Data publikacji: 08.07.2024

5/5 - (1 vote)

Taksa notarialna – ile kosztuje notariusz przy kupnie mieszkania?

Ile kosztuje notariusz przy kupnie mieszkania - taksa notarialna

Łukasz Pierzchała

5/5 - (1 vote)

Sprzedaż nieruchomości mieszkaniowej musi być udokumentowana w formie aktu notarialnego sporządzonego przez notariusza, który pobiera taksę notarialną za wykonanie tej czynności prawnej. Jaka jest wysokość tej opłaty? Kto ją ponosi? Zapraszamy do lektury!

Jaka jest maksymalna stawka taksy notarialnej?

Taksa notarialna jest opłatą za usługi świadczone przez notariusza. Jest ona naliczana za każdą dokonaną czynność notarialną, nie tylko za przygotowanie umowy sprzedaży nieruchomości, ale i na przykład za sporządzenie oświadczenia o przystąpieniu do spółki z ograniczoną odpowiedzialnością czy też umowy zbycia nieruchomości, jeśli w związku z tą umową następuje wypłata świadczeń z tytułu ubezpieczenia społecznego rolników albo renty strukturalnej współfinansowanej ze środków pochodzących z Sekcji Gwarancji Europejskiego Funduszu Orientacji i Gwarancji Rolnej.

Maksymalna wysokość tej taksy została ustalona w Rozporządzeniu Ministra Sprawiedliwości z dnia 28 czerwca 2004 r. w sprawie maksymalnych stawek taksy notarialnej. Wysokość wynagrodzenia notariusza dotyczy wszystkich kancelarii w kraju. Istnieje możliwość negocjacji wysokości tego kosztu z notariuszem. Warto pamiętać, że stawki podawane we wspomnianym wyżej rozporządzeniu nie uwzględniają podatku VAT (23%).

Maksymalna taksa notarialna za sporządzenie aktu notarialnego dokumentującego zakup nieruchomości liczona jest od wartości przedmiotu czynności notarialnej, w omawianym przypadku jest to mieszkanie. Zgodnie z Rozporządzeniem Ministra Sprawiedliwości z dnia 28 czerwca 2004 r. maksymalne stawki wynoszą:

 • 100 zł przy wartości przedmiotu do 3000 zł;
 • 100 zł + 3% od nadwyżki powyżej 3000 zł przy wartości przedmiotu powyżej 3000 zł do 10 000 zł;
 • 310 zł + 2% od nadwyżki powyżej 10 000 zł przy wartości przedmiotu powyżej 10 000 zł do 30 000 zł;
 • 710 zł + 1% od nadwyżki powyżej 30 000 zł przy wartości przedmiotu powyżej 30 000 zł do 60 000 zł;
 • 1010 zł + 0,4% od nadwyżki powyżej 60 000 zł przy wartości przedmiotu powyżej 60 000 zł do 1 000 000 zł;
 • 4770 zł + 0,2% od nadwyżki powyżej 1 000 000 zł wartości przedmiotu powyżej 1 000 000 zł do 2 000 000 zł;
 • 6770 zł + 0,25% od nadwyżki powyżej 2 000 000 zł, nie więcej niż 10 000 zł, a w przypadku czynności dokonywanych pomiędzy osobami zaliczonymi do I grupy podatkowej w rozumieniu przepisów ustawy z dnia 28 lipca 1983 r. o podatku od spadków i darowizn nie więcej niż 7500 zł przy wartości przedmiotu powyżej 2 000 000 zł.

Jak obliczyć taksę notarialną przy kupnie mieszkania?

Przykładowo, kupując mieszkanie o wartości 400 000 zł, maksymalna wysokość taksy notarialnej wyniesie 2370 zł (1010 zł + 0.4% z 340 000 zł). Do otrzymanej kwoty należy również doliczyć 23% VAT.

Ile kosztuje notariusz przy kupnie mieszkania od dewelopera?

Ile wynosi taksa notarialna i pozostałe koszty notarialne przy kupnie mieszkania od dewelopera?

Wszystko zależy od tego, w jakim stanie znajduje się nowy lokal. W przypadku nieukończonego mieszkania trzeba zawrzeć umowę deweloperską, która musi mieć formę notarialną. Jednak połowę kosztów notarialnych i sądowych związanych z zawarciem takiej umowy pokrywa deweloper.

Do kosztów notariusza przy zakupie mieszkania od dewelopera można uwzględnić następujące wydatki:

 • dzielona po połowie z deweloperem taksa za umowę deweloperską (dotycząca tylko budowanych mieszkań od dewelopera);
 • pokrywana w połowie przez dewelopera opłata sądowa za wpis roszczenia do księgi wieczystej gruntu (koszt ponoszony tylko w przypadku nieukończonych mieszkań): 150 zł;
 • dzielona z deweloperem ewentualna opłata za złożenie przez notariusza wniosku online o wpis roszczenia do księgi wieczystej gruntu: 200 zł + 23% VAT;
 • taksa notarialna za umowę sprzedaży mieszkania (dzielona według ustaleń stron);
 • opłata za potrzebne wypisy umowy deweloperskiej i umowy sprzedaży: 6 zł + 23% VAT za każdą rozpoczętą stronę;
 • opłata sądowa za założenie księgi wieczystej (100 zł) oraz wpis prawa własności (200 zł);
 • opłata sądowa za ewentualny wpis hipoteki na rzecz banku (200 zł);
 • należny podatek od czynności cywilnoprawnych za wpis hipoteki (19 zł);
 • ewentualna opłata za składany przez notariusza online wniosek o założenie księgi wieczystej, wpis własności oraz wpis hipoteki na rzecz banku: 200 zł + 23% VAT.

Jakie są opłaty notarialne przy zakupie mieszkania z rynku wtórnego?

Podobnie jak dla nowego mieszkania, warto przedstawić pełną listę kosztów notarialnych przy zakupie mieszkania z rynku wtórnego. Zalicza się do nich:

 • taksę notarialną dotyczącą umowy sprzedaży (podział według ustaleń stron);
 • opłatę pobieraną przez notariusza za wypisy umowy sprzedaży (zwykle trzy): 6 zł + 23% VAT za każdą rozpoczętą stronę;
 • opłatę sądową za wpis prawa własności (200 zł) oraz ewentualny wpis hipoteki (200 zł);
 • podatek od czynności cywilnoprawnych związany ze wpisem hipoteki na rzecz banku (19 zł);
 • możliwa do pobrania przez notariusza opłata za złożenie wniosku online o wpis własności oraz hipoteki: 200 zł + 23% VAT.

Koszty notarialne związane z zakupem używanego mieszkania są dzielone według ustaleń stron. Można je rozliczyć np. poprzez korektę ceny transakcyjnej lokalu. Warto jednak pamiętać, aby taka korekta została już uwzględniona w umowie przedwstępnej. Jeżeli strony zdecydują się zawrzeć umowę przedwstępną w formie notarialnej, to koszty zakupu nieruchomości dodatkowo wzrosną. Trzeba podkreślić, że w przypadku transakcji na rynku wtórnym, do tych kosztów dodatkowo zalicza się PCC (2,00% ceny zakupu). Wspomnianą daninę zawsze płaci nabywca używanego mieszkania.

Opłaty notarialne są dodatkowymi kosztami, które mogą niemiło zaskoczyć kupujących mieszkania. Dlatego warto o nich pamiętać i już wcześniej sporządzić sobie całą listę tych kosztów.

O autorze

Łukasz Pierzchała

Właściciel oraz osoba odpowiedzialna za rozwój portalu wybierzdewelopera.pl. Pasjonat rynku nieruchomości, który z zaangażowaniem śledzi najnowsze trendy i zmiany w branży. Jego celem jest pomoc użytkownikom portalu w znalezieniu idealnych inwestycji.

Zobacz również

Kredyt na Start po nowemu, czyli zmiany w projekcie

Kredyt na Start po nowemu, czyli zmiany w projekcie

W dniu 16 lipca 2024 r. rząd zaprezentował zmieniony projekt ustawy wprowadzającej program Kredyt na Start. Analizujemy najważniejsze zmiany.
Nowe mieszkania są coraz mniejsze

Nowe mieszkania są coraz mniejsze?

Średnia powierzchnia nowych mieszkań sprzedawanych przez deweloperów to ok. 50 - 55 mkw. Sprawdzamy jak sytuacja zmieniała się przez lata.
nowe przepisy budowlane

Od sierpnia duże zmiany na nowych osiedlach

Na początku sierpnia 2024 r. zmienią się warunki techniczne dla budynków. Wyjaśniamy, jakie to przyniesie pozytywne zmiany dla klientów firm deweloperskich.
najtańsze mieszkania w Polsce

Najtańsze mieszkania na sprzedaż w Polsce – gdzie się znajdują?

Wiele osób chciałoby wiedzieć, gdzie są najtańsze mieszkania w Polsce. Odpowiadamy na to pytanie, które jest szczególnie ważne w kontekście podwyżek cen metrażu.

Komentarze

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *