Data publikacji: 28.06.2024

5/5 - (1 vote)

Bezpieczny Kredyt 2% – ten temat się jeszcze nie skończył

kredyt 2

Łukasz Pierzchała

5/5 - (1 vote)

W ostatnim czasie branżowe media dość często informują o programie Kredyt na Start, którego przyszłość nadal jest niepewna. Na portalu wybierzdewelopera.pl można przeczytać najnowsze doniesienia dotyczące zapowiadanego programu dopłat kredytowych. Natomiast poprzednia taka inicjatywa, czyli Bezpieczny Kredyt 2% jest dla wielu osób zupełnie zakończonym rozdziałem. Zwracamy jednak uwagę, że program BK 2% to temat, który nie do końca został jeszcze wyczerpany. Warto wyjaśnić skąd taki dość zaskakujący punkt widzenia. Najpierw zaprezentujmy jednak informacje na temat wyników programu Bezpieczny Kredyt 2%. Ostatnie umowy na preferencyjne kredyty zostały bowiem podpisane wiosną 2024 roku.

Na początek: krótkie podsumowanie liczby umów …

Krajowe media dość często prezentują informacje, z których wynika, że w ramach programu Bezpieczny Kredyt 2% zostało podpisanych około 60 000 umów kredytowych z bankami. Taki wynik dotyczy jednak okresu do końca 2023 roku. Tymczasem umowy dotyczące preferencyjnych kredytów były podpisywane jeszcze w marcu 2024 roku. Warto zatem zaprezentować ostateczną liczbę umów z programu Bezpieczny Kredyt 2% w rozbiciu na miesiące. Te statystyki wyglądają następująco:

  • lipiec 2023 r. – 1192 preferencyjne kredyty na 10 039 udzielonych wszystkich kredytów mieszkaniowych
  • sierpień 2023 r. – 4536 preferencyjnych kredytów/12 503 udzielone
  • wrzesień 2023 r. – 8939 preferencyjnych kredytów/18 254 udzielone
  • październik 2023 r. – 15 762 preferencyjne kredyty/23 551 udzielonych
  • listopad 2023 r. – 15 571 preferencyjnych kredytów/23 857 udzielonych
  • grudzień 2023 r. – 16 998 preferencyjnych kredytów/21 452 udzielone
  • styczeń 2024 r. – 15 321 preferencyjnych kredytów/23 631 udzielonych
  • luty 2024 r. – 10 995 preferencyjnych kredytów/20 674 udzielone
  • marzec 2024 r. – 5637 preferencyjnych kredytów/18 485 udzielonych

Powyższe dane Związku Banków Polskich potwierdzają, że ostatnie umowy kredytowe z programu BK 2% podpisywano wiosną. Można przypuszczać, że wspomniany program jeszcze w styczniu i lutym bieżącego roku miał odczuwalny wpływ między innymi na sprzedaż firm deweloperskich.

Ustawa o „Bezpiecznym Kredycie 2%” wciąż aktywna

Obecny stan programu Bezpieczny Kredyt 2% można by określić jako tymczasowe uśpienie, gdyby nie występował problem z wyczerpaniem puli dostępnych środków. Pamiętajmy, że ustawa regulująca zasady działania wspomnianego programu wciąż obowiązuje. To dość oczywiste zważywszy na fakt, że udzielone „Bezpieczne Kredyty 2%” będą jeszcze długo obsługiwane. Przepisy muszą określać np. zasady zmiany oprocentowania i wskaźnika kwartalnej stopy procentowej po pięciu latach od podpisania umowy.

Pamiętajmy dodatkowo, że aktywne są również wszystkie inne przepisy dotyczące programu BK 2%. Jeżeli zatem rząd dofinansowałby mocno ten program, to od stycznia 2025 roku udzielanie dopłat znów mogłoby ruszyć. To mało prawdopodobny scenariusz, lecz nie całkowicie niemożliwy. Warto mieć na uwadze fakt, że Prawo i Sprawiedliwość ma za złe obecnemu rządowi brak kontynuacji programu BK 2% i być może zamierza przedstawić własne propozycje dotowania kredytów.    

Rząd powinien jeszcze dofinansować program BK 2%

Kolejnym bardzo ciekawym aspektem jest konieczność dofinansowania programu Bezpieczny Kredyt 2%. Obecny rząd nie zamierza wprawdzie kontynuować projektu swoich poprzedników i wskazuje na jego wady (np. brak limitu wniosków w 2023 r.), ale jednocześnie musi dofinansować program BK 2%. Taka sytuacja wynika z zainteresowania dopłatami, które przekroczyło wcześniejsze szacunki.

Projekt ustawy o kredycie mieszkaniowym #naStart oprócz przepisów wprowadzających nowy program zawiera również regulacje, które przewidują dofinansowanie poprzedniego programu dopłat kredytowych brakującą sumą powyżej 2,5 mld zł. Państwo musi bowiem zapewnić większe środki i wywiązać się ze swoich zobowiązań wobec kredytobiorców. Finansowanie Bezpiecznego Kredytu 2% musi zostać zwiększone nawet jeśli przepisy wprowadzające program Kredyt na Start nie wejdą w życie do końca roku. W takim przypadku konieczne będzie dofinansowanie poprzedniego programu poprzez osobną ustawę.

Definitywnie ma zniknąć Rodzinny Kredyt Mieszkaniowy

Kolejna ważna i dość często pomijana informacja na temat rządowych programów dotyczy losu Rodzinnego Kredytu Mieszkaniowego. To program, który pomimo opcji obniżenia długu kredytowego po narodzinach dziecka (poprzez tzw. spłatę rodzinną) i możliwości pożyczenia środków bez wkładu własnego, nie zdobył jednak popularności. Udzielono bowiem mniej niż 2000 kredytów ze spłatą rodzinną. Rząd zamierza zatem wygasić Rodzinny Kredyt Mieszkaniowy, którego zasady pokrótce opisywaliśmy w jednym z naszych artykułów.

Odpowiednie przepisy przewidujące zakończenie udzielania „Rodzinnych Kredytów Mieszkaniowych” znajdują się w projekcie ustawy wprowadzającej Kredyt na Start. Rodzinny Kredyt Mieszkaniowy ma zostać wygaszony wraz z wejściem w życie przepisów uruchamiających nowy program. Nie wiadomo jednak, czy taki scenariusz się zrealizuje ze względu na polityczne targi wokół „Kredytu na Start”.

O autorze

Łukasz Pierzchała

Właściciel oraz osoba odpowiedzialna za rozwój portalu wybierzdewelopera.pl. Pasjonat rynku nieruchomości, który z zaangażowaniem śledzi najnowsze trendy i zmiany w branży. Jego celem jest pomoc użytkownikom portalu w znalezieniu idealnych inwestycji.

Zobacz również

Kredyt bez wkładu teraz będzie bardziej dostępny

Kredyt bez wkładu teraz będzie bardziej dostępny?

Rodzinny Kredyt Mieszkaniowy (również bez wkładu własnego) nadal działa. Co więcej, teraz stał się on bardziej dostępny dla beneficjentów.
Sprzedaż deweloperow przedział 40 – 60 mkw. to az 40

Sprzedaż deweloperów: przedział 40 - 60 mkw. to aż 40%

Dzięki nowym danym GUS możemy sprawdzić, czy na terenie dużych miast deweloperzy sprzedają lokale mniejsze od średniej krajowej.
Nowe mieszkania sprzedaja sie nie tylko w miastach wojewodzkich

Nowe mieszkania sprzedają się nie tylko w miastach wojewódzkich

GUS niedawno opublikował spóźnione, lecz ciekawe dane dotyczące sprzedaży nowych mieszkań w 2023 r. Przyglądamy się tym statystykom.
Kredyt na Start jeszcze więcej pytań i jeszcze mniej odpowiedzi

Kredyt na Start: jeszcze więcej pytań i jeszcze mniej odpowiedzi

Jeszcze niedawno wydawało się, że sytuacja związana z programem Kredyt na Start jest bardziej jasna. Teraz sprawy znów się skomplikowały. Wyjaśniamy dlaczego.

Komentarze

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *