Data publikacji: 12.05.2022 | Data aktualizacji: 20.10.2023

5/5 - (1 vote)

Styl eklektyczny w domu i mieszkaniu. Jak stworzyć udane aranżacje?

Styl eklektyczny w domu

Redakcja

5/5 - (1 vote)

Eklektyzm w aranżacji wnętrz

Styl eklektyczny można wprowadzić niemal do każdego wnętrza. Sprawdzi się on zarówno w starych domach i stylowych kamienicach, jak i w nowo wybudowanych mieszkaniach czy domach na przedmieściach. Wnętrze w stylu eklektycznym wyróżnia się umiejętnym i stylowym łączeniem elementów, które pozornie wcale do siebie nie pasują. Dzięki harmonijnym połączeniom możliwe jest kreowanie niebanalnych, urzekających wnętrz. Jednak potrzeba naprawdę wiele wyczucia, żeby nie uzyskać chaotycznych i nieprzemyślanych aranżacji. Jak zatem łączyć ze sobą różnorodne style by uniknąć aranżacyjnych wpadek?  Dla kogo jest styl eklektyczny? Jak stworzyć oryginalny salon eklektyczny? Odpowiedzi znajdziesz w artykule!

Czym jest eklektyzm?

Eklektyzm to najogólniej mówiąc łączenie w jedną całość zróżnicowanych elementów. W ogólnym znaczeniu odnosi się on do łączenia np. pojęć czy teorii, które zostały zapożyczone z różnych epok czy stylów. W aranżacji wnętrz pojęcie eklektyzmu odnosi się do projektów, które uwzględniają swobodne łączenie często niezgodnych ze sobą elementów, które zostały wybrane z różnorodnych stylów aranżacyjnych.

Styl eklektyczny we wnętrzu bywa nieco trudny do określenia, bowiem jego podstawą jest różnorodność i niejednolitość gatunkowa. Czerpie on inspirację z wielu innych stylów aranżacyjnych, jak chociażby ze stylu skandynawskiego, modernistycznego czy minimalistycznego. Niemal wszystkie połączenia są tu dozwolone. Oczywiście, żeby wnętrze eklektyczne prezentowało się dobrze, konieczne jest pewne wyczucie oraz lekkość, która sprawi, że zestawione elementy będą tworzyły zgraną i efektowną całość. Choć styl ten daje bardzo dużo możliwości aranżacyjnych, to jednak wbrew pozorom jest bardzo trudny, wymaga dużego poczucia stylu.

Styl eklektyczny w domu

Eklektyzm w mieszkaniu to doskonała propozycja dla osób, które szukają niepowtarzalnych klimatów. Ten styl nie ma żadnych sztywnych ram, których trzeba się trzymać, dlatego też wnętrza, które powstają potrafią być naprawdę czarujące, oryginalne i nietuzinkowe. W dowolny sposób można, bowiem łączyć tu piękno z funkcjonalnością, nowoczesne elementy z dodatkami w stylu vintage czy retro.

Styl eklektyczny wyróżnia się następującymi cechami:

  •         łączenie i mieszanie elementów z różnych stylistyk,
  •         wykorzystanie różnorodnych mebli, detali i faktur,
  •         umiejętne wykorzystanie kontrastów.

Ale też ważne jest:

  •         zachowanie równowagi i harmonii,
  •         zachowanie odpowiednich proporcji, by całość nie wyglądała przypadkowo – zaleca się, żeby główny styl stanowił ok. 70-80 proc. aranżacji, a style uzupełniające ok. 30-20 proc.,
  •         wyłowienie motywu przewodniego, który pozwala zgrabnie scalać wszelkie elementy.

Uważa się także, że nie powinno się łączyć zbyt wielu nurtów w jednym wnętrzu.

Dla kogo styl eklektyczny?

Pomimo tego, że eklektyzm daje bardzo dużą swobodę oraz zapewnia dowolność w łączeniu stylów z różnych epok, nie sprawdzi się u każdego. Eklektyzm poprzez swój charakter nadaje mieszkaniom i domom osobistego uroku. Ten styl doskonale sprawdzi się dla osób, które chcą stworzyć wnętrze z przysłowiową „duszą”, które nie chcą zamykać się w określonych aranżacjach czy szablonowych, magazynowych wnętrzach. Styl eklektyczny będzie świetną propozycją dla indywidualistów, osób, które poprzez swoje otoczenie lubią wyrażać siebie. Sprawdzi się on także świetnie w domach artystów, literatów oraz osób, które kochają kreatywność.

Styl eklektyczny niekoniecznie pokochają osoby praktyczne, które niezbyt cenią sobie wnętrza wzbogacone o wyrafinowane dodatki, czy charakterystyczne akcenty. Także osoby, które cenią sobie bardzo minimalistyczne, niemal surowe i ascetyczne wnętrza nie odnajdą się raczej w eklektycznych aranżacjach.

Stylowy salon eklektyczny. Jak stworzyć wnętrze eklektyczne?

Styl eklektyczny w domu

W jakich pomieszczeniach najlepiej sprawdza się styl eklektyczny? Salon to doskonałe miejsce, które pozwala na swobodne łączenie stylów oraz daje bardzo duże możliwości aranżacyjne. Jakie meble sprawdzą się w salonie eklektycznym? Choć nie ma jednoznacznej odpowiedzi na to pytanie, to jednak można stwierdzić, że w większości salonów najlepszym a zarazem najbezpieczniejszym rozwiązaniem okazują się drewniane meble.

Dobrze jest połączyć ze sobą meble z całkowicie kontrastujących ze sobą okresów, jednak ważne jest by pasowały do siebie odcieniem czy gatunkiem drewna. Pozwoli to uniknąć tzw. zgrzytów. Oczywiście osoby, które doskonale radzą sobie z aranżacją wnętrz mogą pokusić się o bardziej odważne połączenia, niemniej jednak na początku dobrze jest zachować umiar. Z biegiem czasu oczywiście można uzupełniać swój salon w coraz to nowe meble czy dodatki.

Ważne jest także dobranie ciekawej kanapy, sofy czy fotela. W tym wypadku jedynym ograniczeniem jest nasza wyobraźnia. Świetnym wyborem mogą być zarówno kanapy pochodzące z najnowszych kolekcji, jak i wypoczynki skandynawskie, minimalistyczne, czy stare retro kanapy. Pięknie prezentują się także w eklektycznych salonach welurowe narożniki w odcieniach takich jak butelkowa zieleń, granat, purpura czy przybrudzona żółć.

Warto zwrócić uwagę na to, by bazowe kolory były w miarę możliwości dość spójne, co pozwoli uniknąć wrażenia bałaganu czy chaosu. Jeśli kolorów będzie zbyt wiele, całość straci po prostu swój szyk i swoją klasę.

Jakie dodatki sprawdzą się w eklektycznych salonach? Na pewno doskonale sprawdzą się tu wszelkie rodzinne pamiątki wyciągnięte z szuflady, ale także pamiątki z podróży, stare lampy, antyki z pchlich targów, ale także oryginalne nowoczesne dodatki. Warto postawić na regały z półkami, w takich wnętrzach świetnie prezentują się, bowiem domowe biblioteczki. Ciekawym dodatkiem do salonu eklektycznego może być także dywan oraz rośliny doniczkowe.

Łączenie różnych stylów w mieszkaniu bez wpadek

Mieszanie stylów wbrew pozorom nie jest zadaniem prostym. Wiele osób myśli, bowiem, że eklektyzm to po prostu przypadkowe łączenie stylów w mieszkaniu. Nic bardziej mylnego. Ten styl wymaga niemałego kunsztu, każda udana aranżacja eklektyczna mogłaby zostać uznana za małe dzieło sztuki. Na pewno nie ma tu zupełnie miejsca na przypadkowość, czasem, bowiem jeden element bądź kolor potrafią zepsuć całe wrażenie. Dlatego też eklektyzm w domach powinien być z gruntu przemyślany, tak, aby całość była składna, spójna oraz zręczna.

Coraz częściej mówi się o zachowaniu odpowiednich proporcji przy aranżowaniu takich wnętrz. Pozwala to zachować umiar oraz harmonię. Takie wnętrza są po prostu mniej przytłaczające. Specjaliści zalecają, żeby wybrać styl dominujący, który to będzie bazą do dalszej aranżacji. Główny styl powinien stanowić nawet 70-80 proc. Oprócz tego ważne jest wybranie motywu przewodniego, pod który następnie dopasowane zostaną wybrane style wnętrz. Na pewno należy zwrócić uwagę na ilość wybranych nurtów. Tych głównych i dominujących nie powinno być zbyt wiele. Dodatki raczej powinny stanowić uzupełnienie całości, niż całe wnętrze miałoby składać się z dodatków.

Zobacz również

Kredyt na start projekt ustawy

Kredyt na Start: co nam mówi projekt ustawy?

Niedawno pojawił się projekt ustawy o Kredycie na Start. Analizujemy więc najważniejsze zasady nowego programu dopłat kredytowych.
Kredyt na Start

Kredyt na Start - czy wiemy już o nim dużo?

Pojawiły się kolejne informacje o „Kredycie na Start”, czyli następnym programie dopłat, który chce uruchomić rząd. Analizujemy nowe doniesienia.
wysokie budynki

Gdzie deweloperzy budują najwyżej?

GUS podaje informacje na temat wysokości bloków budowanych w Polsce. Warto przyjrzeć się tym ciekawym statystykom.
Odbiór mieszkania - jak powinien wyglądać krok po kroku?

Odbiór techniczny mieszkania od dewelopera – sprawdź, jak powinien wyglądać krok po kroku!

Odbiór mieszkania jest równie ważny, jak podpisanie umowy z deweloperem. Wyjaśniamy zasady poprawnego odbioru nowego lokum i zwracamy uwagę na „haczyki”

Komentarze

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *