Data publikacji: 17.04.2025

5/5 - (1 vote)

Technologie: deweloperzy wciąż tradycjonalistami?

buildings-217878_1280

Łukasz Pierzchała

5/5 - (1 vote)

Technologia wznoszenia nowego bloku lub domu to temat, który powinien zainteresować nie tylko budowlańca, ale również przyszłego mieszkańca tego budynku. Mieszkańcy oczywiście nie muszą znać szczegółów, lecz byłoby dobrze, gdyby wiedzieli z czego zbudowane jest ich nowe lokum. Prezentujemy zatem ciekawe dane GUS, które podpowiadają, z jakimi technologiami najczęściej mogą zetknąć się klienci firm deweloperskich. Jedna opcja, czyli tzw. technologia tradycyjna udoskonalona zdecydowanie przeważa. Warto wyjaśnić, co kryje się pod tym pojęciem.

Technologie budowy, czyli najpierw poznajemy definicje

Wydaje się, że jeszcze przed zaprezentowaniem informacji na temat znaczenia poszczególnych technologii budowlanych, należy wyjaśnić, jak wspomniane technologie definiuje GUS. Definicje przyjęte przez Główny Urząd Statystyczny wyglądają następująco:

  • Technologia tradycyjna udoskonalona – metoda wznoszenia budynku mieszkalnego, w której konstrukcją nośną są ściany wykonane z cegły, bloczków lub pustaków o ciężarze i wymiarach umożliwiających ich ręczne wbudowywanie
  • Technologia monolityczna – metoda wznoszenia budynku mieszkalnego o ścianowej lub szkieletowej konstrukcji z betonu lub żelbetonu realizowanej na miejscu budowy, z zastosowaniem deskowań (szalunków) o jedno lub wielokrotnym użyciu i o różnych cechach konstrukcyjno-wymiarowych.
  • Technologia wielkopłytowa – metoda wznoszenia budynku mieszkalnego o ścianowej konstrukcji nośnej przegród pionowych, montowanych na miejscu budowy z wielkowymiarowych (wielkoblokowych) elementów prefabrykowanych betonowych lub żelbetowych. Wymiary elementów ściennych odpowiadają wysokości całej kondygnacji i mają szerokość 2,40 m i więcej.
  • Technologia wielkoblokowa – metoda wznoszenia budynku mieszkalnego o ścianowej konstrukcji nośnej przegród pionowych montowanych na miejscu budowy z prefabrykowanych betonowych i żelbetowych płyt lub bloków o wysokości całej kondygnacji i o szerokości mniejszej niż 2,40 m.
  • Technologia konstrukcji drewnianych – metoda wznoszenia budynku oparta na posadowionej na płycie betonowej lub fundamencie konstrukcji: a) lekkiego szkieletu drewnianego obudowanego belkami i warstwami wykończeniowymi (inaczej metoda kanadyjska), b) drewnianych elementów prefabrykowanych (montowanych na placu budowy), których zewnętrzne poszycie ścian wykończone jest deskami lub tynkiem, c) z bali układanych poziomo jeden na drugim.

Powyżej widzimy pięć definicji podstawowych technologii budowlanych, które wykorzystują deweloperzy. GUS w latach 2018 – 2024 nie odnotował przypadku ukończenia nowego budynku na sprzedaż lub wynajem przy użyciu technologii innych niż wyżej wymienione.

Technologia tradycyjna i „monolit” to prawie całość budów

Poniższa tabela potwierdza to, o czym dobrze wiedzą osoby związane z budownictwem mieszkaniowym. Chodzi o zdecydowaną dominację technologii tradycyjnej udoskonalonej, która w ostatnich latach nie traciła na znaczeniu (mimo rosnących kosztów pracy). Wspomniana technologia nawet zwiększyła swój udział w kubaturze (objętości) oddanych do użytku nowych domów i lokali deweloperskich. Nieco na znaczeniu straciła natomiast technologia monolityczna, która mimo wszystko pozostaje jednak istotna – zwłaszcza w porównaniu z innymi technologiami, których udział w objętości wznoszonych budynków deweloperskich jest marginalny.

Boom budowlany na nową wielką płytę już się zakończył?

Jeżeli chodzi o mało popularne technologie budowlane, to na uwagę zasługuje z pewnością technologia wielkopłytowa. Tym bardziej, że kilka lat temu krajowe media zapowiadały wzrost popularności wspomnianej technologii, która obecnie ma niewiele wspólnego z PRL-owską wielką płytą (poza bardzo ogólną koncepcją). Okazuje się jednak, że nowe budownictwo z prefabrykatów nie podbiło polskich placów budowy. Identyczna uwaga dotyczy technologii wielkoblokowej, która też zaliczyła krótki skok popularności.

Drewno u deweloperów nadal pozostaje budowlaną niszą

Poniższa tabela potwierdza również, że technologie budownictwa drewnianego nadal mają marginalny udział w działalności inwestycyjnej deweloperów. Dla niektórych osób może być on zaskakująco niski. Wynika to między innymi z faktu, że krajowe media chętnie zwracają uwagę na inwestycje wykonane w technologii konstrukcji drewnianych. Pomimo unijnej polityki, która ma wspierać budownictwo drewniane, na jego szersze zastosowanie przez rodzimych deweloperów prawdopodobnie będziemy musieli jeszcze dość długo poczekać.

Kubatura ukończonych budynków na sprzedaż i wynajem z podziałem

na technologie

Technologia2018 r.2019 r.2020 r.2021 r.2022 r.2023 r.2024 r.
tradycyjna udoskonalona80,2%71,5%77,9%82,3%82,6%84,0%84,4%
monolityczna16,8%21,1%21,1%16,7%16,5%14,9%14,2%
wielkopłytowa2,3%5,5%0,2%0,5%0,7%0,7%1,2%
konstrukcji drewnianych0,1%0,1%0,2%0,2%0,1%0,1%0,2%
wielkoblokowa0,6%1,8%0,6%0,2%0,1%0,3%0,0%

Źródło: opracowanie własne na podstawie danych GUS

O autorze

Łukasz Pierzchała

Właściciel oraz osoba odpowiedzialna za rozwój portalu wybierzdewelopera.pl. Pasjonat rynku nieruchomości, który z zaangażowaniem śledzi najnowsze trendy i zmiany w branży. Jego celem jest pomoc użytkownikom portalu w znalezieniu idealnych inwestycji.

Zobacz również

house-1353389_1280

Nowe dopłaty kredytowe: jest krok do przodu?

Ustawa wprowadzająca nowe dopłaty kredytowe została dodana do wykazu prac legislacyjnych rządu. Wyjaśniamy, czy ta zmiana stanowi przełom
key-3087900_1280

Klucz do Mieszkania: są nowe przeszkody dla dopłat?

Sprawy związane z zapowiadanymi dopłatami do kredytów nie toczą się zbyt szybko. Wyjaśniamy zatem, czy widoczne są kolejne przeszkody.
andre-taissin-5OUMf1Mr5pU-unsplash (1)

Prognozy się sprawdziły? 203 000 nowych „hipotek” w 2024 r.

Związek Banków Polskich niedawno opublikował raport podsumowujący rynek hipoteczny w 2024 r. Warto przyjrzeć się wnioskom z analizy
tallest-3093955_1280

W 2024 r. deweloperzy budowali wyżej niż wcześniej?

Wiemy jak wysokie bloki były oddawane do użytku przez deweloperów w 2024 r. Analizujemy te ciekawe dane (m.in. z pomocą mapy).

Komentarze

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *