Data publikacji: 21.04.2022 | Data aktualizacji: 20.10.2023

5/5 - (1 vote)

Ogródki działkowe znowu modne: ile kosztują? Jak je zaaranżować?

Ogródki działkowe

Redakcja

5/5 - (1 vote)

Ogródki działkowe w ostatnim czasie przeżywają prawdziwy renesans. Jeszcze do niedawna nie cieszyły się aż taką popularnością i traktowane były przez wielu jako socjalna pozostałość po PRL. Jednak pandemia oraz wizja kolejnego lata w mieście sprawiają, że coraz więcej osób decyduje się na ich zakup. Rodzinne Ogródki Działkowe są idealnym rozwiązaniem dla osób, które chcą cieszyć się prywatnością i zielenią w pobliżu miasta. Zastanawiasz się czy warto kupić ogródek działkowy? Czy ogródki działkowe mają jakieś wady? Ile kosztuje ogródek działkowy ROD w mieście? Odpowiedzi znajdziesz w artykule!

Czym są ogródki działkowe

Rodzinne Ogródki Działkowe (ROD) powstały z przekształcenia pracowniczych ogrodów działkowych. Najogólniej mówiąc ogródki działkowe to specjalnie wydzielone obszary, znajdujące się w mieście lub na jego obrzeżach. W ich skład wchodzą działki i tereny wspólne, które mają służyć działkowcom do rekreacji, ale też uprawiania ogrodu. Rodzinny ogród działkowy jest zarządzany przez stowarzyszenie ogrodowe, a dokładniej zarząd ROD. Ogrody działkowe pozwalają także na poprawę warunków ekologicznych w miastach.

Ogródki działkowe

Dlaczego warto mieć ogródek działkowy?

Ogródki działkowe w mieście dają bardzo dużo możliwości. Wiosna i lato to czas, kiedy z chęcią przebywamy na świeżym powietrzu. A życie w bloku w tym czasie być dla wielu osób zbyt uciążliwe. Ogródki pozwalają cieszyć się czasem spędzonym na świeżym powietrzu, to na nich urządza się rodzaju wypady i wspólne grille. Dają możliwość relaksu, oderwania się od codzienności. Są świetną propozycją zarówno dla rodzin z dziećmi, jak i osób starszych,  które są emeryturze i mają sporo wolnego czasu do spożytkowania.

Na ogródkach działkowych stawiane są domy działkowe. Urlop w domku na działce to doskonały sposób na spędzenie długiego weekendu czy urlopu. Domy działkowe pozwalają także na przytulny odpoczynek po dniu spędzonym w pracy czy na uczelni. Taka działka to także świetne rozwiązanie, dla osób które lubią zajmować się pracami ogrodowymi, takimi jak uprawa warzyw i owoców, czy pielęgnacja kwiatów. Ale będzie ona także dobrą propozycją dla osób, które poszukują po prostu mało wymagającego miejsca do rekreacji. Tak naprawdę ogródki działkowe można zaaranżować zgodnie z indywidualnym przeznaczeniem.

pankaj-shah-1ff_i7jO-4g-unsplash

Ile kosztuje ogródek działkowy ROD w mieście?

W jakich miastach spotkać można Rodzinne Ogródki Działkowe? Kraków, Kielce, Warszawa, ale też w innych mniejszych miastach, takich jak Ząbki. Jak zatem uzyskać prawo do działki ROD? Teoretycznie ogródek działkowy może mieć każdy. Jednak praktyka pokazuje coś zupełnie innego, ponieważ już od bardzo dawna po prostu brakuje wolnych działek.

W praktyce więc najprostszym sposobem na uzyskanie prawa do takiej działki jest po prostu odziedziczenie jej po zmarłym działkowcu, np. współmałżonku czy rodzicu. Osoby, które nie dziedziczą praw do działki, mogą zawrzeć umowę dzierżawy bezpośrednio z zarządem ROD lub też podpisać z innym działkowcem umowy przeniesienia prawa do działki.

Warto pamiętać, że w przypadku zakupu działki ROD obowiązuje kilka zasad. Przede wszystkim takie działki mają służyć tylko lokalnej społeczności, dlatego też nie można nabyć praw do działki położonej w zupełnie odległym krańcu kraju. Ponadto każda osoba może dzierżawić tylko jedną działkę. Istotne jest także to, że w przypadku zakupu praw do działki od innego działkowicza, jego ewentualne długi nie zostaną przeniesione na nowego dzierżawcę. Warto mieć na uwadze również fakt, że użytkowanie takiej działki to nie tylko przyjemności, ale także obowiązki. Przede wszystkim osoby, które są w posiadaniu działek ROD zobowiązane są do ponoszenia wymaganych opłat za dzierżawę. Ponadto muszą one przestrzegać określonego regulaminu ROD.

Ile zatem kosztuje ogródek działkowy ROD w mieście? To zależy od lokalizacji, niemniej jednak ogródki działkowe w mieście cieszą się wielką popularnością. Ceny ogródków działkowych w Poznaniu dochodzą nawet do 60-70 tys. zł. dlatego też osoby, które chcą mieć własny ogródek działkowym, muszą brać pod uwagę to, że czasem konieczne może być zainwestowanie niemałej kwoty pieniędzy.

aniston-grace-L3hyEbDk194-unsplash

Jak zagospodarować ogródek działkowy?

Kiedy już jesteśmy w posiadaniu ogródka działkowego ważne jest jego odpowiednie zagospodarowanie, tak by możliwe było uzyskanie wymarzonej przestrzeni. Warto jest zastanowić się nad tym, jaka roślinność powinna się w nim znaleźć. Ponadto jeśli planujemy od czasu do czasu biesiadować w tym miejscu, koniecznym może być wydzielenie strefy do grilla i rekreacji. Rodziny z dziećmi powinny także uwzględnić przestrzeń na zabawę.

Jeśli nie mamy ulubionych roślin, ani wizji tego, jak ma wyglądać ogródek, warto jest poznać aktualne trendy dotyczące ogrodów. Dobrym pomysłem jest także skonsultowanie się ze specjalistą, który jest w stanie najlepiej zaplanować przestrzeń, dobrać roślinność do panujących warunków i potrzeb działkowców. Warto zaznaczyć, że specjalista na podstawie obserwacji jest w stanie wybrać najlepiej nasłonecznione miejsca, które pozwolą rozwijać się pięknie kwitnącej roślinności, która lubi słońce.

Jakie zatem rośliny są teraz w modzie? Wszystko zależy od terenu, na którym mają rosnąć. Jeśli szukamy roślin wieloletnich warto postawić na irysa syberyjskiego, który osadzony jest na długiej łodydze. Te kwiaty najczęściej wybierane są do ozdabiania oczek wodnych i skalniaków ogrodowych. Ponadto bardzo popularnymi roślinami wieloletnimi są także lawenda, piwonie, liliowce, ciemiernik czy fiołek rogaty.

thomas-verbruggen-cVYLIzF6Gh0-unsplash

Warto pamiętać o tym, że w przypadku ogródków działkowych bardzo często nie ma sensu walczyć z trudnym podłożem. W takich sytuacjach lepszym rozwiązaniem wydaje się właściwe dobranie roślinności. Jeśli kwiaty będą odpowiednio dobrane do podłoża przyjmą się naturalnie i będą pięknie rosły. Dlatego też jeśli sami nie jesteśmy w stanie ocenić panujących w ogródku warunków, warto jest poprosić o pomoc specjalistów lub skonsultować się z sąsiadem. Warto pamiętać o tym, że w przypadku małych ogródków działkowych lepiej sprawdzi się większy trawnik, niż bujna roślinność. Bowiem im większa powierzchnia murawy, tym ogródek będzie po prostu wydawać się bardziej przestronny.

Wiele zależy od tego, jaką powierzchnię ma ogródek działkowy. Niektóre z nich pozwolą na nieco większe możliwości aranżacyjne mogą w nich stanąć ogrodowe meble czy też drewniane altanki. Takie rozwiązanie zapewnia dodatkowy komfort i intymność w czasie wypoczynku, ponadto świetnie sprawdza się do przyjmowania gości. Jeśli zadbamy o stół ogrodowy, będziemy mogli cieszyć się także posiłkami na świeżym powietrzu.

Oczywiście osoby, które nie są fanami ogrodnictwa, a szukają działki jedynie po to, by odpocząć od miejskiego zgiełku, mogą zorganizować sobie po prostu estetyczną, ale jednocześnie mało wymagającą przestrzeń. W takiej sytuacji warto jest postawić na funkcjonalność, zasiać trawnik i posadzić mało wymagające rośliny czy iglaki.

Zobacz również

Kredyt na dom lub mieszkanie - co musisz wiedzieć?

Jak uzyskać kredyt na budowę domu lub zakup mieszkania w 2024?

Kredyt na dom lub lokal jest bardzo ważnym zobowiązaniem. Wyjaśniamy, co należy o nim wiedzieć przed podpisaniem umowy
leasing nieruchomości

Na czym polega leasing nieruchomości? Czym różni się od kredytu hipotecznego na zakup mieszkania?

Kto może skorzystać z leasingu nieruchomości? Komu i kiedy się opłaca? Jakie są rodzaje umów leasingowych? O czym warto wiedzieć przed podpisaniem umowy leasingu? Odpowiedzi znajdziesz w poniższym artykule!
Kredyt hipoteczny

Refinansowanie kredytu hipotecznego do innego banku (przeniesienie kredytu hipotecznego) – co warto wiedzieć?

Jak wygląda proces przeniesienia kredytu hipotecznego? Kiedy warto go przepisać na inną osobę dowiesz się z niniejszego artykułu.
Kredyt na start projekt ustawy

Kredyt na Start: co nam mówi projekt ustawy?

Niedawno pojawił się projekt ustawy o Kredycie na Start. Analizujemy więc najważniejsze zasady nowego programu dopłat kredytowych.

Komentarze

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *