Data publikacji: 24.01.2022 | Data aktualizacji: 20.10.2023

5/5 - (1 vote)

Wesoła – co oferuje wschodnia dzielnica?

wesola panorama

Redakcja

5/5 - (1 vote)

Trudno ukryć, że niektóre dzielnice Warszawy cieszą się mniejszym zainteresowaniem i są raczej mniej znane. Przykład może stanowić Wesoła oraz Rembertów. Te dwie niewielkie części Warszawy są postrzegane jako mocno peryferyjne. Dodatkowo, Wesoła dopiero w 2002 roku stała się częścią stołecznego miasta. Nie oznacza to jednak, że należy ją wykluczać jako lokalizację dla nowego domu lub mieszkania. Zainteresowanie Wesołą oraz pobliskim Rembertowem zwiększa się bowiem wraz ze wzrostem cen metrażu w dzielnicach położonych bliżej Śródmieścia. Niektóre osoby dobrze zdają sobie sprawę z faktu, że za cenę niewielkiego lokalu w centrum, można nabyć znacznie większe lokum położone na obrzeżach Warszawy. Nasz artykuł odpowiada na pytanie, czy taka decyzja związana z osiedleniem się na terenie Wesołej spowoduje np. kłopoty z dojazdem do pracy.   

Powierzchnia oraz liczba mieszkańców

wesola rezerwat przyrody

Wesoła to dzielnica, którą geograficznie można określić jako najbardziej „wschodnią”. Jest ona jednocześnie jedną z dwóch części Warszawy, w których liczba ludności nie przekracza 30 000. Na początku 2021 r. teren Wesołej zamieszkiwało jedynie 26 000 osób. Populacja Rembertowa była nieznacznie mniejsza i oscylowała na poziomie 25 000 osób. Obydwie te peryferyjne dzielnice Warszawy cechowały się zbliżoną powierzchnią (Wesoła – 22,94 km2), a także niewielką gęstością zaludnienia na poziomie 1100 osób – 1300 osób w przeliczeniu na kilometr kwadratowy.

Niewielka liczba ludności oraz dość mała powierzchnia na pewno stanowi jeden z powodów tego, że Wesoła nie należy do najbardziej znanych części Warszawy. Warto jednak zwrócić uwagę, że tamtejsza populacja szybko i systematycznie rośnie. W momencie przyłączenia do Warszawy (2002 r.), Wesoła liczyła sobie około 18 000 osób. Pod koniec 2020 r. opisywaną dzielnicę zamieszkiwało już niecałe 26 000 warszawiaków. Systematyczny napływ młodych osób dobrze wróży Wesołej, która jak widać posiada swoje atuty (związane nie tylko z niskimi cenami nieruchomości).

Zróżnicowanie lokalnej zabudowy

Jeżeli przyjrzymy się satelitarnej mapie Wesołej, to z całą pewnością uwagę zwróci fakt, że tamtejsze osiedla mają charakter enklaw położonych wśród lasu. To sytuacja, która może odpowiadać wielu osobom i pozytywnie wpływa między innymi na lokalny mikroklimat. Leśne otoczenie sprawia, że bardzo niewielki udział parków i terenów zieleni osiedlowej wynoszący mniej niż 1% powierzchni dzielnicy, nie stanowi dużego problemu dla mieszkańców Wesołej. Wedle Miejskiego Systemu Informacji, opisywana dzielnica składa się z następujących części: Zielona – Grzybowa, Wesoła – Centrum, Wola Grzybowska, Groszówka, Stara Miłosna oraz Plac Wojska Polskiego. Wymieniony jako ostatni Plac Wojska Polskiego to specyficzny teren, którego bardzo ważnym punktem jest baza wojsk pancernych. Wesoła – Centrum cechuje się z kolei ciekawą i starą zabudową jednorodzinną (często o charakterze willowym). Większe skupiska domów jednorodzinnych znajdziemy również w zachodniej części Zielonej – Grzybowej. Stara Miłosna to natomiast najstarsza i największa część Wesołej, gdzie zabudowę jednorodzinną urozmaicają bloki. Osoby osiedlające się w tej okolicy, powinny zwrócić uwagę na hałas, który generują samochody przejeżdżające przez ruchliwy Trakt Brzeski. Wbrew pozorom, nie wszędzie na terenie Wesołej jest bardzo cicho i spokojnie.

Lokalna infrastruktura i transport

wesola peron

Przejazd samochodem przez Trakt Brzeski i później ulicę Bronisława Czecha oraz Płowiecką to nie jedyny sposób na stosunkowo szybkie przedostanie się z Wesołej do centrum Warszawy. Osoby wybierające transport publiczny, oprócz autobusów mają do wyboru również linię kolejową przebiegającą przez północną część opisywanej dzielnicy. Jest ona źródłem hałasu, ale jednocześnie zapewnia dojazd w ciągu około 25 minut ze stacji Warszawa Wesoła do stacji Warszawa Śródmieście. To bardzo dobry wynik biorąc pod uwagę peryferyjną lokalizację Wesołej. Trzeba jednak pamiętać, że z punktu widzenia osób mieszkających na terenie Starej Miłosnej, podróż koleją nie będzie szczególnym atutem. Niezależnie od wybranego wariantu, dojazd komunikacją miejską ze Starej Miłosnej do ścisłego centrum Warszawy może zająć ok. 50 minut.

Duże zróżnicowanie czasu dojazdu pomiędzy północną i południową częścią Wesołej potwierdza, że wybór jednej z tych lokalizacji nie powinien być obojętny dla osób zdających się na transport publiczny. Atutem Starej Miłosnej jest natomiast nieco lepiej rozwinięta infrastruktura usługowa i handlowa. Oczywiście, nie można jej porównywać z wiodącymi pod tym względem dzielnicami Warszawy. W przypadku północnej Wesołej, sytuację poprawia jednak możliwość łatwego dojazdu do Sulejówka.

Ocena Wesołej przez mieszkańców

Przy okazji naszego opisu Wawra zwracaliśmy uwagę, że tę dzielnicę wybierają osoby świadome jej peryferyjnego charakteru i stawiające np. na spokój oraz niskie ceny nieruchomości. Podobna sytuacja dotyczy również Wesołej i pobliskiego Rembertowa. Szybki wzrost liczby ludności Wesołej na pewno dowodzi, że duża część jej mieszkańców jest zadowolona ze swojego wyboru miejsca zamieszkania. W 2015 r. pozytywną opinię na temat Wesołej deklarowało aż 94% jej ankietowanych mieszkańców. Podobny wynik dotyczył również Rembertowa. Co ciekawe, obydwie peryferyjne dzielnice ze wschodniej Warszawy były odrobinę lepiej oceniane przez swoich mieszkańców niż np. prestiżowe Śródmieście.

Aktywność deweloperów w dzielnicy

W przypadku takich dzielnic jak Wesoła i pobliski Rembertów, barierą dla deweloperów jest po prostu niewielka powierzchnia oraz mała liczba ludności. Pewne znaczenie ma także fakt, że duża część terenu Wesołej jest wyłączona z aktywności budowlanej jako obszar zalesiony. Warto też wziąć pod uwagę fakt, że nabywców nieruchomości z Wesołej mogą interesować przede wszystkim budynki jednorodzinne. Tymczasem stołeczni deweloperzy nadal koncentrują się na budowie bloków (zwłaszcza w granicach administracyjnych Warszawy). Jeżeli weźmiemy pod uwagę wszystkie wymienione czynniki, to nie powinien dziwić fakt, że firmy deweloperskie na terenie Wesołej budują stosunkowo mało.

Na podstawie danych Głównego Urzędu Statystycznego można wywnioskować, że w latach 2010 – 2020 roczna liczba domów i lokali ukończonych przez deweloperów na terenie Wesołej wynosiła od 12 do 193. Opisywana dzielnica pod względem wielkości oferty deweloperów zwykle zajmuje ostatnie miejsce w stołecznym mini – rankingu.

wesola tabela

Źródło: opracowanie własne na podstawie danych GUS

Najbardziej popularne mieszkaniowo obszary

Rynek lokali mieszkalnych z Wesołej jest niewielki, gdyż większość obrotu nieruchomościami mieszkaniowymi w tej dzielnicy nadal skupiają domy. Niemniej jednak, warto przyjrzeć się mapie, którą udostępnia Urząd Miasta Warszawy. Poniższa mapa pokazuje, gdzie w Wesołej przez cały 2020 r. sprzedawały się nowe i używane mieszkania. Jak nietrudno zauważyć, większość transakcji mieszkaniowych z 2020 r. przeprowadzono na terenie Starej Miłosnej. Znalezienie tam nowych mieszkań z Wesołej jest najbardziej prawdopodobne. W IV kw. 2021 r. takie lokale deweloperskie cechowały się średnią ceną na poziomie około 10 500 zł/mkw., czyli wyraźnie wyższą niż w przypadku Białołęki, Rembertowa i Wawra.

wesola plan

Źródło: mapa.um.warszawa.pl

Zobacz również

Kredyt bez wkładu teraz będzie bardziej dostępny

Kredyt bez wkładu teraz będzie bardziej dostępny?

Rodzinny Kredyt Mieszkaniowy (również bez wkładu własnego) nadal działa. Co więcej, teraz stał się on bardziej dostępny dla beneficjentów.
Sprzedaż deweloperow przedział 40 – 60 mkw. to az 40

Sprzedaż deweloperów: przedział 40 - 60 mkw. to aż 40%

Dzięki nowym danym GUS możemy sprawdzić, czy na terenie dużych miast deweloperzy sprzedają lokale mniejsze od średniej krajowej.
Nowe mieszkania sprzedaja sie nie tylko w miastach wojewodzkich

Nowe mieszkania sprzedają się nie tylko w miastach wojewódzkich

GUS niedawno opublikował spóźnione, lecz ciekawe dane dotyczące sprzedaży nowych mieszkań w 2023 r. Przyglądamy się tym statystykom.
Kredyt na Start jeszcze więcej pytań i jeszcze mniej odpowiedzi

Kredyt na Start: jeszcze więcej pytań i jeszcze mniej odpowiedzi

Jeszcze niedawno wydawało się, że sytuacja związana z programem Kredyt na Start jest bardziej jasna. Teraz sprawy znów się skomplikowały. Wyjaśniamy dlaczego.

Komentarze

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *