Data publikacji: 20.01.2025

Kredyty hipoteczne w 2024 r. – nie było tak źle?

Kredyty hipoteczne w 2024 r. - nie było tak źle

Łukasz Pierzchała

Nie tak dawno prezentowaliśmy kredytowe podsumowanie pierwszej połowy minionego roku. Czas jednak biegnie szybko, więc teraz przyszła pora na artykuł podsumowujący sytuację rynku kredytów mieszkaniowych z perspektywy całego minionego roku. Oczywiście, w styczniu 2025 r. nie są jeszcze dostępne wszystkie kredytowe informacje z poprzedniego roku. Natomiast już dostępne dane BIK oraz NBP wydają się całkiem ciekawe. Dlatego postanowiliśmy im poświęcić osobny artykuł. Analizujemy m.in. ubiegłoroczną liczbę wniosków i umów kredytowych oraz oprocentowanie „hipotek”.

Październikowe ożywienie i słabsza końcówka roku

Na początku stycznia 2025 r. Biuro Informacji Kredytowej poinformowało o liczbie wniosków kredytowych (m.in. o kredyty mieszkaniowe), które zostały złożone w grudniu. Tym samym dysponujemy już niemal kompletem danych BIK z minionego roku. Wspomniane statystyki prezentują się następująco:

  • styczeń 2024 r. – 22,6 tys. wniosków kredytowych/24,9 tys. udzielonych kredytów
  • luty 2024 r. – 26,7 tys. wniosków kredytowych/21,9 tys. udzielonych kredytów
  • marzec 2024 r. – 29,7 tys. wniosków kredytowych/18,6 tys. udzielonych kredytów
  • kwiecień 2024 r. – 32,4 tys. wniosków kredytowych/16,6 tys. udzielonych kredytów
  • maj 2024 r. – 27,0 tys. wniosków kredytowych/15,1 tys. udzielonych kredytów
  • czerwiec 2024 r. – 27,5 tys. wniosków kredytowych/14,8 tys. udzielonych kredytów
  • lipiec 2024 r. – 30,6 tys. wniosków kredytowych/17,0 tys. udzielonych kredytów
  • sierpień 2024 r. – 26,4 tys. wniosków kredytowych/14,9 tys. udzielonych kredytów
  • wrzesień 2024 r. – 28,5 tys. wniosków kredytowych/15,5 tys. udzielonych kredytów
  • październik 2024 r. – 34,5 tys. wniosków kredytowych/17,5 tys. udzielonych kredytów
  • listopad 2024 r. – 27,0 tys. wniosków kredytowych/15,7 tys. udzielonych kredytów
  • grudzień 2024 r. – 26,0 tys. wniosków kredytowych

Jak widać, do ubiegłorocznego kompletu brakuje jeszcze danych na temat liczby udzielonych kredytów mieszkaniowych w grudniu. Można jednak przypuszczać, że oscylowała ona na poziomie około 15 tysięcy. Zatem obiecująco rozpoczęty ostatni kwartał 2024 r. zakończył się nieco gorzej. Wiele wskazuje na to, że październikowy, bardzo dobry wynik był spowodowany większą niż w pozostałych miesiącach liczbą osób zamierzających zrefinansować swój kredyt mieszkaniowy (przenosząc dług do innego banku). Należy w tym kontekście przypomnieć, że Biuro Informacji Kredytowej w swoich statystykach liczby nowych wniosków podaje razem wnioski o nowe kredyty mieszkaniowe oraz wnioski o kredyty refinansowe na cele mieszkaniowe.

Na podstawie niepełnych jeszcze danych BIK można szacować, że w całym 2024 r. krajowe banki łącznie udzieliły około 208 tysięcy nowych kredytów mieszkaniowych. Analogiczny wynik z kryzysowego roku 2022 oscylował na poziomie około 134 tysięcy nowych kredytów. Różnica jest zatem ogromna i nie można jej wyłącznie wiązać z faktem, że w pierwszym kwartale 2024 r. wpływ na statystyki wywierały ostatnie kredyty udzielane w ramach programu BK 2%. Druga połowa 2024 r. pod względem liczby udzielonych „hipotek” zakończyła się ponad dwa razy wyższym wynikiem niż porównywalny okres 2022 r. (ok. 95,6 tysiąca vs 41,5 tysiąca nowych kredytów mieszkaniowych według BIK). Porównania z III kw. i IV kw. 2023 r. mają mniejszy sens ze względu na specyficzną sytuację wytworzoną przez program Bezpieczny Kredyt 2%.

