Nowe mieszkania w Murowanej Goślinie to inwestycje na miarę XXI wieku. Piękne, modne osiedla zachwycają świetnym wykonaniem i konkurencyjną ceną mieszkań. Chcesz kupić nowe mieszkanie w Murowanej Goślinie? Sprawdź, co należy wiedzieć, przed zawarciem umowy deweloperskiej. Poznaj szczegóły transakcji deweloperskich i bezpiecznie zainwestuj swoje pieniądze.
Rynek pierwotny w Murowanej Goślinie
Szukając mieszkania na sprzedaż w Murowanej Goślinie, nabywca ma szansę wybrać najlepsze dla siebie mieszkanie z szerokiej oferty deweloperskiej. Nowe inwestycje różnią się od siebie powierzchnią, ilością pokoi, położeniem w budynku oraz dostępem do dodatkowych atrakcji.
Niemniej jednak szukając mieszkania na sprzedaż na rynku pierwotnym można postawić na lokal na parterze z dostępem do własnego podwórka/ogrodu lub lokal na piętrze z obszernym tarasem, w przyjaznej okolicy niedaleko centrum miasta.
Warto zauważyć, że nowe inwestycje w Murowanej Goślinie są odzwierciedleniem obowiązujących obecnie w branży nieruchomości trendów. Zachowano bowiem nowoczesny styl, lekkie, jasne elewacje, wykończenie z drewna i cegły oraz duże, przestronne okna.
Mieszkania w Murowanej Goślinie – jak kupić mieszkanie od dewelopera?
Decydując się na zakup mieszkania od dewelopera w Murowanej Goślinie, nabywca powinien dokładnie sprawdzić wiarygodność i rzetelność wybranego przedsiębiorstwa. To, co powinno interesować najbardziej kupującego to:
- udokumentowana historia dewelopera – wykonane wcześniej przez dewelopera inwestycje warto poznać zarówno w portfolio, jak i na żywo
- wypłacalność dewelopera – czy przeciwko deweloperowi prowadzono (lub prowadzi się) postępowania egzekucyjne na kwotę powyżej 100 000 zł.
Dodatkowo kupujący powinien uzyskać wiedzę na temat obecnie prowadzonej inwestycji (informacje o gruncie, pozwolenia na budowę, obciążenia w księdze wieczystej, planowany termin rozpoczęcia i zakończenia prac budowlanych oraz termin oddania mieszkań nabywcom).
Natomiast w kwestii samego mieszkania, to z punktu widzenia nabywcy istotna jest cena, położenie mieszkania, metraż, rozmieszczenie pomieszczeń oraz standard wykończenia.
Obecnie rynek pierwotny oferuje mieszkania w stanie pod klucz oraz mieszkania w stanie deweloperskim do własnego wykończenia ścian, podłóg oraz doposażenia.
Mieszkania deweloperskie w Murowanej Goślinie, a prospekt informacyjny
Najwięcej informacji na temat samego dewelopera, prowadzonej inwestycji oraz wybranego mieszkania nabywca może uzyskać z tzw. prospektu.
Przygotowanie prospektu jest obowiązkiem dewelopera, który rozpoczyna sprzedaż mieszkań lub domów jednorodzinnych. Na żądanie osoby zainteresowanej zawarciem umowy deweloperskiej przedsiębiorca jest zobowiązany doręczyć jej prospekt informacyjny wraz z załącznikami.
Zatem prawo żądania prospektu ma również osoba, którą nie łączy z deweloperem żadna umowa. Prospekt może być bowiem potrzebny do złożenia wniosku kredytowego. Wówczas może dojść do zawarcia tzw. umowy rezerwacyjnej, która może zostać zerwana, jeśli nabywca otrzyma odmowną decyzję kredytową (bez żadnych konsekwencji dla stron umowy).
Prospekt informacyjny jest ważnym dokumentem, który będzie towarzyszył stron przez cały czas, aż do zwarcia umowy głównej. Nowe mieszkanie musi być oddane w terminie przewidzianym w prospekcie, inaczej nabywca uzyskuje prawo do zerwania umowy deweloperskiej.
Odbiór mieszkania od dewelopera – jak przebiega?
Przeniesienie na nabywcę prawa własności mieszkania od dewelopera poprzedzone jest odbiorem lokalu. Odbiór mieszkania następuje po zawiadomieniu o zakończeniu budowy domu jednorodzinnego, przy jednoczesnym braku sprzeciwu ze strony właściwego organu, albo na podstawie decyzji o pozwoleniu na użytkowanie.
Z odbioru mieszkania sporządza się protokół, do którego nabywca może zgłosić wady.
Jeżeli nowe mieszkanie posiada usterki zauważone przez nabywcę, deweloper jest zobowiązany, w terminie 14 dni od dnia podpisania protokołu, doręczyć nabywcy oświadczenie o uznaniu wad lub oświadczenie o odmowie uznania wad oraz o jej przyczynach. Jeżeli deweloper uznaje wady, to w terminie 30 dni od dnia podpisania protokołu musi je usunąć.
Mieszkania deweloperskie – przeniesienie własności
Umowę deweloperską zawiera się w formie aktu notarialnego, do którego muszą stanąć deweloper lub jego pełnomocnik i nabywca. Wynagrodzenie notariusza za wszystkie czynności wykonywane w związku z zawieraniem umowy deweloperskiej, w tym także za sporządzenie wypisów aktu notarialnego wydawanych przy zawarciu umowy deweloperskiej, oraz koszty sądowe w postępowaniu wieczystoksięgowym obciążają w równych częściach dewelopera i nabywcę.
Wraz z zawarciem umowy głównej własność mieszkania przechodzi na nabywcę, który od tej pory ponosi koszty związane z jego utrzymaniem.
Inwestycje deweloperskie, a oszczędności dla nabywcy
Nowe mieszkania mogą być nieco tańsze niż mieszkania na rynku wtórnym. Nabywca nowego mieszkania zobowiązany jest ponieść jedynie połowę kosztów opłaty notarialnej oraz jest zwolniony z podatku od czynności cywilnoprawnych. W kieszeni kupującego może zostać kwota odpowiadająca 2% wartości nabywanego mieszkania.