Data publikacji: 24.03.2022 | Data aktualizacji: 20.10.2023

5/5 - (1 vote)

Powiew natury w mieście, czyli styl rustykalny we wnętrzach

Powiew natury w mieście, czyli styl rustykalny we wnętrzach

Redakcja

5/5 - (1 vote)

Styl rustykalny główną inspirację czerpie z natury oraz ze swojskich tradycji. Jest on ukłonem zarówno w stronę wiejskości, folkloru, jak i ludowości. Budzi ciepłe i przyjemne skojarzenia, przypomina sielskie domy dziadków, dawne wiejskie chałupy i dworki. Styl rustykalny ma różne oblicza, dlatego też z powodzeniem można stosować go zarówno w domach jednorodzinnych, jak i w miejskich mieszkaniach. Zastanawiasz się jak stworzyć eleganckie rustykalne wnętrze w swoim mieszkaniu? Inspiracje znajdziesz w artykule!

Styl rustykalny: charakterystyka

Powiew natury w mieście, czyli styl rustykalny we wnętrzach

Rustykalność we wnętrzach cieszy się bardzo dużą popularnością. Ten styl, nawiązujący do dawnych gospodarstw wiejskich czy górskich, drewnianych chatek, daje bardzo duże możliwości aranżacyjne. Coraz więcej osób, zwłaszcza tych, które na co dzień żyją w pośpiechu i stresie, tęskni za spokojnym życiem, zgodnym z rytmem natury. Dlatego też grono miłośników rustykalnych wnętrz stale się poszerza.

Dom w stylu rustykalnym to doskonałe miejsce do odpoczynku i relaksu. Naturalne materiały, kolory i surowce pozwalają odprężyć się i ukoić zmysły, nawet po bardzo wyczerpującym dniu. Z kolei akcenty vintage, które również często dopełniają ten styl, wprowadzają do wnętrz niepowtarzalny, magiczny klimat.

Rustykalny styl: dominujące kolory i materiały

Powiew natury w mieście, czyli styl rustykalny we wnętrzach

Rustykalny styl charakteryzuje się prostotą, harmonią oraz zrównoważoną, naturalną kolorystyką. W takich wnętrzach raczej unika się krzykliwych kolorów i nowoczesnych form. Oczywiście pojawiają się akcenty o mocniejszych barwach, inspirowane sztuką ludową, jednak są to raczej elementy dekoracyjne. We wnętrzach w stylu rustykalnym bardzo często wykorzystuje się ciemne, postarzane drewno zestawione z jasnymi, szlachetnymi kolorami ścian. Jedną z podstawowych barw, które dominują w tym stylu jest biel oraz jej różne odcienie. Wykorzystuje się także naturalne beże, brązy oraz szarość.

Wnętrza wręcz pachnące drewnem – oto styl rustykalny. Salon to miejsce, które wprost idealnie nadaje się do wykorzystania drewna. W rustykalnych salonach nierzadko pojawiają się podsufitowe belki, drewniane słupy i podpory, które doskonale kontrastują z jasnymi i białymi ścianami. Oprócz drewna bardzo często we wnętrzach rustykalnych wykorzystuje się także naturalny kamień oraz cegły w jasnym odcieniu. Znajdują one zastosowanie głównie przy dekoracji ścian.

Dom w stylu rustykalnym bogaty jest także w inne naturalne materiały, takie jak wiklina, bambus czy rattan. Przy dekoracji i wyposażeniu wnętrz dominują tekstylia takie jak bawełna, wełna oraz len.

Wnętrze w stylu rustykalnym: czym się inspirować?

Powiew natury w mieście, czyli styl rustykalny we wnętrzach

Współczesne aranżacje rustykalne nawiązują głównie do wiejskich chat i dworków. Wiele możliwości aranżacyjnych daje kuchnia w stylu rustykalnym. Meble w takich wnętrzach mają raczej formy proste, bez nadmiernych dekoracji. Niektóre z nich mają także subtelne zdobienia, inne widoczne pęknięcia. W kuchniach rustykalnych bardzo często pojawiają się piece kaflowe, które były tak popularne pod koniec XIX i na początku XX wieku. Pojawiają się także klimatyczne, oszklone kredensy oraz mocne, drewniane stoły i krzesła. Bardzo często na takich meblach widoczne są słoje i przetarcia, co w zasadzie dodaje im tylko uroku i niepowtarzalnego charakteru.

Kuchnia w stylu rustykalnym bogata jest także w wiklinowe kosze, drewniane deski czy kamienne posadzki i blaty. Ceramiczne zlewy z widocznym frontem oraz stylizowane sprzęty AGD pomagają dodatkowo wprowadzić rustykalną atmosferę. Dopełnieniem takich kuchni są miedziane garnki, gliniane dzbanki i naczynia, lniane obrusy oraz szklane słoje na domowe przetwory.

Z kolei łazienka w stylu rustykalnym ma być miejscem wypoczynku i całkowitego relaksu. Dlatego też ważne jest by była nie tylko estetyczna, ale też nastrojowa i przytulna. Do tego celu bardzo często wykorzystuje się zarówno drewno, jak i kamień. Często wykorzystuje się także płytki drewnopodobne oraz płytki imitujące naturalne faktury skał czy kamienia. Kolorystyka dominująca w łazienkach to czysta i złamana biel, brąz, beż, popiel czy stal. Bardzo często takie łazienki wyposażone są w wanny wolnostojące.

W łazienkach rustykalnych pojawiają się również stylizowane, postarzane meble z ażurowymi wstawkami oraz wiklinowe dodatki. Dopełnieniem są duże, dekoracyjne rośliny doniczkowe czy ozdobne wazony z ciętymi kwiatami.

