Każdy, kto chce kupić nowe mieszkanie w Kostrzynie, powinien poznać zasady funkcjonowania rynku deweloperskiego. Sukcesem udanej transakcji jest bowiem wybór najlepszego mieszkania na sprzedaż, sprawdzenie uczciwości i wypłacalności firmy deweloperskiej oraz zawarcie bezpiecznej umowy.
Sprawdź, o czym pamiętać wybierając inwestycje deweloperskie w Kostrzynie. Poznaj swoje prawa, jako nabywcy mieszkania od dewelopera oraz obowiązki drugiej strony wynikające z ustawy z dnia 16 września 2011 roku o ochronie praw nabywcy lokalu mieszkalnego lub domu jednorodzinnego.
Mieszkania od dewelopera w Kostrzynie, a prawa nabywcy
Obawa przed zakupem mieszkania od dewelopera z jednej strony jest zrozumiała, bo przecież każda transakcja związana z obowiązkiem poniesienia ogromnych wydatków wiąże się z lekkim ryzykiem, a drugiej strony lekko na wyrost. Warto zaznaczyć, że już dawno rynek wtórny przestał być wydajny, a deficyt mieszkaniowy odczuło wiele młodych rodzin. Dziś blisko 50% transakcji ma miejsce właśnie na rynku pierwotnym i tylko nieliczni nabywcy mają problem z terminowym odbiorem zamówionego mieszkania, czy wzrostem ceny.
Większość trudności można uniknąć, korzystając z praw, jakie nabywcom mieszkań deweloperskich dał ustawodawca. Rynek pierwotny od 2012 roku podlega regulacjom tzw. ustawy deweloperskiej, która daje nabywcy prawo dokładnego prześwietlenia sytuacji materialno-prawnej wybranego przedsiębiorstwa.
Nabywca mieszkania od dewelopera może żądać nie tylko prospektu informacyjnego dotyczącego danej inwestycji, ale również oświadczenia o stanie finansów firmy za ostatnie dwa lata działalności oraz oświadczenia, że przeciwko deweloperowi nie są prowadzone postępowania egzekucyjne o należność powyżej 100 000 zł.
Nowe inwestycje w Kostrzynie – jak sprawdzić dewelopera?
Już z samych informacji zawartych w prospekcie informacyjnym nabywca mieszkania na sprzedaż w Kostrzynie ma szansę dowiedzieć się wiele o sytuacji wybranej firmy deweloperskiej.
W części ogólnej prospektu znaleźć się muszą m.in.:
- dane identyfikacyjne dewelopera (nazwa, forma prawna, nr KRS lub nr wpisu do CEiDG)
- adres lokalu przedsiębiorstwa
- numer NIP, REGON
- dane kontaktowe (telefon, e-mail, fax, adres strony internetowej)
- historia i udokumentowane doświadczenie dewelopera z wyróżnieniem trzech ukończonych przedsięwzięć w tym ostatniego (adres, data rozpoczęcia, data wydania ostatecznego pozwolenia na użytkowanie).
Powyższe dane powinny pozwolić nabywcy mieszkania w Kostrzynie sprawdzić dewelopera pod kątem wiarygodności, uczciwości, wypłacalności oraz jakości prowadzonych inwestycji. Kupujący, znając adres oddanych obiektów może udać się w teren i obejrzeć je na żywo, porównują stan rzeczywisty z tym zaprezentowanym na zdjęciach w portfolio dewelopera.
Nowe mieszkania w Kostrzynie – jak wybrać mieszkanie?
Rynek pierwotny w Kostrzynie to szeroka oferta. W sprzedaży są mieszkania mniejsze o powierzchni do 30 metrów kwadratowych, większe mieszkania dwu- i trzypokojowe oraz domki jednorodzinne o powierzchni ponad 100 metrów kwadratowych.
Wybierając nowe mieszkanie, warto zwrócić uwagę na kilka innych szczegółów oprócz powierzchni użytkowej i ceny. Najwięcej informacji dotyczących danej inwestycji deweloperskiej można znaleźć w prospekcie informacyjnym.
Prospekt informacyjny powinien zawierać informacje dotyczące budynku m.in.
- pozwolenie na budowę (czy jest pozwolenie, czy zostało zaskarżone)
- numer pozwolenia na budowę
- nazwę organu, który wydał pozwolenie na budowę
- planowany termin rozpoczęcia i zakończenia prac budowlanych
- termin, do którego nastąpi przeniesienie prawa własności nieruchomości
- opis przedsięwzięcia deweloperskiego (liczba budynków i ich rozmieszczenie na nieruchomości)
- sposób pomiaru powierzchni mieszkania na sprzedaż lub domu jednorodzinnego
- zamierzony sposób i procentowy udział źródeł finansowania przedsięwzięcia deweloperskiego
- środki ochrony nabywców (bankowy rachunek powierniczy służący gromadzeniu środków nabywcy)
- harmonogram przedsięwzięcia deweloperskiego, w etapach
- dopuszczenie waloryzacji ceny oraz określenie zasad waloryzacji
- warunki odstąpienia od umowy deweloperskiej.
Powyżej wymienione informacje powinny pomóc nabywcy w podjęciu decyzji w kwestii zakupu mieszkania od dewelopera. Jeśli dane zawarte w prospekcie nie będą jasne lub będą niekorzystne dla kupującego może on zrezygnować z danej inwestycji i poszukać innego mieszkania na sprzedaż.
Mieszkania deweloperskie, a indywidualna część prospektu
Inwestycje deweloperskie mogą różnić się od siebie, dlatego należy rzetelnie zapoznać się z indywidualną częścią prospektu. W tej powinny znaleźć się informacje na temat już wybranego mieszkania. W szczególności:
- cena m2
- określenie położenia oraz istotnych cech domu jednorodzinnego będącego przedmiotem umowy deweloperskiej lub budynku, w którym znajdować się będą nowe mieszkania
- określenie usytuowania lokalu mieszkalnego w budynku
- określenie powierzchni i układu pomieszczeń oraz zakresu i standardu prac wykończeniowych, do których wykonania zobowiązuje się deweloper – nowe inwestycje to zazwyczaj mieszkania w stanie deweloperskim lub mieszkania pod klucz.