Mieszkanie zwykle kojarzy nam się z lokum posiadającym tylko jeden poziom. Warto jednak pamiętać, że na rynku od czasu do czasu pojawiają się też mieszkania dwupoziomowe. Czasem są one np. rezultatem wykorzystania przestrzeni poddasza w kamienicy. Przed zakupem każdego z mieszkań dwupoziomowych, warto najpierw zapoznać się z wadami i zaletami, jakie zwykle posiada taki lokal. Postanowiliśmy przedstawić krótką charakterystykę dwupoziomowych „M”, ponieważ nadal stanowią one rzadkość i ciekawostkę. Można szacować, że tylko 3% – 5% lokali na polskim rynku to mieszkania dwupoziomowe. Część z nich wybudowano lub przebudowano w latach 90., kiedy dwa poziomy były szczególnie modne. Od pewnego czasu widzimy, że mieszkania dwupoziomowe znów wzbudzają większe zainteresowanie. Takie lokale z całą pewnością nie zastąpią domu jednorodzinnego, ale dla niektórych osób mogą być ciekawym rozwiązaniem.
Spis treści
Trzeba sprawdzić, czy mieszkanie zawsze miało 2 poziomy
Mieszkania dwupoziomowe to niejednolita grupa lokali, która cechuje się zróżnicowanym sposobem powstania. Chodzi zarówno o lokale, które zostały wybudowane jako mieszkanie 2 poziomowe, jak i odpowiednio przerobione „M”. W przypadku lokali należących do drugiej grupy, warto zwrócić uwagę na techniczny aspekt przeróbek. Ważne jest między innymi to, czy wykorzystane poddasze posiada odpowiednią izolację termiczną oraz dźwiękową. Istotna wydaje się też kwestia właściwego podparcia powierzchni będącej jednocześnie stropem i podłogą.
Trzeba także sprawdzić, jaka powierzchnia użytkowa lokalu widnieje w księdze wieczystej. Niektóre osoby po przeprowadzeniu prac remontowych nie zadbały bowiem o wprowadzenie odpowiednich zmian. Warto wiedzieć, że połączenie dwóch lokali skutkuje zamknięciem ksiąg wieczystych prowadzonych wcześniej dla tych mieszkań i utworzeniem nowej księgi. Będzie ona obejmować dwupoziomowe mieszkanie jako odrębną nieruchomość.
Brak informacji o połączeniu mieszkań widocznej w księgach wieczystych może sugerować, że właściciel lokalu wykonał potrzebne prace bez odpowiedniej zgody urzędu. Trzeba pamiętać, że ingerencja w części konstrukcyjne budynku wielorodzinnego, do których zalicza się strop wymaga odpowiedniego projektu budowlanego i zgody urzędu na przebudowę. Dodatkowo potrzebna jest zgoda członków wspólnoty mieszkaniowej lub zarządu spółdzielni i właścicieli pozostałych mieszkań.
Inną kwestią jest zgoda właścicieli mieszkań na wykup i wykorzystanie poddasza. Zgody wspólnoty/właścicieli pozostałych mieszkań wymaga także połączenie lokali. W razie braku takiego pozwolenia sąsiadów, osoba planująca połączenie mieszkań może wystąpić o podjęcie odpowiedniego orzeczenia przez sąd. Nie można zapominać, że w przypadku zabytkowych budynków wymagana będzie osobna zgoda na przebudowę, którą wydaje konserwator zabytków.
Zakup mieszkania o nieuregulowanej do końca podstawie prawnej przebudowy może wiązać się ze sporymi problemami dla nowego właściciela. Dlatego lepiej nie kupować lokali, co do których istnieją podejrzenia o brak legalności przebudowy. Taka sama porada i przestroga dotyczy „M”, w przypadku których prace budowlane wykonano niedbale i bez potrzebnego projektu. Wspomniane mieszkania dwupoziomowe mogą nawet stanowić zagrożenie dla właściciela oraz sąsiadów.
Mieszkanie dwupiętrowe stanowi pewną namiastkę domu
Tak jak napisaliśmy już wcześniej, mieszkania dwupoziomowe są dość kłopotliwe w kontekście ich przebudowy (utworzenia). Osoby szukające nowego mieszkania z dwoma poziomami muszą natomiast brać pod uwagę mało rozbudowaną ofertę deweloperów. Mimo tych niedogodności, kilka procent nabywców lokali jednak decyduje się na mieszkanie piętrowe. Chodzi między innymi o osoby, które potrzebują więcej miejsca i chciałyby wyodrębnić osobne strefy w lokum (np. strefę pracy i strefę odpoczynku), ale nie mogą lub nie chcą kupić domu w dalszej odległości od centrum miasta.
Mieszkanie 2 poziomowe to także ciekawa opcja dla zapracowanych osób, które chcą posiadać pewną namiastkę domu, ale jednocześnie nie mają czasu i ochoty na prace związane np. ze sprzątaniem obok budynku jednorodzinnego. W przypadku mieszkań posiadających drugi poziom utworzony z poddasza, zaletą jest też brak hałasującego sąsiada na górze. Apartamenty dwupoziomowe oferowane przez deweloperów również posiadają ten sam atut.
Dwupoziomowe mieszkanie w bloku – schody są problemem
Warto zdawać sobie sprawę, że piętrowe mieszkanie w bloku podobnie jak każde inne rozwiązanie budowlane posiada pewne wady. Pierwszym kłopotem jest obecność schodów i konieczność częstego poruszania się po nich (np. w drodze do toalety). Dlatego mieszkanie piętrowe nie jest polecane m.in. osobom starszym i rodzinom posiadającym małe dzieci. W tym drugim przypadku, chodzi o względy bezpieczeństwa. Trzeba pamiętać, że schody w lokalach dwupoziomowych dość często bywają strome i niewygodne (ze względu na oszczędność miejsca). Niezależnie od rozwiązań konstrukcyjnych, schody na pewno będą pochłaniały część cennej przestrzeni.
Nie można także zapominać, że dwupoziomowe mieszkanie w bloku nie jest całkowitym substytutem domu jednorodzinnego. Właściciel takiego lokalu nie uniknie odgłosów dobiegających zza ściany. Innym problemem jest konieczność respektowania opinii sąsiadów w kwestiach związanych chociażby z remontami budynku. Należy też pamiętać, że mieszkanie piętrowe zwykle nie posiada ogródka, gdyż znajduje się dość wysoko – często na ostatniej i przedostatniej kondygnacji bloku lub kamienicy. W przypadku źle wykonanych mieszkań dwupoziomowych, kłopotem bywa wysoka temperatura latem i niska zimą jako efekt złej izolacji dachu.
Dodaj komentarz