Jakie meble i dekoracje wybrać do domu w stylu rustykalnym?

Powiew natury w mieście, czyli styl rustykalny we wnętrzach

Dom w stylu rustykalnym ma sprzyjać spokojnemu rytmowi życia. Sielankowa sceneria ma za zadanie wspomagać relaks, wyciszenie i redukować stres. Dlatego też rustykalność wyraża się przede wszystkim przez proste formy i naturalne materiały. Meble rustykalne charakteryzują się nieskomplikowaną konstrukcją. Bardzo często wykonane są z litego drewna, dzięki czemu jego struktura pozostaje doskonale widoczna. Niektóre z nich są postarzane przy pomocy  przecierek czy spękań. Dobrze widoczne słoje na meblach rustykalnych stają się ich dodatkową ozdobą. Cechą charakterystyczną takiego wyposażenia jest naturalny kolor, zwykle są to odcienie drewna lub biel.

Do najbardziej popularnych mebli w tym stylu zalicza się komody oraz kredensy. Co ciekawe są one wybierane nie tylko do wnętrz rustykalnych, mogą bowiem być także ciekawym akcentem w dowolnym stylu wnętrzarskim. Komody rustykalne często mają interesujące tłoczenia czy ceramiczne gałki. Z kolei kredensy to najlepszy sposób na wprowadzenie do domu swojskiego, przytulnego klimatu. To właśnie one najczęściej kojarzą nam się z wiejskimi chatami naszych dziadków.

Dodatki w stylu rustykalnym powinny być raczej wyważone. Rustykalność raczej stroni od przesady i nadmiernej dekoracyjności, dlatego też w tej kwestii bardzo ważny jest umiar. Dobrze sprawdzają się na pewno dekoracje hand made, czyli po prostu rękodzieło. Mogą to być zarówno tkane chodniki, wiklinowe kosze, serwetki, charakteryzujące się pierwotną estetyką. Świetnym wyborem są także donice czy wazony, wykonane z naturalnych materiałów, płócienne worki, które zastępują plastikowe pojemniki czy wykonane ręcznie ozdoby z juty.

We wnętrzach rustykalnych bardzo dobrze prezentują się też elementy inspirowane ludowością, np. haftowane ściereczki, poduszki dekoracyjne czy koronkowe firany. Kuchnia w stylu rustykalnym świetnie wygląda przyozdobiona bukietami suszonych kwiatów, ziół, warkoczami czosnku, małymi konewkami czy plecionymi koszami.

Jakie rośliny pasują do rustykalnych wnętrz?

Powiew natury w mieście, czyli styl rustykalny we wnętrzach

Rustykalne wnętrza mają wyglądać naturalnie i kojąco, dlatego też ważnym elementem wyposażenia stają się rośliny, zarówno te doniczkowe, jak i cięte. Kwiaty pomagają nadać pomieszczeniom bardziej naturalny i przytulny charakter. Co ciekawe rośliny możemy ustawiać w każdym pomieszczeniu – nie tylko w salonie czy sypialni, ale także w kuchniach i łazienkach. W wilgotnych łazienkach doskonałe warunki do rozwoju będą miały rośliny egzotyczne.

Rustykalny styl daje bardzo dużą dowolność, co do gatunków roślin. Wnętrza rustykalne dobrze zdobią zarówno paprotki, bluszcze, monstery, begonie, jak i fikusy. Bardzo dobrze wyglądają także bukiety z ziół, polnych kwiatów, malw czy mieczyków. Ciekawą propozycją na dekorację może być także trawa pampasowa. Kwiaty można ustawiać dosłownie wszędzie – na parapetach, półkach, stołach, komodach, w kwietnikach czy na podłodze. Oczywiście w tym przypadku ważny jest także pewien umiar, zarówno w doborze gatunków roślin, jak i ich ilości.

Bardzo duże znaczenia ma także właściwy dobór doniczek i osłonek na kwiaty. Najlepiej zdecydować się na tradycyjne gliniane donice, drewniane skrzynki, czy wiklinowe kosze. Dobrze jeśli rustykalne osłonki na kwiaty są wykonane własnoręcznie. Wiele z nich jest stylizowanych i specjalnie postarzanych, co jeszcze bardziej podkreśla przytulny, wiejski klimat w pomieszczeniu. W rustykalnych wnętrzach świetnie wyglądać będą także ceramiczne wazony, czy starodawne flakony na kwiaty.

Zobacz również

Kredyt na dom lub mieszkanie - co musisz wiedzieć?

Jak uzyskać kredyt na budowę domu lub zakup mieszkania w 2024?

Kredyt na dom lub lokal jest bardzo ważnym zobowiązaniem. Wyjaśniamy, co należy o nim wiedzieć przed podpisaniem umowy
leasing nieruchomości

Na czym polega leasing nieruchomości? Czym różni się od kredytu hipotecznego na zakup mieszkania?

Kto może skorzystać z leasingu nieruchomości? Komu i kiedy się opłaca? Jakie są rodzaje umów leasingowych? O czym warto wiedzieć przed podpisaniem umowy leasingu? Odpowiedzi znajdziesz w poniższym artykule!
Kredyt hipoteczny

Refinansowanie kredytu hipotecznego do innego banku (przeniesienie kredytu hipotecznego) – co warto wiedzieć?

Jak wygląda proces przeniesienia kredytu hipotecznego? Kiedy warto go przepisać na inną osobę dowiesz się z niniejszego artykułu.
Kredyt na start projekt ustawy

Kredyt na Start: co nam mówi projekt ustawy?

Niedawno pojawił się projekt ustawy o Kredycie na Start. Analizujemy więc najważniejsze zasady nowego programu dopłat kredytowych.

Komentarze

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *