Po pierwszym półroczu często przygotowywane są różne podsumowania dotyczące rynku nieruchomości. Wcześniej przygotowaliśmy artykuł „Gdzie deweloperzy budują więcej niż przed rokiem„, który prezentował półroczne dane na temat aktywności firm deweloperskich. Teraz warto wziąć pod lupę informacje o półrocznej sprzedaży i zmianach oprocentowania kredytów hipotecznych. Okazja jest dobra, ponieważ pojawiły się już statystyki publikowane między innymi przez Biuro Informacji Kredytowej oraz Narodowy Bank Polski. Podczas ich analizy warto jednak pamiętać o wpływie, jaki na rynek „hipotek” w I kw. 2024 r. wciąż wywierał program Bezpieczny Kredyt 2% (BK 2%).
Spis treści
W I kw. wpływ „Bezpiecznego Kredytu 2%” był duży
Wielu czytelników może pamiętać, że wnioski kredytowe w ramach programu BK 2% były przyjmowane do końca grudnia minionego roku. Co więcej, grupa osób składających dokumenty na ostatnią chwilę okazała się duża. Właśnie dlatego jeszcze w marcu 2024 r. preferencyjne kredyty stanowiły sporą część sprzedaży banków. Informacje podane przez Ministerstwo Rozwoju i Technologii (w formularzu oceny skutków regulacji dotyczącym programu Kredyt na Start) wskazują, że do końca marca 2024 r. udzielono 89 600 kredytów z poprzedniego programu BK 2%. Analogiczny wynik z końca 2023 r. wynosił 57 600 kredytów. To oznacza, że w I kw. 2024 r. banki udzieliły jeszcze 32 000 „Bezpiecznych Kredytów 2%”. W kolejnym kwartale akcja kredytowa związana z rządowym programem była już mała.
Aktualnie polski rząd pracuje nad nowym programem kredytowym. Na naszym portalu możecie znaleźć najważniejsze informacje związane z Kredytem na start.
W maju i czerwcu liczba wniosków się ustabilizowała
Na podstawie informacji podawanych przez BIK można dokładnie sprawdzić, jak w pierwszej połowie 2024 roku wyglądała liczba wniosków kredytowych oraz udzielonych kredytów mieszkaniowych. Dane Biura Informacji Kredytowej dotyczące tej kwestii wyglądają następująco:
- styczeń 2024 r. – 22,6 tys. wniosków kredytowych oraz 24,9 tys. udzielonych kredytów
- luty 2024 r. – 26,7 tys. wniosków kredytowych oraz 21,9 tys. udzielonych kredytów
- marzec 2024 r. – 29,7 tys. wniosków kredytowych oraz 18,6 tys. udzielonych kredytów
- kwiecień 2024 r. – 32,4 tys. wniosków kredytowych oraz 16,6 tys. udzielonych kredytów
- maj 2024 r. – 27,0 tys. wniosków kredytowych oraz 15,1 tys. udzielonych kredytów
- czerwiec 2024 r. – 27,5 tys. wniosków kredytowych oraz 14,6 tys. udzielonych kredytów
W ramach uzupełnienia dla powyższych informacji warto dodać, że w lipcu br. liczba wniosków kredytowych według danych BIK wzrosła do około 30,6 tys. To dobry wynik biorąc pod uwagę okres wakacyjny, a także obecne, wciąż wysokie oprocentowanie nowych „hipotek”. Jeżeli chodzi o inne ciekawe wnioski, to można obliczyć, że kredyty z programu BK 2% w I kw. 2024 r. stanowiły aż 49% całkowitej sprzedaży „hipotek” przez banki. To oznacza, iż bankom w drugim kwartale bieżącego roku udało się utrzymać całkiem wysoką jak na obecne warunki sprzedaż kredytów mieszkaniowych – mimo dużego ubytku popytu związanego z zakończeniem rządowego programu dopłat.
Średnie oprocentowanie ponownie wzrosło wiosną
Jeżeli natomiast chodzi o oprocentowanie nowych kredytów mieszkaniowych, to z całą pewnością warto odwołać się do danych Narodowego Banku Polskiego. Ta instytucja podaje, że w pierwszej połowie bieżącego roku poziom średniego oprocentowania nowych kredytów mieszkaniowych, a także ich rzeczywistej rocznej stopy oprocentowania (RRSO) zmieniał się następująco:
- styczeń 2024 r. – średnie oprocentowanie: 7,7%/średnie RRSO: 8,2%
- luty 2024 r. – średnie oprocentowanie: 7,6%/średnie RRSO: 8,2%
- marzec 2024 r. – średnie oprocentowanie: 7,6%/średnie RRSO: 8,3%
- kwiecień 2024 r. – średnie oprocentowanie: 7,7%/średnie RRSO: 8,4%
- maj 2024 r. – średnie oprocentowanie: 7,8%/średnie RRSO: 8,5%
- czerwiec 2024 r. – średnie oprocentowanie: 7,9%/średnie RRSO: 8,6%
Jak widać, drugi kwartał bieżącego roku przyniósł wzrost zarówno średniego oprocentowania nowych kredytów mieszkaniowych, jak i poziomu RRSO. Ta zmiana mogła mieć pewien związek z zakończeniem udzielania na dużą skalę kredytów w programie BK 2%. Wspomniane „hipoteki” cechowały się bowiem oprocentowaniem nieco mniejszym od przeciętnego rynkowego (nawet bez uwzględnienia dopłat). Średnie czerwcowe oprocentowanie nowych kredytów mieszkaniowych na szczęście było jeszcze wyraźnie mniejsze niż pod sam koniec 2022 r. W listopadzie i grudniu 2022 r. został ustanowiony rekord średniego oprocentowania i RRSO nowych kredytów mieszkaniowych, który raczej nieprędko zostanie pobity. Mowa o średnim oprocentowaniu „hipotek” na poziomie aż 9,2% – 9,3% i RRSO wynoszącym równe 10,0%.
Dodaj komentarz