąż nie została rozstrzygnięta. Program może zostać sfinansowany w 2025 r. ze specjalnej rezerwy budżetowej (1,6 mld zł).
Kredyt na Start politycznej walki ciag dalszy

Kredyt na Start: politycznej walki ciąg dalszy

Znów ujawniły się koalicyjne spory i podziały, które mogą storpedować zapowiadany program Kredyt na Start. Analizujemy niełatwą sytuację.
rzeszow

Rzeszów: zaskoczenie w budowlanej czołówce?

Rzeszów lokuje się wysoko w rankingu aktywności deweloperów, co może wzbudzać zaskoczenie. Wyjaśniamy zatem, dlaczego tam buduje się tak dużo.
Kredytowe polrocze 2024

Kredytowe półrocze 2024 - co warto wiedzieć?

Znamy już wiele danych na temat rynku kredytów mieszkaniowych w I poł. 2024 r. Warto zatem przedstawić informacje na temat np. oprocentowania i liczby umów.

Komentarze

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *