Rynek pierwotny w Wałbrzychu ma się bardzo dobrze. Z roku na rok przybywa nowych inwestycji, dlatego osoba zainteresowana osiedleniem się w mieście, bez problemu powinna znaleźć mieszkania od dewelopera w Wałbrzychu i wybrać najlepsze dla siebie.
Przed podjęciem decyzji o wyborze danej inwestycji, warto pamiętać o zabezpieczeniu swoich praw i poznaniu historii dewelopera.
Inwestycje deweloperskie podlegają regulacjom tzw. ustawy deweloperskiej, obowiązującej od 2012 roku. Jednakże, aby uniknąć sporu i problemów na przyszłość sam nabywca powinien podjąć starania, by dobrze ocenić intencje wybranego dewelopera.
Nowe mieszkanie w Wałbrzychu – jak wybrać?
Nowe mieszkania w Wałbrzychu powstają w różnych częściach miasta oraz na jego obrzeżach. Szukając mieszkania na sprzedaż w Wałbrzychu, warto prześledzić oferty umieszczone w Internecie i na bilbordach, a także wybrać się na wycieczkę po mieście.
Nawet rodowity mieszkaniec miasta może nie mieć wiedzy na temat prowadzony prac budowlanych. Często nowe inwestycje mieszkaniowe, a nawet całe osiedla powstają w krótkim czasie, umykając uwadze osób, które rzadko odwiedzają okolice. Dlatego, jeśli nabywcy nie zależy na konkretnej lokalizacji, np. by jego nowe lokum było położone w ścisłym centrum miasta, warto poświęcić kilka godzin, by na spokojnie objechać również nieznane zakątki Wałbrzycha.
Warto pamiętać, że najnowsze inwestycje deweloperskie to często zorganizowane kompleksy mieszkaniowe. Najlepsi deweloperzy budują całe osiedla domków jednorodzinnych, obejmujące wiele hektarów, tworzące małe miasteczka – ze sklepami, placami zabaw, żłobkami i przedszkolami. Wybierając inwestycje deweloperskie w Wałbrzychu, można liczyć na komfort i wygodę.
Zakup mieszkania od dewelopera – o czym warto pamiętać?
Większość z nas kupuje mieszkanie raz na całe życie, dlatego inwestycję poprzedza zazwyczaj wiele emocji, często nerwów. Obawa przed podjęciem błędnej decyzji, trudności związane z zaciągnięciem kredytu hipotecznego i w konsekwencji lęk przed nieuczciwym deweloperem, potrafią ściągać sen z oczu.
Dlatego, po odszukaniu najlepszej lokalizacji, warto podjąć dodatkowe kroki, by zabezpieczyć się na przyszłość.
Mieszkania w Wałbrzychu – jak zabezpieczyć swoje prawa?
Ustawa z dnia 16 września 2011 roku o ochronie praw nabywcy lokalu mieszkalnego lub domu jednorodzinnego reguluje m.in. zasady ochrony praw nabywcy.
Niniejsza ustawa określa również:
- środki ochrony wpłat dokonywanych przez nabywcę;
- zasady i tryb zawierania umów deweloperskich;
- obowiązki przedkontraktowe dewelopera;
- treść umowy deweloperskiej;
- prawa i obowiązki stron umowy deweloperskiej;
- zasady postępowania ze środkami nabywcy w przypadku upadłości dewelopera.
Osoby, które wybierają nowe mieszkania od dewelopera, są chronione m.in. zapisami ustawy deweloperskiej.
Nowe inwestycje w Wałbrzychu – obowiązki dewelopera przed zawarciem umowy deweloperskiej
Deweloper, który posiada mieszkania na sprzedaż, obowiązany jest sporządzić prospekt informacyjny, dotyczący danego przedsięwzięcia deweloperskiego, a następnie przekazać go osobie zainteresowanej zakupem.
W prospekcie deweloperskim powinny znaleźć się dane na temat:
- sytuacji prawno-finansowej dewelopera (dane identyfikacyjne i kontaktowe, opis dotychczasowego doświadczenia, informacje czy przeciwko firmie deweloperskiej nie są prowadzone żadne postępowanie egzekucyjne)
- nieruchomości i podjętej inwestycji (status prawny działki, informacja czy nieruchomość nie jest obciążona hipotecznie, plan zagospodarowania przestrzennego, uzyskane zezwolenia, harmonogram przedsięwzięcia, dane podmiotu finansującego przedsięwzięcie)
- zabezpieczenia nabywcy (dane banku, który prowadzi rachunek powierniczy, warunki odstąpienia od umowy).
Dodatkowo nabywca ma prawo do zapoznania się z takimi dokumentami jak księga wieczysta nieruchomości, sprawozdanie finansowe dewelopera z ostatnich dwóch lat, wypis z KRS i projekt architektoniczno-budowlanym.
Rynek pierwotny w Wałbrzychu można sprawdzić, udając się do właściwego Wydziału Ksiąg Wieczystych Sądu Rejonowego oraz wydziały Kartografii i Geodezji Starostwa Powiatowego.
Prawa nabywcy po zawarciu umowy deweloperskiej
Po odszukaniu właściwego mieszkania w Wałbrzychu i sprawdzeniu wiarygodności dewelopera można przystąpić do formalności. Najważniejszą kwestią jest zawarcie umowy deweloperskiej.
Umowa deweloperska reguluje przede wszystkim cenę nabycia prawa własności, informuje o nieruchomości (powierzchnia, położenie, stan prawny, właściciel), określa położenie i cechy wybranego mieszkania/domku jednorodzinnego, usytuowanie lokalu, rozmieszczenie pomieszczeń, standard prac wykończeniowych, termin przeniesienia prawa własności.
W umowie deweloperskiej powinny znaleźć się informacje dotyczące mieszkaniowego rachunku powierniczego, gwarancji bankowej oraz gwarancji ubezpieczeniowej.
Zawierając umowę o nowe mieszkanie, kupujący zyskuje podstawę do wpisu w księdze wieczystej nieruchomości swych roszczeń – m.in. roszczenie o wybudowanie budynku, wyodrębnienie lokalu mieszkalnego i przeniesienie prawa własności tego lokalu.
Podsumowując:
Mieszkania deweloperskie są wygodną i bezpieczną alternatywą dla mieszkań na rynku wtórnym. Często mieszkania od dewelopera okazują się znacznie tańsze. Nabywca zyskuje możliwość uzyskania ulgi podatkowej wynoszące 2% wartości zakupionej nieruchomości.