29.09.2021

5/5 - (1 vote)

Mieszkanie na parterze – wady i zalety

Mieszkanie na parterze - wady i zalety

Redakcja

5/5 - (1 vote)

Położenie lokalu na konkretnej kondygnacji często jest ważnym kryterium sprawdzanym przez osoby poszukujące mieszkania. Właśnie dlatego wyszukiwarki z portali prezentujących oferty deweloperów lub używane mieszkania na sprzedaż, często uwzględniają położenie „M”. W praktyce okazuje się, że mieszkanie na parterze jest ofertą, która zniechęca część osób. Opinie na temat parterowych lokali bywają różne. Chodzi między innymi o obawy związane z bezpieczeństwem i prywatnością. Część takich obaw jest po prostu przesadzona, co postanowiliśmy udowodnić w ramach naszego artykułu. Prezentujemy w nim również inne ciekawe kwestie. Mogą one zainteresować osoby, które chcą kupić mieszkanie na parterze z ogródkiem. To rodzaj propozycji, dzięki której deweloperzy próbują zachęcić do zakupu lokali położonych na najniższej kondygnacji. Wyjaśniamy, czy warto przyjrzeć się takim ofertom.

W nowym budownictwie parter zajmują lokale użytkowe

Wspomniana skłonność deweloperów do oferowania mieszkań parterowych z ogródkiem to sposób na rozwiązanie pewnego problemu. Chodzi o to, że mieszkanie na parterze dość często cieszy się mniejszym zainteresowaniem niż podobny lokal położony wyżej. Deweloper może oczywiście odpowiednio zredukować cenę parterowego mieszkania, ale to oznacza mniejszą marżę. Innym rozwiązaniem jest przeznaczenie przyziemia na lokale użytkowe, których właścicielom i najemcom nie przeszkadza niskie usytuowanie w bryle budynku. Wręcz przeciwnie – dla posiadacza sklepu lub punktu usługowego parterowe położenie lokalu jest bardzo dobrym rozwiązaniem. To tłumaczy, dlaczego lokale użytkowe poza parterem spotykamy bardzo rzadko.

Trzeba jednak pamiętać, że nabywcy i najemcy lokali użytkowych oczekują ich położenia blisko ruchliwych ulic. Właśnie dlatego nie każdą część przyziemia w bloku można wykorzystać na lokale użytkowe. Nie wszystkie części budynku wielorodzinnego leżą bowiem blisko ulicy. Dodatkowym problemem jest odgrodzenie wielu inwestycji deweloperskich, które uniemożliwiałoby swobodny dostęp klientom sklepów i punktów usługowych. Deweloperzy nie rezygnują zatem z oferowania parterowych „M”, bo nie każde mieszkanie na parterze można zastąpić lokalem użytkowym.

Jakie zalety może posiadać mieszkanie na parterze?

W związku z tym, co napisaliśmy wcześniej, firmy deweloperskie muszą akcentować zalety, które posiada oferowane mieszkanie na parterze. Chodzi nie tylko o ewentualną obecność ogródka. Warto pamiętać, że mieszkanie na parterze może być dobrym wyborem na przykład dla osób starszych, które chcą mieć krótką drogę do wyjścia z budynku. Oczywiście, nowe bloki oferowane przez deweloperów posiadają windy. Nie zmienia to jednak faktu, że sporą część starszych nabywców interesuje właśnie mieszkanie na parterze lub położone na pierwszym piętrze.

Mimo obecności windy w nowym budownictwie jako standardu, wiele starszych osób może preferować zamieszkanie właśnie na najniższej kondygnacji – zwłaszcza, gdy elementem oferty dewelopera jest ogródek. W przypadku lokali z każdego piętra, trudno liczyć na takie udogodnienie. Wyjątkiem mogą być tylko ekskluzywne apartamenty na ostatnim piętrze, gdzie można urządzić sobie mini-ogródek w ramach zagospodarowania dużego tarasu lub nawet części dachu. Takie propozycje na razie stanowią jednak margines w przypadku krajowego rynku nieruchomości.

Czy mieszkanie na parterze jest bezpieczne w praktyce?

Mieszkanie na parterze - wady i zalety

Deweloperzy starają się dodatkowo promować parterowe mieszkania ze względu na obawy potencjalnych kupujących dotyczące prywatności i bezpieczeństwa. Czasem pojawiają się też inne obawy – związane na przykład z nasłonecznieniem. Warto jednak wiedzieć, że w nowym budownictwie ciemne mieszkanie na parterze to problem, który występuje rzadko. Ciemne i nisko położone mieszkania są domeną starszych budynków mieszkalnych. W nowych blokach dostęp światła zapewniają m.in. większe powierzchnie przeszklone.

Ewentualny problemy związany z prywatnością skutecznie mogą natomiast rozwiązać rolety lub żaluzje. Osoby kupujące mieszkanie na parterze czasem otrzymują takie urządzenia w gratisie. Warto zdawać sobie sprawę, że niekiedy nie będą one szczególnie potrzebne. Wiele zależy od układu osiedla oraz przebiegu ścieżek komunikacyjnych. Właściciele lokalu mieszkający na parterze, którzy posiadają okna z widokiem na część osiedla bez pobliskich chodników i ścieżek, na pewno nie powinni obawiać się o prywatność. Dla pozostałych osób ciekawym rozwiązaniem może być pergola od strony ogródka, która ochroni mieszkańców lokalu przed wzrokiem ciekawskich przechodniów.

Jeżeli natomiast chodzi o kwestie bezpieczeństwa, to nie można zapominać, że deweloperzy często oferują nabywcom parterowych mieszkań na przykład dodatkowe zabezpieczenia antywłamaniowe. Ważną kwestią jest także coraz większa popularność monitoringu oraz usług ochroniarskich na nowych osiedlach. W kontekście bezpieczeństwa należy również pamiętać, że pod względem dostępności dla włamywaczy lokal usytuowany np. na pierwszym piętrze wcale nie wypada znacznie lepiej niż mieszkanie na parterze. Z drugiej strony, właściciele i lokatorzy parterowych mieszkań są bardziej bezpieczni np. w razie pożaru lub wybuchu gazu. Takie osoby posiadają bowiem o wiele krótszą drogę ewakuacyjną do wyjścia.

W miesiącach letnich mieszkańcy parterowych lokali docenią natomiast przyjemny chłód, na jaki nie mogą liczyć osoby mieszkające na ostatnim piętrze. Tacy mieszkańcy najwyższej kondygnacji będą mieli poważny problem w razie awarii windy. Zależność od windy oraz jej ewentualnego zatłoczenia nie stanowi natomiast kłopotu dla osób mieszkających na parterze. Zestawienie prezentujące wady i zalety parterowych mieszkań nie może natomiast pominąć faktu, że posiadacze takich „M” płacą nieco więcej za ogrzewanie.

Jakie mogą być inne wady mieszkania na parterze?

Artykuły oraz poradniki, w których są rozpatrywane wady i zalety mieszkania na parterze, czasem poruszają jeszcze inną kwestię. Według niektórych opinii, minusy mieszkania na parterze dotyczą akustyki. Warto jednak pamiętać, że w tym względzie bardzo wiele zależy od konkretnych okoliczności i cech budynku. Jeżeli blok ogólnie cechuje się słabą akustyką, to problemy z hałasami dobiegającymi zza ściany będą dotyczyły również mieszkańców wyższych kondygnacji.

Jeśli interesujące nas mieszkanie na parterze znajduje się blisko wyjścia z bloku, to ważną kwestią będą dobre drzwi wejściowe tłumiące hałasy. Należy także sprawdzić odległość parterowego mieszkania od wiaty śmietnikowej, choć w tym przypadku minimalny dystans (10 metrów) wyznaczają przepisy.

Mieszkanie na parterze z ogródkiem – co mówi prawo?

Wydaje się, że te osoby, które interesuje mieszkanie na parterze, powinny wybrać lokal sprzedawany razem z ogródkiem. Obecność ogródka zwiększa bowiem szanse na łatwą odsprzedaż. Warto pamiętać, że mieszkanie na parterze z ogródkiem to oferta, która nie pojawia się już tylko i wyłącznie na rynku pierwotnym. Z czasem coraz więcej mieszkań parterowych posiadających ogródek będzie oferowanych na rynku wtórnym.

Ze względu na zainteresowanie, jakie wzbudza mieszkanie na parterze z ogródkiem, postanowiliśmy wyjaśnić, jak pod względem prawnym wygląda status takiego lokalu. Chodzi przede wszystkim o to, czy ogródek stanowi własność nabywcy mieszkania. W praktyce możliwe są dwa warianty. Pierwszy z nich zakłada prawne wyodrębnienie działki przeznaczonej na większy ogródek. Druga opcja to pozostawienie „ogródkowej” części zabudowanego gruntu jako nieruchomości wspólnej. Częściej spotykane jest właśnie to drugie rozwiązanie. Wymaga ono podpisania umowy zakładającej ustanowienie służebności gruntowej lub podział nieruchomości do korzystania (quoad usum).

Niezależnie od aspektów prawnych, osoba posiadająca mieszkanie na parterze z ogródkiem nie powinna zachowywać się w sposób przeszkadzający sąsiadom lub stwarzający niebezpieczeństwo pożarowe (przykład: używanie otwartego ognia podczas grillowania).

Zobacz również

Rembertów: przyjazna enklawa wśród zieleni?

Rembertów: przyjazna enklawa wśród zieleni?

Rembertów jest raczej mało popularnym wyborem dla osób szukających lokum. Niemniej jednak, postanowiliśmy sprawdzić wady i zalety tej ciekawej lokalizacji
Mokotów to wybór tylko dla zamożnych?

Mokotów to wybór tylko dla zamożnych?

Mokotów wzbudza duże zainteresowanie nabywców mieszkań. Postanowiliśmy zatem opisać tę dzielnicę (nie tylko pod kątem stricte mieszkaniowym).
Ograniczone prawa rzeczowe - czym się różnią?

Ograniczone prawa rzeczowe - czym się różnią?

Ograniczone prawa rzeczowe pełnią bardzo ważną rolę w przypadku nieruchomości. Wyjaśniamy, czym się charakteryzują takie prawa
Ile wynosi czynsz za mieszkanie w bloku?

Ile wynosi czynsz za mieszkanie w bloku?

Czynsz administracyjny to bardzo ważny element wydatków polskich rodzin oraz singli. Wyjaśniamy zatem, jakie są koszty mieszkania w bloku

Komentarze

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *