Data publikacji: 08.04.2021 | Data aktualizacji: 18.04.2023

5/5 - (1 vote)

Przeprowadzka do nowego mieszkania – rady organizacyjne

Przeprowadzka do nowego mieszkania - rady organizacyjne

Redakcja

5/5 - (1 vote)
Pobierz Checklistę

Pobierz Checklistę

Aby to zrobić podaj swój adres e-mail

    Wiele osób zainteresowanych zmianą lokum postrzega przeprowadzkę jako najbardziej negatywny i kłopotliwy element całej operacji. Konieczność wielogodzinnego pakowania dobytku przyćmiewa czasem radość z nowego i często lepszego adresu. Dotyczy to zarówno osób, które kupiły lokal lub dom, jak i najemców zmieniających miejsce zamieszkania. Przeprowadzki oczywiście nie można uniknąć, ale dzięki jej sprawnemu przeprowadzeniu uda się zminimalizować koszty oraz stres. Nasz poradnik odpowiada na pytanie „przeprowadzka – jak zorganizować?” i dostarcza praktycznych wskazówek. Dotyczą one między innymi wyboru firmy przeprowadzkowej. Ważne są również kwestie takie, jak lista zakupów do nowego mieszkania i dobra organizacja pakowania dobytku.

    Przeprowadzka – poradnik nie zastąpi nam spokoju

    Przede wszystkim, warto podkreślić, że żaden poradnik nie zagwarantuje sprawnej organizacji przeprowadzki jeśli osoby zmieniające miejsce zamieszkania będą działać w sposób chaotyczny. Wtedy może się okazać, że wybrana firma przeprowadzkowa jest nieszczególnie dobra i tania, a niektóre przedmioty podczas podróży uległy zniszczeniu. Właśnie dlatego należy działać spokojnie i zapewnić sobie odpowiedni czas na właściwe spakowanie rzeczy. Najemcy powinni pamiętać o ustawowych i umownych okresach wypowiedzenia umowy najmu przez właściciela lokalu. Osoby sprzedające dotychczasowe mieszkanie lub wcześniej użytkowany dom powinny natomiast w taki sposób ustalić kwestie związane z przekazaniem kluczy do lokum, aby pozostawić sobie czas na spokojne zebranie dobytku. Dobrym pomysłem jest np. stopniowe „wyjadanie” wszystkich zapasów spożywczych. Podczas przeprowadzki stanowią one bowiem dodatkowy kłopot i niepotrzebnie zajmują miejsce.

    Ustalenia związane z przekazaniem mieszkania lub domu warto uwzględnić już w umowie przedwstępnej. Taka umowa powinna również dokładnie precyzować, które elementy obecnego wyposażenia lokum staną się własnością kupującego. Podczas określania listy przedmiotów, które mogą pozostać w poprzednim lokum, warto brać pod uwagę również specyfikę nowego mieszkania. Być może, niektóre rzeczy trzeba będzie szybko sprzedać, bo nie pasują do nowego lokum i jednocześnie nie chce ich nabywca nieruchomości podpisujący umowę przedwstępną.

    Jeszcze przed rozpoczęciem przeprowadzki, a nawet przed podpisaniem umowy przedwstępnej dotyczącej sprzedaży poprzedniego lokum, warto poświęcić czas na obejrzenie swojego kolejnego mieszkania lub domu. Dzięki temu lista zakupów do nowego mieszkania będzie bardziej przemyślana i zaraz po przeprowadzce nie okaże się, że brakuje np. odpowiedniego materaca lub innych podobnie niezbędnych przedmiotów.

    Ile kosztuje firma przeprowadzkowa i jak ją wybrać?

    Wybór odpowiedniej firmy przeprowadzkowej również jest bardzo ważnym elementem planowania przeprowadzki. Nie trzeba chyba nikogo przekonywać, że nierzetelny kierowca, który nie przyjedzie razem z ekipą przeprowadzkową lub mocno się spóźni może zepsuć cały zaplanowany wcześniej harmonogram. Właśnie dlatego oprócz ceny za usługi przeprowadzkowe należy brać pod uwagę również opinie wyrażane przez wcześniejszych klientów. Takie opinie, które są widoczne na przykład w wyszukiwarce Google, nie zawsze muszą być obiektywne. Niektórzy klienci bywają bowiem roszczeniowi lub przerzucają winę za swój brak organizacji na firmę przeprowadzkową. Jednak w przypadku, gdy dana firma ma np. 100 – 200 opinii, udział takich nieobiektywnych ocen powinien być względnie mały. Warto również brać pod uwagę opinie krewnych i znajomych. Być może oni mogą polecić jakiegoś rzetelnego przedsiębiorcę, gdyż sami przeprowadzali się niedawno?

    Warto też pamiętać, że odpowiedź na pytanie, ile kosztuje firma przeprowadzkowa nie zawsze musi być łatwa. Kiedy już wstępnie wybierzemy kilku rzetelnych przedsiębiorców, to może okazać się, że zupełnie inaczej ustalają oni koszt przeprowadzki. Najczęściej jest on uzależniony od rodzaju wykorzystywanego auta i planowanego dystansu. Na szczęście, pomoc w ładowaniu rzeczy zwykle będzie nieodpłatna (podobnie jak pomoc przy rozładunku). Czasem trzeba natomiast dopłacić za usługę polegającą na utylizacji niepotrzebnych przedmiotów. Warto też wiedzieć, że na to, ile kosztuje firma przeprowadzkowa wpływa zakres ubezpieczenia przewożonych przedmiotów, które wykupił przedsiębiorca.

    W trakcie rozmowy z firmą przeprowadzkową, której oferta cenowa jest najbardziej korzystna, a opinia nie wzbudza wątpliwości, warto podać informacje o nietypowych przedmiotach, które trzeba będzie przewieźć. Przykład to chociażby zabytkowe pianino lub ciężkie drewniane meble. Ważne są także informacje dotyczące kondygnacji, na którą należy wnieść rzeczy i piętra, z którego trzeba je znieść. Brak windy w budynku wielorodzinnym niestety skomplikuje przeprowadzkę i może znacząco podnieść jej koszty. Przedsiębiorca zajmujący się przeprowadzkami na podstawie wielkości gospodarstwa domowego i poprzedniego lokum pomoże również oszacować, jak duży samochód będzie potrzebny. Efektem ustaleń powinna być ostateczna cena, która bywa wyrażona również w przeliczeniu na 1 km podróży (np. 2,00 zł/1 km). Jeżeli nie zamierzamy zawrzeć pisemnej umowy z firmą przeprowadzkową, to wszystkie ustalenia warto utrwalić np. nagrywając rozmowę lub zachowując e-maile albo SMS-y.

    Pobierz Checklistę i pamiętaj o wszystkim

    Pobierz Checklistę i pamiętaj o wszystkim

    Aby to zrobić podaj swój adres e-mail

      Przeprowadzka: jak zorganizować pakowanie rzeczy?

      W artykule, który omawia temat „przeprowadzka porady” muszą się również znaleźć użyteczne informacje dotyczące pakowania rzeczy. Jest to bowiem kluczowa czynność. Jeszcze przed jej rozpoczęciem trzeba zatroszczyć się o odpowiedni zapas czasu i potrzebne akcesoria. Nic nie stoi na przeszkodzie, aby najmniej potrzebne przedmioty zacząć pakować przykładowo tydzień wcześniej. Przy okazji warto wyodrębnić miejsce, do którego będą trafiały zupełnie niepotrzebne rzeczy (np. stare ubrania). Dla wielu osób przeprowadzka to bowiem doskonała okazja do pozbycia się rupieci, które zalegają np. na dnie szaf lub szuflad. Być może, niektóre z nich uda się jednak sprzedać? Na takie przedmioty warto przygotować osobne pudło. Innym rozwiązaniem jest rozpoczęcie swoistego remanentu w domu lub mieszkaniu np. na miesiąc przed planowaną przeprowadzką. W takiej sytuacji zwiększa się szansa, że niepotrzebne rzeczy uda się sprzedać jeszcze przed rozpoczęciem najważniejszej fazy przygotowań.

      Przed przystąpieniem do pakowania, warto zlustrować wzrokiem zabierane przez siebie przedmioty i podzielić je na następujące kategorie:

      • rzeczy, które mogą bez problemu zostać przewiezione w workach (np. ubrania i komplety pościeli)
      • elementy wyposażenia możliwe do przewiezienia w pudełku bez dodatkowych zabezpieczeń (np. książki)
      • przedmioty szklane oraz inne rzeczy wrażliwe na wstrząsy, które wymagają zapakowania np. w folię bąbelkową (dobra rada: do zabezpieczenia talerzy ceramicznych przydają się ich cienkie plastikowe odpowiedniki jako izolacja)
      • rzeczy niemieszczące się do pudełek, które trzeba szczególnie starannie zapakować (np. lustra)
      • elektronikę, którą najlepiej jest przewozić w fabrycznych pudełkach (po uprzednim sfotografowaniu układu wszystkich połączeń kabli np. w komputerze stacjonarnym lub telewizorze)
      • duże przedmioty niewymagające szczególnej troski, które trzeba tylko zabezpieczyć przed zabrudzeniem (np. zwinięte dywany oraz materace)
      • duże przedmioty wymagające dodatkowego zabezpieczenia i rozebrania (przykład to meble)
      • rzeczy potrzebne do zamieszkania w nowym lokum przez pierwsze kilka dni (dzięki spakowaniu takich przedmiotów, które byłyby niezbędne również w czasie wyjazdu, można będzie spokojnie rozpakowywać mniej ważne rzeczy przez kilka dni po przeprowadzce)

      Przed przystąpieniem do pakowania, warto postarać się o potrzebne akcesoria, czyli mocne kartony w kilku rozmiarach, wytrzymałe worki oraz zapasy folii bąbelkowej i co najmniej dwa rodzaje mocnej taśmy (cieńsza i bardziej wytrzymała). Bardzo pożyteczny bywa również dyspenser do taśm, który pomaga w ich przyklejaniu. Na pewno przydadzą się też różnego rodzaju plastikowe pojemniki na drobiazgi oraz woreczki, do których można włożyć chociażby śrubki z rozkręcanych mebli. Potrzebny jest także marker lub zestaw samoprzylepnych etykiet. Opisanie pudełek przy pomocy tych dwóch akcesoriów zapobiegnie np. sytuacji, w której cięższe przedmioty znajdą się nad lżejszymi w wynajętym busie.

      Jeżeli kupione przez nas pudła nie mają otworów do przenoszenia, to przydatny będzie nożyk, dzięki któremu można wyciąć potrzebne dziury. Taśma malarska naklejona w kształcie litery „X” pomoże natomiast w zabezpieczeniu luster. Folia typu „strech” będzie z kolei przydatna do zabezpieczenia rzeczy, które mogą się wysunąć (np. szuflad w regale).  Dobrym pomysłem jest także wykorzystanie pudeł po winach lub innych alkoholach, które posiadają mocne przegródki wewnątrz. Takie pudła można otrzymać za darmo np. w barach lub restauracjach.

      Oczywiście w przypadku pudełek też trzeba pamiętać o zasadzie, zgodnie z którą cięższe przedmioty wędrują na dno. Warto wiedzieć, że niektóre domowe rzeczy mogą zastąpić folię bąbelkową. Przykładem są ręczniki, które w pudełku pełnią funkcję amortyzującą. Rzeczy potrzebne na kilka pierwszych dni zamieszkania w nowym lokum, można natomiast włożyć do plecaków i toreb – tak samo jak przed zwykłym wyjazdem.

      Nadzór nad firmą przeprowadzkową będzie ważny

      Już wcześniej zaprezentowaliśmy porady, które zwiększają szanse na znalezienie dobrej firmy przeprowadzkowej. Mimo tego, warto sprawować nadzór nad przenoszeniem przedmiotów i sprawdzać, czy cięższe pudełka nie znajdują się na tych lżejszych. Trzeba też wiedzieć, że ciężkie sprzęty gospodarstwa domowego takie jak pralka lub lodówka powinny zostać ulokowane najbliżej kabiny kierowcy. W dalszej kolejności należy włożyć meble oraz cięższe pudła. Małe i lekkie pakunki powinny znaleźć się na końcu pojazdu. Miejsce na torby z cennymi przedmiotami jest natomiast we własnym aucie albo kabinie kierowcy busa. W artykułach prezentujących temat „przeprowadzka poradnik” i „przeprowadzka porady” czasem znajdziemy również informacje o tym, że przed zakończeniem pakowania i odjazdem warto jeszcze raz przejrzeć opuszczane mieszkanie albo dom. Jest to szczególnie ważna sprawa jeśli przeprowadzamy się daleko.

      Pracę osób zaangażowanych w przeprowadzkę trzeba także obserwować podczas rozpakowywania ładunków. Warto aby jeden domownik pomagał w rozładunku rzeczy z auta i dawał wskazówki, a drugi pilnował stanu przedmiotów w momencie ich dostarczenia do domu lub mieszkania. Wszelkie stwierdzone uszkodzenia dotyczące np. mebli należy od razu udokumentować przy pomocy zdjęcia. Warto też zwracać uwagę, czy pracownicy firmy przeprowadzkowej podczas wnoszenia ciężkich przedmiotów nie uszkodzili np. pakietu lub klatki schodowej w bloku. Dopiero po stwierdzeniu, że wszystkie pakunki oraz rzeczy dotarły na miejsce i są w dobrym stanie, można przystąpić do ich powolnego rozpakowywania (zaczynając od najpotrzebniejszych). Niektóre pudełka oraz opakowania (np. po telewizorze) warto zostawić na przyszłość, bo mogą jeszcze być przydatne.

      Pobierz Checklistę już teraz i miej pewność, że o niczym nie zapomnisz

      Pobierz Checklistę już teraz i miej pewność, że o niczym nie zapomnisz

      Aby to zrobić podaj swój adres e-mail

        Zobacz również

        Kredyt na start projekt ustawy

        Kredyt na Start: co nam mówi projekt ustawy?

        Niedawno pojawił się projekt ustawy o Kredycie na Start. Analizujemy więc najważniejsze zasady nowego programu dopłat kredytowych.
        Kredyt na Start

        Kredyt na Start - czy wiemy już o nim dużo?

        Pojawiły się kolejne informacje o „Kredycie na Start”, czyli następnym programie dopłat, który chce uruchomić rząd. Analizujemy nowe doniesienia.
        wysokie budynki

        Gdzie deweloperzy budują najwyżej?

        GUS podaje informacje na temat wysokości bloków budowanych w Polsce. Warto przyjrzeć się tym ciekawym statystykom.
        Odbiór mieszkania - jak powinien wyglądać krok po kroku?

        Odbiór techniczny mieszkania od dewelopera – sprawdź, jak powinien wyglądać krok po kroku!

        Odbiór mieszkania jest równie ważny, jak podpisanie umowy z deweloperem. Wyjaśniamy zasady poprawnego odbioru nowego lokum i zwracamy uwagę na „haczyki”

        Komentarze

        Dodaj komentarz

        Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *