Taras, balkon czy loggia to dodatkowe powierzchnie, które przynależą do mieszkania. Nabywcy mogą zaaranżować je niemal w dowolny sposób. Każde z tych rozwiązań ma swoje wady i zalety. Czym różni się, więc balkon od loggii? Jaki jest status każdego z nich? Na które rozwiązanie się zdecydować? Sprawdź to w artykule!
Spis treści
Co wchodzi w metraż mieszkania? Pomieszczenia zaliczające się do powierzchni użytkowej
Zgodnie z prawem za powierzchnię użytkową uznaje się sumę metrażu pomieszczeń w mieszkaniu. Do metrażu mieszkania zalicza się, więc powierzchnie m.in. pokoi, kuchni, łazienek, przedpokoju, holu, korytarza, spiżarni, garderoby oraz wszelkich inne izb. Do lokalu mogą przynależeć także miejsca takie jak piwnica, strych, komórka czy garaż. Są one nazwane są pomieszczeniami przynależnymi.
Za powierzchnię użytkową lokalu nie uznaje się jednak powierzchni balkonów, tarasów i loggii. W myśl obowiązującej ustawy te miejsca uznawane są po części, jako nieruchomość wspólna. Choć w praktyce balkon czy loggia służą często tylko właścicielom konkretnego lokalu, to jednak są one częścią wspólną budynku (są częścią konstrukcji i elewacji). Dlatego też ich status nie jest jednoznacznie uregulowany. Choć w praktyce stanowią one indywidualną własność każdego z właścicieli lokalu, to jednak w teorii są nieruchomością wspólną.
Jednym z najczęstszych pytań potencjalnych nabywców nieruchomości, jest to czy taras wlicza się do powierzchni zabudowy. Zależne jest to od rodzaju budowanego tarasu – niezadaszony taras wystający poza obrys budynku nie wlicza się do powierzchni zabudowy. Z kolei taras wpisany w obrys budynku jest już uwzględniony w obliczeniach. Jest to dość istotna kwestia, bowiem w przypadku zaliczenia do powierzchni zabudowy budynku, zapłacimy od jego powierzchni wyższy podatek od nieruchomości.
Loggia a balkon: co jest lepsze?
Jaka jest różnica między balkonem a loggią? Loggia jest otwartą na zewnątrz wnęką w fasadzie budynku. Jest ona po prostu przedłużeniem mieszkania, zwykle jest oddzielona drzwiami i oknami od pomieszczeń wewnętrznych. Może być ona otwarta lub zamknięta, najczęściej przeszklona. Z kolei balkon nie jest wnęką w fasadzie budynku, a jest on po prostu elementem nadwieszonym, posiadającym formę otwartą. Balkonem typu loggia określa się zwykłą loggię, tyle że niezabudowaną.
Wiele osób zastanawia się, które rozwiązanie jest lepsze – loggia czy balkon. Nie ma jednoznacznej odpowiedzi na to pytanie. Warto rozważyć wady i zalety każdego z tych rozwiązań. Do zalet loggii można zaliczyć przede wszystkim:
- może być ona przedłużeniem powierzchni mieszkalnej,
- pozwala na większe możliwości aranżacyjne – np. może pełnić rolę ogrodu zimowego,
- w przypadku loggii przeszklonych pozwala na całoroczne użytkowanie,
- zapewnia większą prywatność.
Wadami loggii może być natomiast fakt, że na jej rzecz najczęściej ogranicza się powierzchnię użytkową mieszkania.
Najważniejsze zalety balkonu to:
- sezonowo można na nim uprawiać rośliny,
- pozwala na relaks w ciepłe dni,
- można go wykorzystywać jako dodatkową przestrzeń do przechowywania rzeczy.
Czy balkon ma jakieś wady? Na pewno nie jest to miejsce, które pozwala przez cały rok cieszyć się swoimi walorami. Kiedy na zewnątrz panuje niepogoda, balkon jest raczej mało użyteczny. Ponadto zapewnia on znacznie mniejszą prywatność niż loggia. Zwłaszcza balkon na parterze może zapewniać mieszkańcom lokalu zbyt mało intymności.
Dlaczego warto posiadać taras zabudowany? Zalety oszklonego tarasu
Oszklony taras to doskonałe rozwiązanie dla osób, które chcą korzystać z walorów tego miejsca przez cały rok. Zabudowany taras chroni nie tylko przed niekorzystną pogodą i opadami, ale też przed wiatrem i owadami. Ponadto taras oszklony daje niemal nieograniczone możliwości aranżacyjne. Takie miejsce pozwala się zrelaksować lub służyć do pracy, nauki czy zabawy.
Oszklony taras znakomicie integruje budynek z naturalnym otoczeniem. Sprawdza się on również świetnie w roli wymarzonej oazy spokoju. Pozwala napić się kawy, herbaty czy wina przy jednoczesnym podziwianiu okolicznego krajobrazu. Zapewnia także dużą dostępność do naturalnego światła.
Dodaj komentarz