Jesienią w bankowych ofertach było troszkę taniej

Rynkowi kredytów mieszkaniowych na pewno nie pomagał fakt, że nowe „hipoteki” w 2024 r. wciąż były rekordowo drogie – najdroższe w Unii Europejskiej. Na podstawie danych NBP można wywnioskować, że średnie oprocentowanie i RRSO udzielanych kredytów mieszkaniowych kształtowało się następująco:

  • styczeń 2024 r. – średnie oprocentowanie: 7,7%/średnie RRSO: 8,2%
  • luty 2024 r. – średnie oprocentowanie: 7,6%/średnie RRSO: 8,2%
  • marzec 2024 r. – średnie oprocentowanie: 7,6%/średnie RRSO: 8,3%
  • kwiecień 2024 r. – średnie oprocentowanie: 7,7%/średnie RRSO: 8,4%
  • maj 2024 r. – średnie oprocentowanie: 7,8%/średnie RRSO: 8,5%
  • czerwiec 2024 r. – średnie oprocentowanie: 7,9%/średnie RRSO: 8,6%
  • lipiec 2024 r. – średnie oprocentowanie: 7,9%/średnie RRSO: 8,6%
  • sierpień 2024 r. – średnie oprocentowanie: 7,8%/średnie RRSO: 8,6%
  • wrzesień 2024 r. – średnie oprocentowanie: 7,6%/średnie RRSO: 8,4%
  • październik 2024 r. – średnie oprocentowanie: 7,4%/średnie RRSO: 8,2%
  • listopad 2024 r. – średnie oprocentowanie: 7,4%/średnie RRSO: 8,2%

Pomimo braku danych NBP z grudnia minionego roku, warto odnotować widoczny w ostatnim kwartale spadek średniego oprocentowania, a także poziomu rzeczywistej rocznej stopy oprocentowania (RRSO) dla nowych kredytów mieszkaniowych. Nie była to jednak obniżka, która mogłaby znacząco zmienić sytuację na rynku nowych kredytów mieszkaniowych.

Należy też wspomnieć, że jesienią minionego roku potaniały głównie nowe kredyty mieszkaniowe z okresowo stałym oprocentowaniem, a w przypadku ofert „zmiennoprocentowych” zmiany były kosmetyczne. Tymczasem zaciąganie kredytu ze stałą i wysoką stawką oprocentowania na minimum 5 lat, wielu osobom wydaje się mało atrakcyjne biorąc pod uwagę spodziewane (być może jeszcze w 2025 r.) obniżki stóp procentowych NBP. Sytuacji nie zmienia możliwość refinansowania drogiego kredytu w postaci zamiany na inną „hipotekę” z okresowo stałą stawką procentową (przed zakończeniem bieżącego okresu stałej stopy procentowej).

O autorze

Łukasz Pierzchała

Właściciel oraz osoba odpowiedzialna za rozwój portalu wybierzdewelopera.pl. Pasjonat rynku nieruchomości, który z zaangażowaniem śledzi najnowsze trendy i zmiany w branży. Jego celem jest pomoc użytkownikom portalu w znalezieniu idealnych inwestycji.

Zobacz również

buildings-217878_1280

Technologie: deweloperzy wciąż tradycjonalistami?

Wiemy już w jakich technologiach zostały zbudowane domy i bloki, które deweloperzy ukończyli w 2024 r. Jeden wariant wciąż zdecydowanie dominuje.
house-1353389_1280

Nowe dopłaty kredytowe: jest krok do przodu?

Ustawa wprowadzająca nowe dopłaty kredytowe została dodana do wykazu prac legislacyjnych rządu. Wyjaśniamy, czy ta zmiana stanowi przełom
key-3087900_1280

Klucz do Mieszkania: są nowe przeszkody dla dopłat?

Sprawy związane z zapowiadanymi dopłatami do kredytów nie toczą się zbyt szybko. Wyjaśniamy zatem, czy widoczne są kolejne przeszkody.
andre-taissin-5OUMf1Mr5pU-unsplash (1)

Prognozy się sprawdziły? 203 000 nowych „hipotek” w 2024 r.

Związek Banków Polskich niedawno opublikował raport podsumowujący rynek hipoteczny w 2024 r. Warto przyjrzeć się wnioskom z analizy

Komentarze

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *